Bordel na webe NR SR: Župan Trnavy sa „objavil“ v klube SaS. Saskára zase z klubu „vyhodili“

  • Na webe parlamentu vládne aktuálne poriadny chaos
  • Webový „škriatok“ urobil na stránke poriadny neporiadok a niektorých poslancov vyhodil z ich klubov
Peter Pellegrini gestikuluje
TASR/Jakub Kotian, reprofoto: NRSR
  • Na webe parlamentu vládne aktuálne poriadny chaos
  • Webový „škriatok“ urobil na stránke poriadny neporiadok a niektorých poslancov vyhodil z ich klubov

Poriadne zmätky. Aj tak by sa dal charakterizovať stav na oficiálnom webe Národnej rady. Po tom, čo si čerství poslanci rozdelili opozičné a koaličné parlamentné lavice, príslušnosť k výborom a na čelo parlamentu sa postavil Peter Pellegrini, internetová stránka by tak mala po správnosti informovať o aktuálnych zmenách.

A to aj po faktografickej stránke. Ale keď si klikneš na web NR SR, môžeš naraziť na kuriózne nepresnosti a faktické prešľapy.

Nie je Viskupič ako Viskupič

Startitup si všimol konkrétne nepresnosti najmä v prerozdelení poslaneckých klubov. Web Národnej rady sa napríklad „sekol“ pri dvoch politikoch s rovnakým priezviskom. A to pri Mariánovi Viskupičovi, ktorý kandidoval za liberálov a po správnosti by mal pôsobiť v klube SaS, a Jozefovi Viskupičovi, ktorý zase kandidoval za Obyčajných ľudí. 

Mariána Viskupiča ale nenájdeš, ako by si predpokladal, na webe NR SR v klube SaS, ale medzi nezaradenými poslancami. Samotná informácia prekvapila dokonca aj hovorcu SaS Ondreja Šprláka, ktorý potvrdil, že k žiadnym straníckym presunom nedošlo a Marián Viskupič je naďalej členom klubu liberálov. 

V kolónke klubu saskárov sa naopak objavilo meno Jozefa Viskupiča, ktorý v predčasných parlamentných voľbách kandidoval za hnutie Igora Matoviča, ktoré dnes po novom nesie názov Slovensko. Viskupič dokonca ani nenastúpi ako poslanec aj napriek tomu, že vo voľbách uspel.

Podobne ako pri žilinskej županke Erike Jurinovej, aj Viskupič, ako šéf Trnavského samosprávneho kraja, sa rozhodol prepustiť mandát a naplno sa venovať regionálnej funkcii. 

Ľudská chyba

K téme webových nezrovnalostí sme oslovili aj tlačové oddelenie Národnej rady. Zaujímalo nás, či ide o väčší problém so stránkou alebo o ojedinelú ľudskú chybu.

Z Národnej rady nás napokon informovali, že ide naozaj len o ľudskú chybu a k refreshu údajov dôjde vo štvrtok.

Tisíce na fungovanie klubov

Tieto dni sú pre fungovanie Národnej rady v čerstvom volebnom období takpovediac úvodnými a k tomu patria aj rôzne logistické úkony. Medzi ne napríklad patrí aj financovanie poslaneckých klubov.

Tie si rozdelia celkovo 5 180 eur na svoje fungovanie, mesačne im pripadá 35 eur na jedného člena. Vyplýva to z rozhodnutia predsedu parlamentu zverejneného na webe NR SR.

Najviac financií dostane klub Smer-SD, ktorý má najvyšší počet členov, teda 41. Prináleží mu 1 435 eur. Strana má mať podľa výsledkov volieb 42 členov, jedna poslankyňa však ešte nezložila sľub a neujala sa mandátu. Urobiť by tak mala na najbližšej schôdzi.

Druhú najvyššiu sumu dostane PS s 32 členmi, a to 1 120 eur. Nasleduje Hlas-SD s 27 poslancami a príspevkom vo výške 945 eur. Klub Slovensko, Za ľudí, KÚ má aktuálne 15 členov a dostane 525 eur. Klubu rovnako chýba jedna poslankyňa, ktorá ešte nenastúpila do parlamentu.

Klub KDH s 12 členmi dostane na svoje fungovanie 420 eur. SaS s 11 poslancami pripadne 385 eur. SNS s desiatimi poslancami dostane na úhradu výdavkov klubu 350 eur.

Program Národnej rady

Národná rada (NR) SR by mohla k programovému vyhláseniu vlády (PVV) zasadnúť už 14. novembra. Pripustil to predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD). Závisieť to však bude od toho, ako rýchlo sa vláde podarí ho pripraviť. Pripomenul vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý by chcel mať otázku PVV a dôvery vláde vyriešenú do 17. novembra.

„Vnímam ambíciu novej vlády byť v tomto efektívny a nenaťahovať tvorbu PVV na extrémne dlho alebo využiť celých 30 dní,“ uviedol Pellegrini s tým, že kabinet a ministri potrebujú pracovať.

Ak by vláda predložila program parlamentu neskôr ako 14. novembra, rokovať by sa o ňom mohlo začať nasledujúci týždeň. Pripomenul, že v zmysle ústavy by mala vláda program predložiť do 30 dní od jej vymenovania. Prezidentka SR vymenovala kabinet v stredu (25. 10.).

Pellegrini tiež poznamenal, že vláda sa musí rýchlo vysporiadať aj so štátnym rozpočtom. Avizoval, že NR SR k tomu zasadne zrejme po schválení PVV. Predpokladá, že minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) stiahne aktuálny návrh rozpočtu.

„Musí padnúť rozhodnutie zo strany vlády, či ideme do rozpočtového provizória a pripravíme riadny rozpočet niekedy v januári, februári, alebo sa vláda pokúsi pripraviť riadny rozpočet teraz,“ uviedol Pellegrini s tým, že nejde o tragédiu a štát sa s tým vysporiada.

Otázku rozpočtu, urgentných návrhov z rezortov a iných prípadných zmien podľa jeho slov začnú riešiť hneď po návrate premiéra zo samitu v Bruseli. Čo sa týka harmonogramu riadnych schôdzí parlamentu, budúcoročný sa podľa neho urobí ľahšie ako ten do konca roka. Predstaviť by ho chcel po dohode vedenia NR SR do konca novembra. Avizoval, že by mal vyzerať štandardne tak, ako bývalo zvykom.

Zdroje: NRSR, NRSR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá