Často sa hanbíme za poslancov a ani oni sami si nič nedarujú, píše Lucia Jesenská

  • Poslancov sme sa spýtali, za koho sa v NR SR hanbia
  • Príbeh najbohatšej Slovenky, s ktorou sa život nemaznal
  • Horúčavy môžu viesť až k smrti
Plénum národnej rady
TASR/Jakub Kotian
  • Poslancov sme sa spýtali, za koho sa v NR SR hanbia
  • Príbeh najbohatšej Slovenky, s ktorou sa život nemaznal
  • Horúčavy môžu viesť až k smrti

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Sú hanbou slovenského parlamentu. Poslanci prezradili, za ktorých kolegov sa najviac hanbia
  • O prepychu mohla len snívať, dnes je najbohatšou Slovenkou. Z krajčírky sa stala vdova s miliónmi
  • Ľudia v horúčavách otupejevjajú. Vysoké teploty môžu viesť až k samovraždám

Hanba parlamentu

So zvyšujúcimi sa teplotami vonku to pred časom začalo vrieť aj v parlamente. Koaličné krízy tu už boli aj predtým a hádky medzi poslancami sú niekedy také smiešne, až to vyzerá ako komédia – opak je však pravdou a táto kríza vyzerá vážne.

Poslanci si však k prezentovaniu svojich postojov často vyberajú sociálne siete. Nie je to tak dávno, čo si líder hnutia OĽaNO Igor Matovič a šéf strany SaS Richard Sulík vymieňali odkazy cez sociálnu sieť.

Nech už sa politici hádajú prostredníctvom čohokoľvek, ľudia si na to, pravdupovediac, už zvykli. Či hádky niekedy skončia, ešte nevieme. Vieme však, za ktorého kolegu sa poslanci NR SR najviac hanbia. Politikov sme sa na to opýtali v našej ankete.

Ako prvý nám odpovedal poslanec hnutia OĽaNO Andrej Stančík. Išli sme priamo k veci a opýtali sme sa, či sa už ocitol v situácii, kedy sa hanbil za svojich kolegov. Jeho odpoveď bola jasná – áno.

„Čo sa týka napríklad facebookovej komunikácie, tak je tam viacero mien. Nechcem to konkretizovať, nebolo by to korektné,“ skonštatoval.

Konkrétne mená neprezradila ani Ľubica Laššákova. Poslankyňa strany Hlas-SD však povedala, že sa hanbí za dvoch kolegov a nechápe, ako môžu pôsobiť v slovenskom parlamente.

parlament slovensko NR SR
zdroj: TASR/Pavol Zachar

O niečo konkrétnejšie nám odpovedala poslankyňa strany SaS Jana Bittó Cigániková: „Pravidelne mám taký pocit sprostredkovanej hanby pri pani Vaľovej, musím povedať. To je naozaj pravidelný adept na tieto moje emócie.“

O ženách v politike či na iných pozíciách býva často reč a svoje k tomu povedala aj poslankyňa. Ako uviedla, teší sa, keď sú ženy vo vysokej politike a môžu ovplyvňovať veci. Sklamanie však podľa nej prichádza v momente, keď sa správajú ako poslankyňa strany Smer-SD Vaľová.

Na názor sme sa opýtali aj poslankyne OĽaNO Márie Šofranko či poslanca Dominika Drdula. O tom, za koho sa hanbia títo politici, si prečítaš v našom článku.

Žena v rebríčku najbohatších ľudí

Čo sa týka žien, nie je ich menej iba v politike, ale aj v rebríčku najbohatších osôb Slovenska. Nielen v našej krajine, ale aj v celom svete sa ešte stále uplatňujú stereotypy o tom, že muži sú tí úspešní podnikatelia a ženy sa najlepšie starajú o domácnosť.

Jednou z výnimiek je však Mária Blašková, ktorá je v súčasnosti jedinou ženou, ktorú môžeš pravidelne nájsť v rebríčku najbohatších osôb Slovenska. Minulý rok sa zaradila do TOP 31 osôb s majetkom rozprávkového charakteru.

maria blaskova
zdroj: Flickr/UNICEF Slovakia

Ak sa pozrieme na čísla, Mária sa môže pýšiť majetkom v hodnote 400 miliónov eur. V dnešnej dobe je zároveň oceniteľné, že všetok jej majetok je dohľadateľný. My sme si pre teba pripravili príbeh tejto ženy.

Faktom je, že podnikateľka je známa ako vdova po Ľubomírovi Blaškovi. K vlastníctvu sa teda dostala aj prostredníctvom dedičstva po svojom nebohom manželovi.

Aj napriek tomu, že mnohým by sa mohlo zdať, že Mária žije rozprávkový život, nemala to vždy jednoduché. Jej otec zomrel na mozgovú príhodu, keď bola ešte dieťa. Následne ju vychovávala iba jej matka.

V tomto čase žila v skromných podmienkach. To ale neznamená, že nemala vysoké ambície. Aj vďaka nim sa po základnej škole presunula do hlavného mesta, kde vyštudovala zahraničný obchod.

Mária Blašková rebríček slovensko majetok
zdroj: Unicef

Okrem ekonómie, z ktorej napokon získala inžiniersky titul, ju bavilo aj šitie. Zručnosti využívala vo svoj prospech hlavne v mladosti, keď si sama šila oblečenie. Napokon sa do sveta biznisu dostala po smrti svojho manžela.

Za peniaze si však šťastie nekúpiš. Mária za svojím manželom smútila dlhé roky a neskôr ju trápil aj možný únos jej syna. Podnikateľka sa nevzdala a rozhodla sa pokračovať ďalej. Budovala impérium a biznis jej manžela bol vďaka nej úspešný aj po jeho odchode.

Meno Márie Blaškovej sa dnes spája so známymi spoločnosťami ako Minerfin, Třinecké železárny, Moravia Steel či Finitrading. Viac o žene, ktorá v rebríčku najbohatších ľudí na Slovensku predbehla aj Ivana Kmotríka či Vladimíra Poóra, si prečítaš v našom článku.

Horúčavy môžu byť nebezpečné

Kedysi sme za horúcim letom odchádzali do južných krajín, dnes nám stačí vyjsť na ulicu. A niekedy ani to, vysoké teploty sa prebíjajú aj do našich príbytkov.

Potvrdzuje to tiež predpoveď počasia, ktorá hovorí o tom, že Slovensko sa zmieta v extrémne vysokých teplotách. Na leto a dlhé teplé dni síce väčšina z nás čakala, no žiadny extrém nie je dobrý.

slnko seno stohy
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Horúčavy totiž majú na náš organizmus negatívny vplyv. Nejde iba o prepotené oblečenie, vysoké teploty môžu mať aj omnoho vážnejšie následky. To, že by si nemal zabudnúť na dostatočný pitný režim, by malo byť samozrejmé.

Sú však veci, ktoré neovplyvníme, ani keď budeme prijímať dostatočné množstvo tekutín. Pod vplyvom tepla sa môže veľmi často dostaviť vyčerpanie. Únava a bolesť hlavy sú bežnými príznakmi.

Pomerne často sa u nás vyskytuje úpal. Dnes nás však už nestretne, iba keď sa opaľujeme na pláži bez prikrývky hlavy. Môže ťa zastihnúť aj počas obyčajnej prechádzky. Úpal sa stal takým bežným javom, že mnohí ho neberú vážne.

Pravdou však je, že ide o ohrozujúci stav a návšteva lekára je dôležitá. Trvalé následky si z horúceho dňa nechce nikto odniesť a čakať, kým symptómy odznejú, sa niekedy neoplatí.

Vysoké teploty na nás majú aj iný vplyv. Kapitán Danko mal v niečom pravdu, a to v tom, že ľudia otupejevjajú. Vtedy sme však ešte nevedeli, že na to majú dopad aj horúčavy. A nie, toto nie je vtip.

Dokazuje to štúdia, ktorá hovorí, že ľudský mozog pracuje o 13 % pomalšie, keď je zaťažený vysokými teplotami. Možno ťa to prekvapí, ale faktom je, že horúčavy môžu mať vplyv aj na mieru samovrážd.

Potvrdzuje to aj ekopsychologička a iniciátorka z iniciatívy Psychológia za klímu Patrícia Gajdošociová. Čo si o vplyvu vysokých teplôt na ľudskú myseľ myslí, si prečítaš v našom článku. Dozvieš sa aj to, ako takéto počasie vplýva na ovzdušie.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá