DÔLEŽITÉ: Hromadná imunita na Slovensku už v lete? Ak budeme očkovať týmto tempom, budeme na ňu čakať roky

  • Podľa najnovších aktuálnych dát je na Slovensku zaočkovaných 75 739 osôb s dnešným prírastkom 6 242
  • Nie každý deň sa nám však darí dosiahnuť vysoké skóre a týmto tempom sa kolektívnej imunity dočkáme až v roku 2025
  • Podľa najnovších aktuálnych dát je na Slovensku zaočkovaných 75 739 osôb s dnešným prírastkom 6 242
  • Nie každý deň sa nám však darí dosiahnuť vysoké skóre a týmto tempom sa kolektívnej imunity dočkáme až v roku 2025

Dáta medzinárodného portálu zaoberajúceho sa rýchlosťou a efektívnosťou vakcinácie v jednotlivých krajinách dokazujú, že si na pojem kolektívna imunita si Slovensko počká riadne dlho. Niektorí odborníci optimisticky predpokladajú, že sa k normálnemu životu vrátime už toto leto. To sa však bude dať len pri vysokej zaočkovanosti. Pokiaľ sa nám však nepodarí zvýšiť efektivitu a denné počty podaných dávok, dočkáme sa jej až v roku 2025.

Takmer 250 000, no predsa podstatne menej

Slovensko do dnešného dňa úspešne podalo 322 162 dávok vakcíny, iba 75 739 ľudí však dostalo aj druhú dávku. Znamená to, že skutočné počty zaočkovaných je nevyhnutné rozdeliť na ľudí čakajúcich na podanie druhej dávky a tých, ktorí ju už dostali. Podľa informácií portálu korona.gov.sk k 17. februáru pribudlo až 6 242 podaných dávok, celkový počet kompletne očkovaných je teda 75 739 Slovákov.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Informačný portál Covid-19-Vaccine však upozorňuje, že ak pôjdeme týmto tempom, na kolektívnu imunitu si počkáme až do 26. júna 2025. Slovensko dnes zaočkuje v priemere 4 649 ľudí každý deň. V niektoré dni je to viac, cez víkendy však menej, v rádoch stoviek. Na dosiahnutie kolektívnej imunity je nevyhnutné zaočkovať až 70 % populácie. 

Podobný percentuálny počet predikovali aj Slovenskí odborníci pri príchode prvých dávok vakcíny do našej krajiny.

Riaditeľ virologického centra: Ak sa zaočkujú len 4 % populácie, nemá to význam. Treba aspoň 60 %

Rýchle počty, jednoduché predikcie

Spomínaný portál poskytuje prehľadné prepočty a analýzy, z ktorých vyplýva, že zo všetkých obyvateľov Slovenska je potrebné zaočkovať minimálne 3 824 842 ľudí.

Po prerátaní úspešne podaných dávok a ich vydelení dvomi pre dosiahnutie skutočného počtu zaočkovaných obyvateľov, je priemerný denný prírastok 2 326.

Pokiaľ by sme pokračovali týmto tempom, po pripočítaní doposiaľ zaočkovaných ľudí by sme potrebovali ďalších 1 592 dní, čo znamená, že vytúžený výsledok by v praxi nastal až 26. júna 2025.

Ako si počínajú iné krajiny

Čo sa našich susedov týka, sme na ich chvoste. Česká republika, Rakúsko aj Maďarsko sa v počte podaných dávok pohybuje približne na 460 000. Jednoznačným lídrom je Poľsko, ktoré už podalo 2 159 146 dávok a svoju kolektívnu imunitu by podľa momentálneho tempa malo dosiahnuť o rok skôr, ako Slovensko.

Nakoľko majú susedné krajiny vyšší počet obyvateľov, postupujú o niečo rýchlejšie. Vakcinácia a jej finálne počty záležia aj od počtu dostupných vakcinačných látok, s ktorých nedostatkom bojuje EÚ. Maďarsko sa rozhodlo tento fakt riešiť svojsky. Obišlo EMA a doviezlo si ruskú vakcínu Sputnik V.

NEČAKANÝ ÚSPECH: Ruská vakcína Sputnik V je účinná na viac než 91 %. Prvé dávky dostalo Maďarsko

Šéf diplomacie dodal, že 40 000 dovezených ampuliek prevzalo Národné centrum zdravia (NNK), ktorého experti vykonajú potrebné testy. Následne očkovacou látkou zaočkujú ľudí v súlade s očkovacím plánom. „Čím skôr zaočkujeme ohrozené skupiny, tým skôr budeme môcť uvoľniť karanténne opatrenia,“ zdôraznil.

Podľa slov maďarského ministra centralizované zaobstarávanie očkovacej látky proti SARS-CoV-2 v Európskej únii (EÚ) zlyhalo, preto sa Maďarsko rozhodlo obrátiť sa na alternatívne zdroje vakcíny. „Sme síce prví, ale zrejme nebudeme jediní v Únii, ktorí tak urobili, pretože sa množia hlasy, aby EÚ testovala ruskú a čínsku vakcínu,“ konštatoval.

200 miliónov dávok na ceste

Európska únia podpísala s americkou firmou Pfizer a nemeckou spoločnosťou BioNTech dohodu o dodaní ďalších 200 miliónov dávok vakcín proti novému koronavírusu s opciou na ďalších 100 miliónov dávok. Informovala o tom agentúra TASR.

Konzorcium Pfizer/BioNTech vo vyhlásení uviedlo, že dodatočných 200 miliónov dávok doplní pôvodnú dohodu o dodaní 300 miliónov dávok do 27 členských krajín EÚ.

O Slovensku píšu svetové médiá: Krajina, ktorá otestovala celú populáciu, má najviac úmrtí na svete

Ďalších 200 miliónov by malo prísť ešte tento rok, okolo 75 miliónov približne do konca júna. „Rozširovaním výrobných kapacít vytrvalo pracujeme na ďalšej distribúcii (vakcín) na podporu vakcinačných kampaní v Európe a na celom svete,“ povedal výkonný šéf spoločnosti Pfizer Albert Bourla.

Generálny riaditeľ spoločnosti BioNTech Ugur Sahin poznamenal, že vo februári sa spustí výroba vakcín aj v novej prevádzke v meste Marburg v Hesensku. Takisto sa rozšírila sieť výrobcov o ďalších partnerov.

Vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech bola prvou, ktorá bola schválená na použitie v EÚ. Neskôr nasledovali vakcíny od spoločností Moderna a AstraZeneca. AP poukazuje na to, že EÚ čelí kritike za pomalý priebeh očkovania v porovnaní s Izraelom, Britániou či Spojenými štátmi.

Zdroje: TASR, korona.gov.sk, Covid19-Vaccine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá