KOMENTÁR: Matovič vyžaduje dodržiavanie opatrení len pokiaľ sa netýkajú jeho

matovič
TASR via AP/Johanna Geron

Pred nedávnom vydalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky jednoduchého sprievodcu s činnosťami, ktoré predstavujú epidemiologické riziko. Na vrchole rebríčka ako vysoko rizikové rezort označil kostoly, svadby, diskotéky, bary v interiéroch a podobné zariadenia s vysokou koncentráciou ľudí.

Na zníženie nákazy odporučilo Ministerstvo heslo ROR. „Už známe heslo ROR – rúško, odstup, hygiena rúk, sú základné veci, ktoré je treba dodržiavať pri ochrane pred ochorením COVID-19 a nemali by sme na to zabúdať,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Podľa Krajčího je neprípustné aby ľudia chodili v uzavretých podnikoch bez rúška. Najnovšie ministerstvo avizovalo vysoké pokuty a tresty pre ľudí, ktorí nebudú nariadenia dodržiavať a budú sa správať nezodpovedne.

Premiér si radu vlastného ministra nevzal k srdcu 

Škoda, že si premiér Igor Matovič (OĽaNO) nevzdal Krajčího radu k srdcu. Cez víkend sa mal zúčastniť svadby predsedu poslaneckého klubu OĽaNO Michala Šipoša, na ktorej bolo 150 ľudí, z toho drvivá väčšina bez rúška. Aspoň podľa fotiek.

Svadby sa zúčastnil aj poslanec OĽaNO Jožo Pročko alebo Gábor Grendel, ktorý rúško mal. Ženích pre Denník N tvrdil, že urobil všetko preto, aby minimalizoval riziko nákazy koronavírusom.

Rúško na svadbách zatiaľ nie je povinné, no hlavný hygienik Ján Mikas ho odporúča.

Stovky Slovákov denne podpisujú petíciu za nenosenie rúšok. Čoskoro nastanú zmeny v ich nosení

Premiér sa svadby zúčastnil po tom, čo spolu s Krajčím vyzývali k zodpovednosti a minister zdravotníctva všetkých žiadal, aby svoju účasť na podobných akciách dobre zvážili. Premiér pritom straší občanov s armádou a políciou, obe majú dohliadať na dodržiavanie povinnosti nosenia rúška.

Ukazuje sa premiérove pokrytectvo. Ak sa nezodpovedne správa on alebo jeho okolie, je to v poriadku. Ak by sa rovnako správali napríklad opoziční poslanci či dokonca poslanci SaS, je pravdepodobné a možné, že premiér by písal celé litánie na Facebooku, ako sa správali nezodpovedne.

Podobný prípad bola aj jeho diplomová práca a práca Borisa Kollára. Keď sa odhalil plagiát Andreja Danka, Matovič vykrikoval, aká je to hanba a že má Danko odstúpiť z postu predsedu NR SR. Zrazu, keď je plagiátor on sám, hanba to nie je a odstupovať nemusí.

Premiér mlčí 

Premiérové nezodpovedné správanie prichádza v nevhodnom čase. Slováci sa v stovkách podpisujú pod petíciu, aby boli rúška len dobrovoľné. Dôvodom majú byť zdravotné komplikácie spojené s nosením rúška, ale aj slobodná možnosť voľby. Podľa odborníkov sú zdravotné komplikácie uvedené v petícii nezmyslami. 

Otázne je, aký dopad bude mať premiérove správanie na ľudí, napríklad aj na tých, ktorí petíciu podpísali.

Maďarsko zajtra natvrdo zatvára na mesiac brány, no Slováci sa cez hranice dostanú. Nie je v tom háčik

V tomto prípade môže nenosenie rúška celú situáciu len zhoršiť a vytvoriť nebezpečné situácie. Ľudia si môžu povedať, že Matovič je „obyčajný farizej“, ktorý vodu káže a víno pije a rúška tak budú odmietať aj napriek hrozbe mastnej pokuty. Ďalší, ktorí popierajú existenciu koronavírusu, sa môžu utvrdiť vo svojom vykonšpirovanom názore, že premiér behá bez rúška a žiadny vírus neexistuje, všetko je len vykonštruované.

Ďalší poslanci tiež nejdú príkladom občanom, bývalý premiér Robert Fico sa stretáva s najohrozenejšou skupinou dôchodcami bez rúška a Kotlebovci dlhodobo odmietajú nosiť rúška, pritom u jedného z ich poslancov sa potvrdila nákaza. 

Premiér sa zatiaľ k svadbe nevyjadril, no bolo by načase, aby prehovoril a všetko vysvetlil, prípade pripustil, že ako vzor zlyhal.

U premiéra však môžeme očakávať, že zhodí vinu opäť na niekoho iného. Matovič by si mal uvedomiť, že to, čo požaduje od ostatných, má robiť aj on a aj jeho okolie, inak bude ostatným iba na smiech a nik ho nebude brať vážne. A to ani pod hrozbou armády a polície. 

Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva SR, Business Insider, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech