Do parlamentu zasadne viacero obvinených politikov. „Je to obrovský problém,“ udrel expert

  • Parlamentnými bránami prešli štyria stíhaní poslanci
  • Sú medzi nimi zástupcovia Smeru, Hlasu aj SNS
Tibor Gašpar, Štefan Kuffa
Na snímke Tibor Gašpar, Štefan Kuffa TASR/Štefan Puškáš
  • Parlamentnými bránami prešli štyria stíhaní poslanci
  • Sú medzi nimi zástupcovia Smeru, Hlasu aj SNS

Hovorí sa hlas ľudu, hlas Boží. A tak na Slovensku po voľbách (s najväčšou pravdepodobnosťou) do parlamentných lavíc zasadne viacero obvinených politikov. Aby toho nebolo málo, všetci pochádzajú z kruhov budúcej vládnej koalície.

Konkrétne hovoríme o poslancoch Smeru, Hlasu a poslancoch za SNS. Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar (Smer), exminister hospodárstva a člen predsedníctva Hlasu, Peter Žiga, ale aj Štefan a Filip Kuffovci sa prekrúžkovali do parlamentu.

Obvinený Gašpar

Víťazom volieb do Národnej rady sa stala strana Smer-SD, ktorá v celonárodnom hlasovaní (30. 9.) na konci septembra získala 22,94 percenta hlasov, čo jej prinieslo 42 kresiel v parlamente.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar kandidoval z deviateho miesta kandidátky Smeru a získal 132 119 preferenčných hlasov. Smerák je v kauze Očistec obvinený zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupcie. 

Tibor Gašpar
zdroj: TASR

Gašpar je spoločne s oligarchom Norbertom Bödörom obvinený aj v kauze Ezechiel 7. V tomto prípade sú obvinenia spájané s korupciou. Obvinenia vyšetrovatelia spájajú so známymi kauzami Váhostav, Technopol a Doprastav. Tie exvyšetrovateľ Stahl podľa zdrojov redakcie Startitup vyšetroval v spokojnosti Tibora Gašpara a Norberta Bödöra. 

Kuffovci čelia súdu, obvinený je aj Žiga

Po viac ako troch rokoch sa do parlamentu vracia aj SNS, ktorá vo voľbách získala 5,67 percenta hlasov. Na jej kandidátke sa do parlamentu okrem iných dostali aj Štefan a Filip Kuffovci. 

Štefan Kuffa získal 21 159 hlasov, jeho syn Filip 22 664, obaja sa len nedávno postavili pred súd. Otec so synmi (obvinený je aj Gregor Kuffa) sú obvinení z prečinu nebezpečného vyhrážania, ktoré sa malo udiať ešte 6. júla 2021, keď sa trojica stretla s farmárom, ktorého mali slovne a fyzicky napadnúť.

Štefan Kuffa, Filip Kuffa
zdroj: TASR/Štefan Puškáš, Jaroslav Novák

Potýčka sa mala udiať na ceste neďaleko smetiska pri Kežmarku a informovali o nej Aktuality. Vyhrážky adresované farmárovi boli údajne naozaj nebezpečné. Z úst otca a synov malo vychádzať, že farmár spozná mafiánske praktiky a že ak sa stretne s jedným z nich v meste, bude mu rozbitá hu*a tak, že si nespočíta zuby. Farmár mal byť aj fyzicky napadnutý, no zranenia si nevyžadovali lekárske ošetrenie. Kuffovci obvinenia odmietajú. 

Strana Hlas získala v predčasných parlamentných voľbách 14,70 percent hlasov. Člen predsedníctva Hlasu a exminister hospodárstva Peter Žiga získal 5 685 hlasov a kandidoval z jedenásteho miesta kandidátky strany Petra Pellegriniho.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) Žigu ešte v roku 2020 obvinila z prečinu podplácania. Peter Žiga v minulosti taktiež zastával post ministra životného prostredia v 2. vláde Roberta Fica. 

Expert: Je to obrovský problém

„Je to, samozrejme, veľký problém a je to výpoveď o stave politiky na Slovensku a tiež o stave spoločnosti,“ hovorí pre Startitup politológ Tomáš Koziak. Podľa odborníka fakt, že „ľudia sú ochotní poslať do parlamentu ľudí, ktorí sú obvinení z trestných činov, svedčí o tom, že voliči nedokážu dobre čítať politickú realitu alebo im to neprekáža“.

„Ešte väčšmi to vypovedá o politickej kultúre. Človek, ktorý je obvinený, by do verejných funkcií nemal ísť, ale stiahnuť sa z nich,“ tvrdí Koziak.

„Na druhej strane, táto otázka je problematická aj kvôli tomu, že obvinený ešte nie je odsúdený. Takže sa na to treba pozrieť aj z tejto strany, avšak ak je niekto obvinený a vyšetrovaný, nejaké dôvodné podozrenie tam musí byť,“ uzatvára expert.

Zdroje: Aktuality, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá