Kremeľ mení taktiku a pokúša sa nájsť slabiny Ukrajiny. Čoskoro sa mu to môže podariť, tvrdí expert

  • Podľa Britov Putin zmenil spôsob boja a namiesto energetickej infraštruktúry útočí na vojenskú
  • Ukrajinci už čoskoro môžu čeliť ťažkým rozhodnutiam
Ukrajina, Ukraine
TASR/AP, Efrem Lukatsky
  • Podľa Britov Putin zmenil spôsob boja a namiesto energetickej infraštruktúry útočí na vojenskú
  • Ukrajinci už čoskoro môžu čeliť ťažkým rozhodnutiam

Ukrajina v uplynulých dňoch zažila masívne vzdušné útoky. Od 29. decembra Rusko odpálilo takmer 300 rakiet a viac ako 200 bezpilotných lietadiel proti Ukrajine.

Rusi útočili samovražednými dronmi, raketami s plochou dráhou letu, riadenými strelami vzduch-zem, hypersonickými raketami Kindžal či dokonca strelami protivzdušnej obrany S-300.

Experti tvrdia, že útok z prvého na druhého januára bol pravdepodobne najväčším na svete, s použitím hypersonických rakiet. Kyjev hlásil, že sa mu podarilo zničiť všetky Kindžaly, rakety Kalibr aj samovražedné drony. Preniknúť sa však podarilo niektorým raketám vzduch-zem Ch-55, ktoré napáchali obrovské škody na majetku. Celkovo Kyjev uviedol, že Moskva v utorok vypálila 99 rakiet, ale 72 bolo zostrelených.

Pri útokoch zahynuli minimálne štyria ľudia, ďalších 49 bolo zranených len v Kyjeve. Ruská armáda šetrila muníciu na útoky celé hodiny.

Britské ministerstvo obrany uviedlo, že Rusi zmenili taktiku, čo sa týka vzdušných útokov.

„Ruské sily použili značnú časť zásob rakiet s plochou dráhou letu a balistických rakiet, ktoré vytvorili v posledných mesiacoch,“ uviedlo ministerstvo.

Rusi sa ale momentálne zameriavajú viac na útoky na ukrajinský obranný priemysel ako na civilnú infraštruktúru, akou sú elektrárne. To môže svedčiť o plánoch na dlhú vojnu.

„Nedávne útoky boli pravdepodobne primárne zamerané na ukrajinský obranný priemysel. To kontrastuje s veľkými útokmi minulú zimu, ktoré uprednostňovali zasiahnutie ukrajinskej energetickej infraštruktúry,“ uviedli Briti.

Ukrajina ale tvrdí, že Rusi cielili aj na civilné obyvateľstvo, čo dokazuje zničená bytovka v Kyjeve.

Takto vyzerá ruská „totálna vojna“

Podplukovník v zálohe Maciej Korowaj pre Onet uviedol, že silné letecké útoky sa vždy spájajú so snahou Ruska prevziať iniciatívu. Kremeľ hľadá slabiny v obrane Ukrajiny.

„Rusi sa opäť pokúšajú prevziať iniciatívu na fronte. Takejto fáze vždy predchádzajú veľmi silné letecké útoky. Rusi nazývajú túto fázu ,totálna vojna‘. Zahŕňa zničenie kritickej infraštruktúry, streľbu a preťaženie protilietadlového systému nepriateľa, ale aj provokácie,“ uviedol podplukovník.

„Štatistiky ukazujú, že Ukrajinci majú efektivitu (protivzdušnej) obrany cez 90 percent, takže to vyzerá celkom dobre. Preto sa Rusi musia zamyslieť a zmeniť taktiku. Vykonávajú simultánne, kaskádové útoky na preťaženie nepriateľských systémov. To bude teraz ich stratégia,“ uviedol Korowaj.

Rusom môže výrazne situáciu uľahčiť, ak na Ukrajinu prestane prúdiť americká pomoc. Práve munícia do protivzdušnej obrany by Ukrajincom došla ako druhá, prvým by boli rakety s dlhým dostrelom.

Vojenská pomoc narazila v americkom Kongrese na odpor republikánov, ktorí požadujú najskôr zabezpečenie svojej hranice s Mexikom. Zatiaľ tiež nie je schválená ani európska pomoc, ktorá narazila na odpor Viktora Orbána, no očakáva sa, že januári sa schváli.

Russia_Ukraine_War951534009472
zdroj: TASR/AP, Evgeniy Maloletka. Na snímke starosta Kyjeva Vitalij Kličko kontroluje škody pri obytnom dome poškodenom ruským raketovým útokom v Kyjeve 2. januára 2024.

Ak USA neposkytne pomoc, Ukrajinci budú musieť „obetovať“ niektoré mestá 

Vojenskí experti pre The Telegraph uviedli, že samostatná európska pomoc nebude stačiť na ochranu Ukrajiny pred ruskými vzdušnými útokmi.

Kyjev tak môže byť nútený vybrať si, ktoré mestá a vojenské ciele ochráni a ktoré vydá napospas ruskému bombardovaniu.

Obavy vyvoláva hlavne nedostatok striel do batérií Patriotov, ktoré sa ukázali ako mimoriadne účinné voči ruskými hypersonickým strelám Kinžal.

„Môže sa stať, že jednoducho nepôjdu po niektorých cieľoch, pretože nemajú dostatok striel, ktoré by mohli využiť,“ uviedol pre The Telegraph obranný analytik Jimmy Rushton.

„Je to očividne hrozné rozhodnutie, ktoré musíte urobiť, ale ak naozaj veríte, že vám dochádzajú rakety, aby ste zasiahli prichádzajúce ciele, budete ich musieť rozdeliť, aby ste ochránili ciele, ktoré považujete za najdôležitejšie,“ dodal.

Analytik vyzval Kongres, aby sa čo najrýchlejšie dohodol na podpore Ukrajiny, inak bude Kyjev čeliť ťažkým rozhodnutiam.

Zdroje: TASR, Onet, The Telegraph

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá