Ďalšie dva veľké reťazce končia na Slovensku s predajom vajec z klietkového chovu

  • Slovenské reťazce Kraj a Terno sa zaviazali ukončiť od roku 2025 používanie vajec z klietkového chovu
  • Reagujú tak na rastúci dopyt Slovákov po ochrane zvierat
  • Reťazce začínajú s hľadaním lokálnych farmárov
benj
unsplash.com
  • Slovenské reťazce Kraj a Terno sa zaviazali ukončiť od roku 2025 používanie vajec z klietkového chovu
  • Reagujú tak na rastúci dopyt Slovákov po ochrane zvierat
  • Reťazce začínajú s hľadaním lokálnych farmárov

Kraj a Terno dnes zverejnili, že od roku 2025 skončia s používaním vajec z klietkového chovu. Reagujú tak na spotrebiteľské trendy zamerané na ochranu zvierat, ktoré k rovnakému záväzku počas posledných mesiacov priviedli aj ďalšie reťazce na Slovensku. Tie už spoločne pokrývajú viac než dve tretiny slovenského maloobchodného trhu s potravinami.

Toto rozhodnutie prichádza v čase, kedy s vajcami z klietkového chovu končia tie najvýznamnejšie firmy naprieč všetkými sektormi, vrátane potravinárskych gigantov ako Nestlé či Unilver. 

Záväzky zvyšovať ochranu zvierat však prichádzajú aj od hotelových sietí Hilton, Marriott či Best Western, cateringových spoločností Sodexo či Compass Group, ale aj od maloobchodných sietí REWE a Carrefour. Na Slovensku už takéto záväzky spravili nedávno reťazce Tesco, Lidl, Kaufland a Billa.

Vajcia z klietkového chovu sú pre sliepky najhoršou alternatívou. V klietkovom chove má každá sliepka životný priestor o veľkosti hárku papiera A4 a nemôže v ňom robiť nič, čo je pre ňu prirodzené a dôležité. Nemôže sa hrabať v zemi, nemôže sa kúpať v prachu, či si postaviť vlastné hniezdo. 

zdroj: unsplash.com

Aj z tohto dôvodu sa pozornosť spotrebiteľov upriamuje k alternatívam v podobe bezklietkových chovov, ako sú podstieľkový chov, chov s voľným výbehom, či bio chov. Prieskum agentúy Focus zo začiatku roka taktiež ukázal, že až 54 % ľudí by na Slovensku postavilo tento chov mimo zákon a 52 % si myslí, že by reťazce nemali vôbec ponúkať vajcia z klietkového chovu.

Čítaj viac>>Slovensko sa obmedziť klietkový chov nechystá. Necíti dostatočný tlak zo strany ľudí

zdroj: unsplash.com

Pri výbere dodávateľov uprednostňujeme lokálnych producentov či farmárov, pre ktorých je kvalita potravín a ich dobrý vzťah k prírode samozrejmosťou. Intenzívne hľadáme nových dodávateľov vajec z voľného výbehu. Podarilo sa nám zabezpečiť vajíčka od slovenského dodávateľa Kovačik Farm, ktorý chová sliepky v obci Trebašovce, kde majú zabezpečené veľmi dobré podmienky. Vajíčka z klietkového chovu budeme postupne vyraďovať podľa toho, ako sa nám bude dariť nahrádzať ich produkciou z voľného výbehu. Záleží na tom nielen nám, ale aj našim zákazníkom,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti TERNO real estate Stanislav Čajka. 

zdroj: unsplash.com

Rozhodnutie zverejniť tento záväzok prišlo v spolupráci so združením Humánny pokrok, ktoré sa zameriava na ochranu zvierat na Slovensku a ktoré pomohlo priviesť na svet už niekoľko podobných záväzkov.

„Sme veľmi radi, že si čoraz viac značiek uvedomuje, že hlas spotrebiteľov a spotrebiteliek volajúcich po lepšej ochrane zvierat nemožno prehliadať. Rozhodnutie reťazcov Kraj a Terno vnímame ako ďalší signál, že dni klietkového chovu sú na Slovensku už pomaly zrátané a že krutosť voči zvieratám nemá v modernom obchode svoje miesto.”, dodáva Martin Smrek, koordinátor kampane Viac neznesiem. V tej už takmer 20 000 ľudí vyzýva na ukončenie používania vajec z klietkového chovu.

Odklon od klietkového chovu nie je len záležitosťou Slovenska, ale jedná sa o celosvetový trend. Potvrdzuje to aj rýchle napredovanie Európskej občianskej iniciatívy Koniec doby klietkovej, ktorá vyzbierala už viac než 1,2 milióna podpisov za zákaz používania klietok v celej Európskej únii.

Návrhom zákazu sa teda bude musieť čoskoro zaoberať Európsky parlament, ktorý rozhodne o tom, či bude už čoskoro klietkový chov postavený nadobro mimo zákon.

zdroj: viacneznesiem.sk, TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá