Horiace telá v Indii, Taliban v Afganistane a moravské tornádo. Rok 2021 bol všetko, len nie nudný

  • Búrlivé udalosti v zahraničí sa diali po celý rok, mnohé z nich zachytili objektívy najlepších fotografov na svete
  • Prinášame ti výber najlepších fotografií roku 2021, ktoré zachytávajú významné udalosti
  • Od ničivých katastrof, cez pád Kábulu, po migračnú krízu
fotky 2021
SITA/TASR/AP, Valentin EgorshinRhein-Erft-Kreis
  • Búrlivé udalosti v zahraničí sa diali po celý rok, mnohé z nich zachytili objektívy najlepších fotografov na svete
  • Prinášame ti výber najlepších fotografií roku 2021, ktoré zachytávajú významné udalosti
  • Od ničivých katastrof, cez pád Kábulu, po migračnú krízu

Rok 2021 sa začal divoko – útokom na Kapitol. Búrlivé udalosti v zahraničí sa diali po celý rok, mnohé z nich zachytili objektívy najlepších fotografov na svete. Prinášame ti výber najlepších fotografií roku 2021, ktoré zachytávajú významné udalosti, z ktorých sa mnohé zapíšu do dejín. Od ničivých katastrof, cez pád Kábulu po migračnú krízu. 

Útok na Kapitol – január 

zdroj: TARS/AP, Evan Vucci

Prezident Donald Trump, ktorému sa nepodarilo znova obhájiť prezidentské kreslo v prezidentských voľbách v 2020, sa prihovára svojim priaznivcom.

Trumpovi fanúšikovia sa zhromaždili v hlavnom meste 6. januára 2021, práve v čase, keď mal Kongres potvrdiť výsledky hlasovania zboru voliteľov. Trump v reči opätovne nepodložene šíril konšpiračné teórie, že prezidentské voľby boli zmanipulované v prospech demokratov.

Na svoje tvrdenia nepodložil žiadne dôkazy a žaloby jeho právneho tímu vyvrátili desiatky súdov po celej krajine. Trump sa snažil zabrániť vymenovaniu, preto žiadal od svojho viceprezidenta Mika Pencea, aby zmaril potvrdenie výsledkov. Ten odmietol.

Trump vo svojej reči vyzval ľudí aby „nakráčali dole do Kapitolu“. „Budeme povzbudzovať našich odvážnych senátorov a kongresmanov,“ pokračoval, „a pravdepodobne niektorým nebudeme toľko fandiť, pretože našu krajinu nikdy nevezmete naspäť so slabosťou,“ uviedol

zdroj: SITA/AP, Jose Luis Magana

Trumpovi fanúšikovia výzvu, zdá sa, počúvli a zaútočili na Kapitol, kde sa nachádzali Kongresmani. Po prieniku do Kapitolu väčšinu zákonodarcov evakuovali alebo ukryli.

Ako ukázalo neskoršie vyšetrovanie, zmanipulovaný dav hľadal predsedníčku Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovú a viceprezidenta Mikea Pencea, ktorého chceli obesiť, pretože ho považovali za „zradcu“.

Medzi útočníkmi boli aj príslušníci extrémne pravicových organizácií ako Proud Boys, ale väčšina z nich boli ľudia, ktorí nemali väzby na extrémnu pravicu, ako napríklad učiteľ jogy či kvetinárka. 

zdroj: SITA/AP, /J. Scott Applewhite

Situáciu sa dostalo dostať pod kontrolu až po štyroch hodinách od prieniku do Kapitolu. Posily zavolal viceprezident Mike Pence, pretože Trump ich odmietol povolať. Podľa medializovaných správ mal v pohodlí Bieleho domu celé udalosti sledovať prostredníctvom televízie.

Neskôr zverejnil video, v ktorom na naliehanie svojich najbližších spolupracovníkov i rodiny povedal svojim fanúšikom, aby sa rozišli. Útok na Kapitol si vyžiadal päť mŕtvych a desiatky zrazených. V blízkosti Národného demokratického výboru a tiež Národného republikánskeho výboru sa našli rúrkové bomby. 

Stráženie Kapitolu pred inauguráciou – január  

zdroj: SITA/AP, J. Scott Applewhite

Do hlavného mesta Spojených štátov boli povolané tisícky príslušníkov Národnej gardy, ktorí dohliadali na bezpečnosť vo Washingtone D.C. Niektorí strážili priamo chodby Kongresu, iní boli rozmiestnení po celom meste.

Štvrť Capitol Hill sa stala najstráženejšou zónou v Spojených štátoch. Príslušníci Národnej gardy ostali v hlavnom meste ešte celé mesiace z dôvodu obavy o bezpečnosť z možného budúceho útoku. Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA zvýšilo výstrahu pred domácim terorizmom. 

Inaugurácia Kamaly Harrisovej a Joea Bidena – január 

zdroj: Flickr/White House, Chuck Kennedy

20. januára 2021 sa konala inaugurácia viceprezidentky Kamaly Harrisovej a prezidenta Joe Bidena. Harrisová sa stala historicky prvou ženou, ktorá zastáva pozíciu viceprezidentky.

Harrisová je tiež prvou černoškou a zároveň prvou Američankou ázijského pôvodu, ktorá sa stala viceprezidentkou.

Senátor Ted Cruz ide na výlet do Cancúnu počas toho ako Texas mrzne – február

zdroj: Twitter/ Socialist Sourdough

Republikánsky senátor Ted Cruz si nevybral na dovolenku práve najlepší čas. Jeho domovský štát Texas, ktorý zastupuje aj v Senáte, zažíval prírodnú katastrofu.

Mrazivé počasie spôsobilo výpadky elektriny, ľudia ostali v mraze bez funkčného kúrenia, elektriny či pitnej vody. Mrazivé počasie si vyžiadalo 200 mŕtvych. 

Potom, čo sa Texasania dozvedeli, že ich senátor opustil v núdzi, sa na neho vzniesla vlna verejnej kritiky.

Krížiky na Staromestskom námestí v Prahe – marec

praha
zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Krížiky na Staromestskom námestí v Prahe majú symbolizovať obete koronavírusu v Čechách. Na dlažbe historického námestia tak organizátori nakreslili vyše 22 000 krížov. 

praha
zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

V súčasnosti si koronavírus vyžiadal životy už 36-tísic Čechov. Vo svete zomrelo v dôsledku pandémie už päť a pol milióna ľudí.  

Spaľovanie mŕtvych v Indii – apríl 

zdroj: SITA/AP, Altaf Qadri,

India v apríli zažívala žalostnú epidemickú situáciu. Denne pribúdali státisíce nakazených a tisícky mŕtvych. Krematóriá nestíhali spaľovať mŕtvych, preto v tradične hinduistickej krajine začali masové kremácie priamo na ulici. 

zdroj: SITA/AP, Channi Anand

Masová kremácia v Indii pritiahla pozornosť médií z celého sveta „Denno-denne sme obklopení zápachom horiaceho mäsa a zvukmi plačúcich rodín,“ povedal jeden z dobrovoľníkov, ktorý pri kremácii pomáhal pre NBC News

Zosadenie Liz Cheneyovej z vedenia Republikánskej strany – máj 

zdroj: SITA/AP, J. Scott Applewhite. Na snímke Liz Cheney

Dcéra viceprezidenta Dicka Cheneyho bola na ceste stať sa hviezdou Republikánskej strany. Do mája 2021 sedela v kresle šéfky Konferencie republikánov.

Cheneyová ale odmietala zabudnúť na minulosť a neustále kritizovala bývalého prezidenta Donalda Trumpa, taktiež hlasovala za jeho impeachment.

Uviedla, že bývalý prezident so svojimi rečami o ukradnutých voľbách ohrozuje demokraciu a vyzvala Republikánov, aby bránili pravdu, Ústavu a vzdali sa kultu osobnosti. To napokon viedlo k jej odvolaniu a odsúdeniu vlastnou stranou. 

Muži v Gaze vynášajú detskú obeť izraelskej rakety – máj 

zdroj: SITA/AP. Khalil Hamra

V máji sa znovu rozdúchal jeden z nekonečných konfliktov medzi Izraelom a islamistickým hnutím Hamas. Konflikt trval vyše dvoch týždňov, pričom príslušníci Hamasu v Gaze sa ostreľovali s Izraelčanmi pomocou rakiet.

Na palestínskej strane zahynulo približne 260 ľudí, z toho takmer polovica boli civilisti. Medzi obeťami boli ženy aj deti. Trinásť ľudí umrelo na izraelskej strane, počet obetí by bol väčší, keby krajina nemala svoj výkonný systém Iron Dome. 

Samit Vladmira Putina a Joea Bidena – jún 

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

V júni sa stretli hlavy dvoch najmocnejších jadrových mocností, ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Joe Biden. Schôdzka v švajčiarskej Ženeve prichádzala v čase, keď vzťahy medzi mocnosťami boli na najhoršej úrovni za posledné roky.

Biden mal Putinovi, ktorého predtým nazval „vrahom“, ktorý „nemá dušu“ vysvetliť, čo sa stane, ak Rusko prekročí červené čiary. Netrvalo dlho a Putin hranice amerického prezidenta testoval

Tornádo na Morave – jún 

zdroj: TASR/Vladimír Miček

V júni zasiahlo Južnú Moravu tornádo, ktoré napáchalo obrovské škody. Celkovo zasiahlo sedem obcí, o život prišlo šesť ľudí. Vznikli tiež miliónové škody a mnoho ľudí prišlo o svoje domovy. 

Povodne v Európe – júl 

zdroj: TASR/AP, Rhein-Erft-Kreis

V júli Európu potrápili ničivé povodne. Najviac postihnuté bolo Nemecko a Belgicko. Povodne sa vyskytli ale aj na Slovensku, Česku, Rakúsku či Holandsku.

Povodne si vyžiadali stovky životov. Len v Nemecku umrelo približne 180 osôb. Vznikli tiež miliardové škody a mnoho ľudí prišlo o strechu nad hlavou.  

zdroj: TASR/AP, Marius Becker

Na návštevu povodňami postihnutých oblastí v Nemecku sa dostavil kandidát na kancelára za koalíciu CDU/CSU Armin Laschet spolu s prezidentom spolkovej krajiny Frankom-Walterom Steinmeierom.

Lascheta mediálne tímy zachytili, ako sa smeje na vtipe, počas toho, ako Steinmeier hovoril o šoku a hlbokých obavách ľudí, ktorí prišli o všetko. Laschetov smiech sa mu možno stal osudným aj v septembrových voľbách, keď tento Merkelovej „nástupca“ priniesol strane rekordne slabý výsledok. 

Taliban dobyl Kábul a získal kontrolu na väčšinou Afganistanu – august 

zdroj: SITA/AP, Rahmat Gul

Americké vojská opustili Afganistan a do krajiny sa po dvadsiatich rokoch vrátila teroristická skupina Taliban. Väčšinu ľudí prekvapilo, ako rýchlo obsadila krajinu, hoci odborníci na daný región si myslia, že to nie je žiadnym prekvapením.

Primitívne vybavený Taliban sa dostal aj k americkej výzbroji, ktorú Spojené štáty nakúpili pre afganskú armádu, ktorá sa vzdala. 

zdroj: SITA/AP, Verified UGC

Taký rýchly pád hlavného mesta, Kábulu, ale čakal len málokto. Prekvapení boli aj obyvatelia, ktorí sa v šoku vešali na dopravné lietadlá americkej armády. Mnohí z lietadla vypadli a umreli, ďalších zachytil podvozok lietadla. 

Dopady, aké malo obsadenie krajiny, sú dnes už viac-menej známe. Podľa správy OSN Afganistan smeruje k univerzálnej chudobe. Do roka sa bude miera chudoby v krajine bude pohybovať na hodnote neuveriteľných 97 % až 98 %, píše Business Insider.

Obyvatelia krajiny však zažili aj lepší život, po tom, čo USA v roku 2001 oslobodili krajinu. Afganistan v tom čase dosiahol niekoľko rozvojových úspechov, vrátane zdvojnásobenia príjmov obyvateľov a zvýšenia priemerného počtu rokov vzdelávania.

zdroj: SITA/AP, Wali Sabawoon

Chaos na kábulskom letisku a zúfalstvo ľudí, ktorí sa snažili Afganistan opustiť využili aj teroristi z tamojšej odnože Islamského štátu. Pri samovražednom atentáte pri bráne letiska zahynulo 183 ľudí, z toho 13 príslušníkov amerického námorníctva. 

Požiare v Grécku – august 

Grécko zažilo najsilnejšie vlny horúčav za posledných 30 rokov, teploty vystúpili až na 45 °C. Krajina v auguste bojovala s niekoľkými požiarmi. 

Podobné horúčavy sú čoraz pravdepodobnejšie a extrémnejšie. Do značnej miery sú prítomné v dôsledku klimatických zmien, informuje BBC. 

Obyvateľov postihnutého regiónu preto z bezpečnostných dôvodov evakuovali. Ostrov však nebol jediným miestom, ktoré požiare trápili. Medzitým plamene vyčíňali vo viac ako desiatich ďalších lokalitách Grécka.

zdroj: TASR/AP

Ruské voľby do Dumy – september

zdroj: SITA/AP,Valentin Egorshin

V ruských voľbách do Dumy nemohla opozícia prakticky kandidovať. Vodca opozície Alexej Navaľnyj bol uväznený vo väznení, kde je podľa mnohých neprávom. Cenzurovaný bol aj na uliciach, kde jeho portréty zamaľovali.

Voľby napokon „nečakane“ vyhrala strana Jednotné Rusko, ktorú pomáhal zakladať ruský prezident Vladimir Putin. Na sociálnych sieťach sa objavili mnohé videá, ktoré dokazovali podvodné konanie a falšovanie volieb. Zahraniční pozorovatelia pri voľbách chýbali.

Dvadsiate výročie teroristického útoku na svetové obchodné centrum – september  

zdroj: SITA/AP, Mark Lennihan

Celý svet si tento rok pripomenul dvadsiate výročie najhorších teroristických útokov. Dve unesené lietadlá 11. septembra 2001 vpálili do Svetového obchodného centra.

Jedno pilot nasmeroval do budovy ministerstva obrany (Pentagón), ďalšie lietadlo skončilo v opustenom poli Pennsylvánie potom, čo sa pasažieri vzbúrili. Celkovo zahynulo takmer 3-tisíc ľudí. 

Kim Čong-un na netradičnej prehliadke – september 

zdroj: SITA/AP, Korea News Service

Severná Kórea usporiadala v novembri v hlavnom meste nočnú vojenskú prehliadku na počesť 73. výročia svojho vzniku. Vojenská prehliadka bola ale iná, akú sme videli v posledných rokoch, chýbali na nej vyhrážky zahraničiu a aj prehliadka smrtiacich síl v podobe balistických rakiet a strategických zbraní režimu. Zmenený bol aj vodca Severnej Kórey Kim Čong-un, ktorý viditeľne pochudol a vyzeral oveľa zdravšie.

Poprava údajných zlodejov Talibanom – september 

zdroj: SITA/AP

Militantné hnutie Taliban bolo počas svojej prvej vlády známe krutými trestami. Po dobytí Kábulu sa síce prezentovali ako zmenená organizácia, netrvalo dlho a k prísnym trestom sa opäť vrátili.

Na hlavnom námestí v meste Herát na západe Afganistanu zaveselili na žeriav mŕtve telo. Telo na žeriave patrilo jednému zo štvorice údajných zlodejov. Zlodeji mali zahynúť pri prestrelke s políciou. Zvyšné tri telá čakal rovnaký osud, aj tie militantné hnutie vystavilo. 

Nedostatok pohonných hmôt v Británii – september 

zdroj: SITA/AP, Frank Augstein

Veľkú Britániu a hlavne väčšie mestá v septembri potrápil nedostatok pohonných hmôt a výpadkov niektorých potravín a tovaru. Výpadok mal byť spôsobený nedostatkom vodičov nákladných vozidiel, ktoré Británii chýbali po zmene migračných pravidiel v dôsledku Brexitu. 

Šaty kongresmanky Alexandrie Ocasio-Cortez na Met Gala – september 

zdroj: Twitter/AOC

Kongresmanka za štát New York Alexandria Ocasio-Cortez sa vydala na charitatívnu akciu, ktorú navštevujú prevažne bohatí ľudia, v šatách, ktoré mnohých vytočili. Na šatách mala napísané Tax the Rich (Zdaňte bohatých).

Demokratická kongresmanka je dlhodobo zástankyňou agendy vyššieho zdaňovania najbohatších, ktorí sa v súčasnosti rôznymi kľučkami plateniu daní vyhýbajú

Prezident Tuvalu na konferencii COP26 – november 

Ostrovná krajina Tuvalu hľadá právne spôsoby, ako si uchovať vlastníctvo svojich výlučných námorných zón a ako zostať štátom, ak by následkom klimatických zmien úplne zmizla pod hladinou Tichého oceánu.

Tuvalu je polynézske súostrovie v Oceánii pozostávajúce zo šiestich atolov a troch rifov. Žije na ňom približne 11 000 obyvateľov a jeho najvyšší bod sa nachádza len 4,5 metra nad úrovňou mora. Od roku 1993 hladina okolitých vôd narastá ročne o zhruba 0,5 centimetra, vyplýva zo správy austrálskej vlády z roku 2011.

Simon Kofe, tamojší minister zahraničných vecí, v novembri zverejnil videopríhovor, počas ktorého stál pri pobreží Tuvalu po kolená vo vode. Zdôraznil, že na danom mieste bola kedysi súš. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Save the Planet (@savetheplanetaps)

Vymenovanie nového českého premiéra – november 2021

Česká republika má nového premiéra, stal sa ním Petr Fiala z ODS. Prezident Miloš Zeman, ktorý bol pozitívne testovaný na koronavírus, ho vymenoval na zámku v Lánoch. Vymenovanie sa uskutočnilo za prísnych epidemiologických opatrení, keď sa prezident Zeman nachádzal netradične za plexisklom.

Miestnosť, kde sa vymenovanie odohralo, mala dva vchody. Na jeden boli umiestnené dočasné steny z plexiskla. Vznikol tak výklenok v tvare štvorca, ktorý Zemanovi umožnil, aby Fialu videl. Nenastal však žiadny bližší kontakt medzi týmito dvoma politikmi. Komunikovali spolu pomocou mikrofónov. 

zdroj: Twitter/Jiří Ovčáček

Migračná kríza na poľsko-bieloruských hraniciach – november 

zdroj: SITA/AP, Ramil Nasibulin

Tisícky migrantov z Blízkeho východu v novembri uviazli medzi dvoma ostnatými plotmi a po zuby ozbrojenými vojakmi na poľsko-bieloruskej hranici. Všetko nasvedčuje tomu, že migrantov mal k hranici dovážať režim Alexandra Lukašanka, ktorého Európska únia neuznáva ako legitímneho prezidenta Bieloruska. Lukašenko mal na migrantoch dobre zarobiť, za každého si cestovné kancelárie pýtali nemalý poplatok.

Kríza dodávateľského reťazca – november 

zdroj: SITA/AP, Noah Berger. Na snímke prístav Oaklande (Kalifornia)

Tento rok sa nesie tiež v znamení krízy dodávateľského reťazca, ktorá je spôsobená pandémiou, vysokým dopytom a globalizáciou. V amerických prístavoch stáli desiatky lodí, ktoré čakali na vylodenie.

V samotných lodeniciach zas čakali stovky kontajnerov na ďalšiu prepravu. A na samom konci reťazca sú jednotliví zákazníci, ktorí čakajú na svoje zbožie aj niekoľko mesiacov. 

Nová nemecká koalícia – december 

zdroj: SITA/AP, Markus Schreiber

Nemci sa dočkali po dlhých rokoch zmeny. V koalícii prvýkrát po 16 rokoch nezasadla kresťanskodemokratická únia CDU/CSU. Vznikla takzvaná semaforová koalícia, sociálnych demokratov z SPD, Zelených a liberálov z FDP.

Kancelárom sa stal sociálny demokrat Olaf Scholz, ktorý so svojou stranou SPD vyhral voľby. Scholzov kabinet je prvý rodovo vyvážený v Nemecku pričom kľúčové posty v ňom obsadili ženy.

Rozlúčka s Angelou Merkelovou – december

zdroj: SITA/AP, Odd Andersen

V decembri sa Nemecko rozlúčilo s kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá stála na čele krajiny dlhých 16. rokov.

Merkelová uviedla, že „obzvlášť posledné dva roky pandémie“ odhalili, „aká je skutočne dôležitá dôvera v politických lídrov, vedu a verejný diskurz“. Demokracia je totiž podľa Merkelovej slov založená aj na dôvere, „solidarite, na vzájomnom počúvaní sa a tiež na faktoch“.

Svoj prejav zakončila tým, že Nemcov povzbudila, aby sa v budúcnosti na svet pozerali aj „z pohľadu iných ľudí“.

Kríza na ukrajinsko-ruskej hranici – december 

zdroj: SITA/AP

Pri ukrajinských hraniciach Rusko hromadí tisícky svojich vojakov, zbrane či zásoby. Americký minister obrany varoval svet, že Rusko by sa mohlo pokúsiť zopakovať útok na Ukrajinu, a postačí mu pritom zámienka, že by bolo vyprovokované. Ukrajinskí predstavitelia si myslia, že ich Rusko môže napadnúť koncom januára 2021 alebo začiatkom februára 2022. 

Rusko odmieta tvrdenia, že chce niekoho napadnúť, zároveň však jedným dychom hovorí o provokáciách zo strany Ukrajiny. 

Zdroje: NBC News, TASR, Insider, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá