Ladislav Bielik fotil „bratskú pomoc“ Ruska: Toto je príbeh muža, ktorý navždy vstúpil do dejín

  • Ladislav Bielik bol fotograf dušou, srdcom aj rozumom
  • Svetoznámy Slovák sa zapísal do dejín našej národnej reportážnej fotografie
Fotografie z 1968 Ladislava Bielika.
Snímka: Muž s odhalenou hruďou, TASR/Pavol Zachar
  • Ladislav Bielik bol fotograf dušou, srdcom aj rozumom
  • Svetoznámy Slovák sa zapísal do dejín našej národnej reportážnej fotografie

Ladislav Bielik. Fotograf srdcom, dušou a odhodlaním. Svetoznámy Slovák Ladislav Bielik sa zapísal do dejín slovenskej reportážnej fotografie ako vnímavý a veľmi rozumný reportér. Vedel veľmi intuitívne a pohotovo v správnom okamihu zachytiť dôležité udalosti. 

Preslávil sa najmä vďaka svojmu významnému reportážnemu cyklu, ktorý dokumentuje prvé hodiny okupácie Československa v Bratislave 21. augusta 1968 vojskami Varšavskej zmluvy.

Práve jeho meno sa stalo synonymom pre jednu z najikonickejších fotografií 20. storočia. V rozhodujúci moment stál za objektívom a dokumentoval to, na čo by si dnešné generácie už zrejme spomenuli len ťažko. 

Portál Webumenia uviedol, že najznámejšia fotografia zo súboru dokumentárnych fotografií o začiatku okupácie ČSSR sa len chvíľu po svojom vzniku dostala na titulné stránky svetovej tlače. Avšak bez mena skutočného autora. Až v roku 1989 sa meno Ladislav Bielik dostalo ako autorský podpis pod túto fotografiu. 

Jeho snímky, najmä pred filozofickou a právnickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave, poukazujú na prevahu demonštrujúcich. 

Muž s odhalenou hruďou

Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom – táto snímka nielenže obletela celý svet, ale stala sa silným symbolom odvahy, odporu a vzdoru proti utláčaniu.

Bielikova kariéra fotografa však nebola vždy spojená s uznaním. Počas normalizácie začala byť jeho práca podrobená represiám. Príkladom je skutočnosť, že spočiatku nebolo možné pátrať po fotografiách, ktoré by zachytil on.

Bielik neskôr prišiel aj o prácu, musel odísť zo Smeny, neskôr ho vyhodili aj z týždenníka Štart (Šport) a nakoniec bol dokonca vylúčený aj zo Zväzu novinárov. Jeho fotografie zachytávajúce šport a venované výlučne športu, ktoré, okrem iného, tvorili dôležitú časť jeho archívu, boli taktiež zničené.

Ladislav Bielik

Dediči sa museli o autorstvo fotografie súdiť s nemeckou agentúrou DPA. Tento proces sa skončil až v roku 2012, a to len vďaka tomu, že rodina našla originálne negatívy, ktoré Bielikovo autorstvo skutočne dokazujú.

Peter Bielik, syn Ladislava Bielika, uviedol, že „keby sme sa neboli súdili, bola by dnes tá fotografia dielom nemeckého občana“, píše Citylife.

„Všetky tieto fotografie, respektíve ich negatívy, som našiel v roku 1989 ako šestnásťročný v starom ošúchanom kufri v pivnici v paneláku, v ktorom bývame. Domnievam sa, že ich tam ukryl otec, ktorý zrejme nechcel, aby ich niekto zničil alebo aby ich našli policajti.“

„Stačilo naozaj len veľmi málo a celý tento vzácny dokument mohol byť navždy stratený. Kufor bol totiž značne napadnutý plesňou a negatívy samotné už taktiež niesli stopy času. Dnes sú, našťastie, v dobrej opatere a na bezpečnejšom mieste,“ uviedol Peter Bielik pre Beauty & Woman.

K svadbe nám prišla gratulovať celá Varšavská zmluva

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: CityLife, archinfo.sk, webumenia.sk, Beauty & Woman, Aktuality.sk, TASR, TA3, Pravda, YouTube/Modrý Zajačik Július Kovács 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá