Dráma pre zbierku na obnovu Banskej Štiavnice po požiari: V hre sú trestné oznámenia

  • Ničivý požiar zachvátil viaceré budovy v Banskej Štiavnici
  • Na podporu vznikla zbierka
  • Neskôr sa kvôli zbierke vytvoril spor medzi Bankou Lásky a platformou Donio
budova banky lásky počas požiaru
TASR/Ján Krošlák
  • Ničivý požiar zachvátil viaceré budovy v Banskej Štiavnici
  • Na podporu vznikla zbierka
  • Neskôr sa kvôli zbierke vytvoril spor medzi Bankou Lásky a platformou Donio

Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vypukol v jednu marcovú sobotu dopoludnia v jednej z historických budov, postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov. Na mieste zasahovali desiatky profesionálnych hasičov, dobrovoľní hasiči i vojaci.

Pre zničené historické budovy vzniklo viacero iniciatív. Medzi jednu z nich patrí aj zbierka na portáli Donio. Pre portál Plus JEDEN DEŇ povedal spolumajiteľ Banky Lásky šokujúce tvrdenia, keď označil platformu Donio za podvodníkov. 

Samozrejme sa to nezaobišlo bez reakcie aj Zuzany Suchovej, ktorá stojí za slovenským fundraisingovým portálom Donio. Tá sa rozhodla sa proti týmto obvineniam brániť aj právnou cestou, informuje na svojom Facebooku

Ničivý požiar v Banskej Štivnici napáchal rozdiahle škody. Takto vyzerá námestie

Ako sa prerozdelovali peniaze na obnovu?

Druhé grantové kolo na prerozdelenie financií bolo podľa Donia vyhlasené 19. mája s uzávierkou 31. mája o 17.00. Prijímateľom mohli byť postihnuté organizácie a spoločnosti, ktoré museli zastaviť alebo obmedziť činnosť. Cieľom bolo poskytnúť podporu, ktorá v horizonte najneskôr jedného roka zabezpečí obnovenie aktivít, v prípadne zložitejších projektov zabezpečí kvalitné naplánovanie aktivít vedúcich k obnove. 

Vznikla zbierka na obnovenie na platforme Donio
zdroj: TASR/Ján Krošlák

„Pri tejto priležitosti bolo Banke lásky otvorené aj prvé grantové kolo z 20. marca, z ktorého najprv odmietli čerpať pre prebiehajúce vyšetrovanie a neskôr sa o pomoc prihlásili a vyšli sme im v ústrety,“ tvrdí Zuzana Suchová.

Cieľom marcového kola bolo pomôcť zabezpečiť provizórneho prestrešenia objektov a ich ochrana pred dažďom. Prednostne boli podporené žiadosti od subjektov, ktoré vtedy nemali dosah na verejné finančné zdroje.

Priživili sa na Banke Lásky?

My sme sa ešte krátko po požiari so spolumajiteľom Banky Lásky stretli osobne. Tam nám prezradil, že najviac, čo ho zarazilo, bol fakt, že sa začala zbierka, ktorá na prvý pohľad vyzerala ako zbierka primárne určená pre Banku Lásky. Fotky, ale aj samotná zbierka podľa jeho slov prebehla bez ich súhlasu. 

Tiež nám prezradil, že zo zbierky nechceli žiadne financie do momentu, kým sa nepotvrdí to, že neboli vinní za tento požiar, keďže sa začal šíriť práve od nich. Igor Brossman pre Plus JEDEN DEŇ povedal, že do dnešného dňa nevideli ešte ani cent zo zbierky. 

Brossmann vtedy uviedol, že Donio zadržiava peniaze pre Banku Lásky a fundraisingovú platformu prirovnal k podvodníkom. Zuzana Suchová však kontrovala s tým, že zbierky je potrebné založiť čo najskôr, lebo neskôr už ľudia nie sú takí ochotní prispievať.

b3
zdroj: Banka Lásky

„Komisia skonštatovala, že ani po opakovanej výzve prevádzkovateľom Banky Lásky zapojiť sa do prvého kola (provizórne prestrešenie objektov neobdržal vyhlasovateľ ani nikto z komisie vyplnenú žiadosť. Alokácia v sume približne 45-tisíc eur teda zatiaľ zostáva nerozdelená,“ píše na stránkach Donia Zuzana Suchová.

Igor Brossman ďalej pre portál uviedol, že peniaze dostali aj subjekty, ktoré neboli zasiahnuté požiarom. Na stránkach Donia sú však vypísané aj jednotlivé čiastky a subjekty, ktoré už boli vyplatené. 

Medzi podporené subjekty v prvom kole patrili M.Pavlík – Eleuzína, Ing. Boris Kekeši a MUDr. Dana Kekešiová a Adriana Páleniková. Celková čiastka, ktorá sa prerozdelila v prvom kole bola 40 000 eur. V druhom kole prerozdelovania sa peniaze vyplatili následovne.

 

Snímka obrazovky 2023-08-19 o 11.20.50
zdroj: reprofoto: Donio

Trestné oznámenia pôjdu z obidvoch strán

V článku ďalej Brossman potvrdil, že chcú na Donio podať trestné oznámenie. Vyjadrenia spolumajiteľa však neostali bez povšimnutia a reagovala na ne na svojom Facebooku aj Zuzana Suchová. 

„Poškodených bolo vyše 10 subjektov a s takýmto správaním prijímateľa peňazí sme sa stretli len v prípade pána Brossmanna, nerozumieme tomu a budeme sa brániť voči ohováraniu a poškodzovaniu dobrého mena štatutárky a Donio n.f. rovnako ako aj značky Donio,“ povedala Suchová pre Startitup.

„Aj napriek všetkému ľudsky chápeme, že sa predstavitelia Banky lásky dostali do ťažkej situácie, tým skôr, že požiar vznikol v ich objekte. Banka lásky má stále alokovanú najvyššiu sumu zo všetkých poškodených, hoci nie je subjektom s najväčsou škodou. Tým je mineralogické múzeum Bergericht, čo sa týka výšky sumy, objemu budovy a hodnoty expozície,” konštatuje Suchová.

Len krátko po uvrejnení tohto článku nás kontaktoval aj pán Brossman so svojim stanoviskom. Rozhodli sme sa preto článok o toto vyjadrenie aktualizovať. 

“Odkedy sme sa začali zaujímať o transparentnosť procesov pri prerozdeľovaní peňazí z tejto zbierky,odvtedy nám Donio robí problémy a obštrukcie. Existuje o tom siahodlhá korešpondencia, ktorú poskytneme vyšetrovateľom.V Banskej Štiavnici často, kde sa objavia peniaze a pán Martin Macharík, objaví sa aj množstvo otáznikov. Tak je to aj v tomto prípade. Ak nám Donio naozaj chce poslať alokované peniaze,môžu tak urobiť hneď. Nami podpísanú darcovskú zmluvu, ktorú oni navrhli (my sme v nej opravili len faktické chyby), má Donio u seba na stole,” píše Brossman.

Zdroje: Plus JEDEN DEŇ, Donio, Facebook/Banka Lásky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá