Matematik k pandémii na Slovensku: Ideme fakt rýchlo do tmy, nemáme so sebou žiadne zbrane a nevieme, čo nás čaká

  • Aj krajiny, ktoré majú oveľa vyššiu zaočkovanosť, sa kvôli delte vracajú k zavádzaniu opatrení
  • Odborníci varujú, že aj keď veľa analytikov predpovedá menej Covid pacientov ako minulú vlnu, túto vlnu máme pre nich v našich nemocniciach menej lôžok
pandemia, koronavirus
TASR/AP/Alexander Zemlianichenko Jr, Efrem Lukatsky
  • Aj krajiny, ktoré majú oveľa vyššiu zaočkovanosť, sa kvôli delte vracajú k zavádzaniu opatrení
  • Odborníci varujú, že aj keď veľa analytikov predpovedá menej Covid pacientov ako minulú vlnu, túto vlnu máme pre nich v našich nemocniciach menej lôžok

Skúsený matematik Pavol Koprda na sociálnej sieti konštatuje, že pre Slovensko síce nemá dobré správy, no sú dôležité.

„Zdá sa mi správne, vedieť sa pozrieť na realitu, nech je akokoľvek nepríjemná a skľučujúca. Pretože, až keď si prestaneme zakrývať oči, až potom sa môžeme zamyslieť nad riešeniami,“ píše v začiatku svojho príspevku o pandémii.

Vysoká zaočkovanosť im nestačí

Do pozornosti dáva krajiny, kde je vysoká zaočkovanosť, no aj tak sa v nich vracajú k niektorým opatreniam. Je tomu tak aj v Belgicku a dôvodom je nárast počtu infikovaných. Informovala o tom agentúra AP.

„Od piatka budú na verejných miestach povinné rúška. To isté platí pre zamestnancov barov, reštaurácií a fitness centier,“ vyhlásil tamojší premiér Alexander De Croo.

Predseda vlády zároveň zdôraznil, že od budúceho týždňa sa návštevníci spomínaných prevádzok budú musieť preukazovať covid pasom.

Počet potvrdených pozitívnych prípadov sa v 11-miliónovej krajine za uplynulý týždeň zvýšil o 75 %. Počet hospitalizácií sa zvýšil o 69 %. Denne v priemere zomiera na COVID-19 trinásť ľudí. V krajine je pritom plne zaočkovaných viac ako 85 % dospelých Belgičanov.

Podobne je na tom aj Dánsko, ktoré má zaočkovanosť na úrovni 77 %. Tamojší minister sa však vyjadril, že na to, aby krajina mohla zostať otvorená, je potrebné zaočkovať ešte viac ľudí.

„Vo všetkých týchto krajinách na dátach úplne jasne vidno, že očkovaní ľudia v nemocniciach končia menej často ako nezaočkovaní, cca. 10-krát menej. Aj napriek takto vysokej zaočkovanosti si vlády v Holandsku, Dánsku aj Belgicku uvedomujú, že situácia nie je dobrá a potrebujú delta vlnu brzdiť. A ako najdôležitejšie označujú to, že sa musí zvýšiť zaočkovanosť,“ píše matematik.

Stále je plne zaočkovaných len 2,4 milióna ľudí

Odborník konštatuje, že na Slovensku je zaočkovanosť len 45 %, aktuálna incidencia je vyššia a nemocnice sú už teraz na kolenách. Keďže nemáme núdzový stav, tak aj kapacita lôžok v nemocniciach je nižšia ako počas druhej vlny.

Hovorí o tom aj lekár Peter Visolajský, podľa ktorého sa narastajúcim počtom Covid pacientov znovu obmedzuje plánovaná necovidová liečba a operácie a platí to aj naopak.

zdroj: TASR/Henrich Mišovič

„Dnes totiž nemáme lockdown a život plynie bez výraznejších obmedzení. Úrazy, autonehody, infekcie sa dnes vyskytujú častejšie ako pri predchádzajúcich vlnách. Mobilita je vysoká a s tým súvisí aj vyšší počet autonehôd, ľudia chodia do práce, a tak treba liečiť aj pracovné úrazy. Rovnako sa bez lockdownu viac šíria aj iné infekcie ako koronavírus.“

Luxus minulej vlny je nereálny

Na druhej strane máme podľa Visolajského veľa necovidových pacientov, u ktorých sa v dôsledku odkladania liečby či diagnostiky, hospitalizácia už nedá odkladať.

„Nemocnice sú tak vyťažené aj necovidovými pacientami a luxus minulej vlny, kde sme mohli poskytnúť sestry, lekárov a ďalší personál či lôžka z detských oddelení, urológií, chirurgií, traumatológií či iných oddelení už nemáme.“

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Zlepšeniu situácie vôbec nepomáha ani skutočnosť, že v dôsledku dôchodkového veku sú zatvorené ambulancie obvodných lekárov. Všímať si treba aj odchod 1 200 sestier len od začiatku tohto roku a stoviek skúsených lekárov z nemocníc.

„Hoci dnes veľa analytikov predpovedá menej Covid pacientov ako minulú vlnu, túto vlnu máme pre nich menej nemocničných kapacít.“

Delta+

V Británii sa tiež objavilo podozrenie na Delta+ variant, ktorý je podľa všetkého infekčnejší. Koprda však konštatuje, že zatiaľ nie je o ňom dosť dát, no tie doterajšie dávajú celkom silnú indíciu.

„Je pravdepodobné, že bude až o 10 % prenosnejší. Je dobré, že sme si toho vedomí. Je skvelé, že máme k dispozícii zariadenia a infraštruktúru, aby sme videli čokoľvek, čo by mohlo byť trochu podozrivé,“ BBC informoval profesor Francois Balloux, riaditeľ Genetického inštitútu University College v Londýne.

Vrchol vlny nevedia odhadnúť

Späť však na Slovensko, matematik Koprda tvrdí, že rastieme veľmi rýchlo, opatrenia sú skôr na papieri ako v realite a už nám veľa tromfov v rukáve neostáva.

Masívne testovanie aktuálne podľa neho nedáva zmysel. „Prinajlepšom by sme si kúpili čas, (keďže každý sa s Deltou stretne) a ten nám teraz veľmi nepomôže, keďže času na očkovanie už bolo dosť.“

Tvrdí, že ľuďom sa už nebude chcieť príliš očkovať a ani dodržiavať opatrenia. Navyše lockdown nebude a školy zostanú otvorené.

„Netušíme, kde bude strop, percento ľudí s protilátkami môžeme len odhadovať. Naozaj nikto netuší, kde a kedy sa krivka zlomí. A keď vám niekto tvrdí opak, tak nerozumie súčasnej situácii.“

Rástli takmer všetky okresy

Objasňuje, že incidencia rástla vo všetkých slovenských okresoch. Výnimkou boli len Galanta, Čadca, Stará Ľubovňa. Ľudia by si tak mohli chybne pomyslieť, že delta v čiernych okresoch začína slabnúť. Opak je pravdou.

„Keď sa pozrieme na prvé tri dni z tohto týždňa, tak zistíme, že indikujú prudký rast: 14 % Galanta, 33 % Stará Ľubovňa, 76 % Čadca. To nie je sranda. Stará Ľubovňa aj Čadca sú už nejaký ten čas čierne a stále rastú a celkom prudko. To, že delta rastie vo všetkých okresoch, skutočne nedáva veľa optimizmu.“

zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Predikovať tretiu vlnu pandémie podľa tej druhej nedáva podľa Koprdu zmysel. „Vtedy to bol iný vírus, žiadne premorenie, žiadna vakcína, inak nastavené testovanie, iné opatrenia. Celé to tento rok môže vyzerať úplne inak. A nevieme ako. Ideme fakt rýchlo do tmy, nemáme so sebou žiadne zbrane a nevieme, čo nás čaká.“

Aj v najlepšom možnom scenári, ktorý si dokážem predstaviť podľahne vírusu aspoň 5 000 tisíc ľudí, tvrdí matematik. „Martin Šuster koncom leta písal o 35-tisícoch úmrtí počas 3. vlny. To je asi ten najhorší možný, ktorý si viem predstaviť.“ 

Na záver pripomína, že aj zaočkovaný človek sa môže infikovať a nákazu prenášať.

„Snažte sa dodržať vždy 2 z 3 podmienok rúško/respirátor, exteriér, odstup. Špeciálne to platí, ak je to nejaká trochu väčšia skupina. Môj prístup k tomu je taký, že si dávam pozor, aby som sa nestal superšíriteľom a zároveň sa snažím o pomerne stabilnú bublinu ľudí, s ktorými sa stretávam.“

Dodáva, že minulý rok sme ako spoločnosť nezvládli spoločne komunikovať s porozumením. „Prinášať rozbroje, obviňovať iných a hádať sa je ľahké, no ničomu to nepomôže. Iba to spôsobí viac napätia a to je voda na mlyn extrémistom a mafii. Verím tomu, že v našej spoločnosti je stále dosť veľa slušných a rozumných ľudí. Využime to, čo sme sa tvrdo naučili minulý rok.“

Zdroje: Facebook/ Pavol Koprda, BBC, Facebook/Peter Visolajský, NCZI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá