NÁZOR: Na ďalšie hašterenie Sulíka s Matovičom doplatia Slováci. Ako vždy

Igor Matovič, Richard Sulík
TASR/Jakub Kotian

Hádka číslo,.. vlastne ani už nevieme, ktoré číslo. Znova sa ale odohráva medzi predsedom vlády Igorom Matovičom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom. Rovnako ako v minulosti, namiesto priamej komunikácie si odkazy vymieňajú cez sociálne siete a média.

Igor Matovič chcel, aby sa po dvoch kolách plošného testovania konalo ešte „komunitné“ testovanie, ktoré by mu pomohli zorganizovať dotknuté prevádzky. Nápad sa nepozdával Sulíkovi, ktorý ho hneď okomentoval na sociálnej sieti, čo následne spustilo prestrelku medzi dvoma politikmi, akú už dobre poznáme z minulosti. Sulík povedal, že nemusí súhlasiť s každou hlúposťou, ktorá premiéra napadne. Matovič zas dramaticky vyhlásil, že Sulík môže kopať hroby obetiam koronavírusu.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

V piatok predseda vlády oznámil, že od pondelka 16. novembra sa otvoria divadlá, kiná a kostoly maximálne do 50 % ich kapacity. Reštaurácie, kaviarne a bary ostanú uzatvorené.

Reštaurácie, na ktoré Sulík vo svojom facebookovom statuse poukazoval ako na prevádzky, ktoré sú vládnymi opatreniami najviac postihnuté. Podľa dát platformy #StáleMámeChuť klesli tržby v sektore gastronómie o 75 % a mnohé už melú z posledného.

Matovičovo rozhodnutie nám môže evokovať dve možnosti. Po prvé, buď sa Matovič snaží týmto rozhodnutím vytrestať Sulíka a urobil mu, ako sa povie hovorovo, na truc, alebo po druhé, premiér má zmýšľanie šéfa českých odborov Bohumíra Dufeka: „Polovica reštaurácií je zbytočných, nech skrachujú.“

Zatvorené reštaurácie ako Sulíkov trest 

Aký je rozdiel medzi kostolmi a reštauráciami? V kostoloch sa stále spieva aj cez koronavírus napriek tomu, že by sa nemalo. Je to zvyk, ktorý majú mnohí ľudia už zautomatizovaný a nezmení ho ani pandémia koronavírusu. Česi napríklad zaradili spievanie medzi rizikové činnosti a je zakázané.

Navyše, v kostoloch sa stretáva najviac riziková skupina – seniori. Naproti tomu v reštauráciách sa väčšinou stretávajú ľudia, ktorí sú aj v bežnom kontakte, napríklad rodina alebo kolegovia. Títo ľudia sa, na premiérove veľké prekvapenie, stretávajú naďalej. Či už doma alebo pri popíjaní niekde v parkoch.

Otvoriť kostoly a nechať zatvorené reštaurácie tak môže byť prirodzene ťah premiéra, ktorým vytresce Sulíka za jeho správanie v zmysle: „Vidíš, to kvôli tebe, mohli sme testovať a otvoriť všetko.“

Ak by takto Matovič zmýšľal, tak je Slovensko zas raz hotové Kocúrkovo, kde na tieto žabomyšie vojny eg doplácajú majitelia dotknutých podnikov a aj ich zamestnanci.

zdroj: Unsplash/ Shruti Dadwal

Občania druhej kategórie 

Ešte horšie ako Kocúrkovo by bolo, ak sú majitelia a pracovníci v gastre a eventových agentúrach pre premiéra a pre časť vlády občania druhej kategórie. Práve šéf druhej najväčšej odborovej organizácie v Česku uviedol, nech kľudne skrachuje aj polovica reštaurácií, čo podľa neho bude očistný proces. Človek sa niekedy musí pýtať, či takto podobne nemyslí aj Matovič a minister financií Heger, ktorý na snahy znížiť DPH v oblasti cestovného ruchu a gastra odkázal, že aj štát je v strate a musí šetriť.

Niekedy sa naozaj môžu všetci podnikatelia v gastre, cestovnom ruchu a príbuzných oblastiach cítiť ako druhoradí občania, ktorí sú dobrí štátu iba vtedy, keď treba platiť dane. Denne sa objavujú prípady podnikateľov, ktorí sú už vyslovene zúfalí alebo už so svojim podnikaním skončili. 

Podobne ako Dufek sa naši vládni predstavitelia zaujímajú predovšetkým o veľké priemyselné firmy. Práve koronavírus nám pritom ukázal, že ak je ekonomika štátu založená na jednom segmente, môžu mať epidémie katastrofálne dôsledky na ekonomiku celého štátu.

zdroj: Unsplash/Bimo Luki

Nepochybne za premiérovým nápadom s komunitným testovaním stojí dobrý úmysel, no mali by sa so Sulíkom začať správať ako dvaja dospelí muži, a keď majú nejaký rozdielny názor, tak si ho najskôr vydiskutovať medzi štyrmi očami. Dúfajme, že spoločne nájdu plán, s ktorým bezpečne otvoria aj ostatné prevádzky a nik sa nebude musieť cítiť ako rukojemník alebo občan druhej kategórie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech