Odborník: Korčok by nemal Pellegriniho vykresľovať negatívne. Čo sa stane s voličmi Harabina, záleží od jedinej veci

  • Radoslav Štefančík sa vyjadril pre Startitup k druhému kolu volieb
  • Predpovedal, koho podporí Harabin a ako by mal postupovať Korčok
Prezidentské voľby, odborník hovorí o Korčokovi a Pellegrinim
Ivan Korčok a Peter Pellegrini, TASR/Jaroslav Novák, Martin Baumann
  • Radoslav Štefančík sa vyjadril pre Startitup k druhému kolu volieb
  • Predpovedal, koho podporí Harabin a ako by mal postupovať Korčok

O výsledku prezidentských volieb rozhodnú najmä voliči, ktorí sa počas prvého kola rozhodli nepodporiť ani Ivana Korčoka, ani Petra Pellegriniho, ale ostatných kandidátov. Obaja menovaní totiž získali výrazný náskok a postúpili do druhého kola

Ako vieme z oficiálnych výsledkov, v prvej časti volieb vyhral Ivan Korčok so ziskom 42,51 % a Peter Pellegrini skončil druhý s výsledkom 37,02 %. Na treťom mieste skončil Štefan Harabin, za ktorého hlasovalo 11,73 % ľudí. Práve jeho voliči môžu podľa odborníkov rozhodnúť o konečnom výsledku.

Politológ Radoslav Štefančík si myslí, že väčšiu šancu presvedčiť túto skupinu Slovákov má Peter Pellegrini. To však vyslovene neznamená jeho výhru a aj pre Ivana Korčoka existujú spôsoby, ako získať ďalších ľudí na svoju stranu.

„Myslím si, že pán Korčok má oveľa menšiu šancu presvedčiť voličov Štefana Harabina, pretože ich samotný kandidát im to určite nebude odporúčať,“ podotkol politológ. Harabin sa definoval ako kandidát chápajúci pozíciu ruského režimu, zatiaľ čo Ivan Korčok je striktne proti nej.

„Harabin má takú ‚anti-liberálnu rétoriku‘ a Korčoka považuje za predstaviteľa tohto smeru,“ podotkol.

Ako je na tom vlastne Pellegrini?

Šéf strany Hlas a kandidát Peter Pellegrini je v týchto otázkach definovaný inak ako Korčok. „A to aj napriek tomu, že pri pohľade na zahraničnú politiku medzi nimi nie sú veľké rozdiely,“ hovorí expert pre Startitup.

Pellegrini v súčasnosti pôsobí aj ako predseda parlamentu a práve to mu môže pomôcť, myslí si Štefančík.

„Je súčasťou vládnej koalície. Tá má dosah na rôzne pozície či funkcie. Viem si teda predstaviť, že to niekde bez kamier a pozornosti médií zobchodujú tak, aby pán Harabin nakoniec podporil Petra Pellegriniho aj verbálne,“ uviedol.

Vyzve teda Harabin na podporu Pellegriniho?

Harabin je nevyspytateľnou osobou a ťažko predpovedať, čo sa nakoniec udeje, podotýka Štefančík. Pred piatimi rokmi mnohí jeho voliči zostali počas druhého kola doma a svoj hlas nedali ani jednému z kandidátov. Stalo sa tak aj preto, že ich vlastný favorit sa po prvom kole jednoznačne nevyjadril, koho podporuje, hovorí odborník.

„Ak tentokrát bude jeho podpora jednoznačná, tak si viem predstaviť, že voliči pána Harabina sa väčšinou priklonia k Pellegrinimu a nakoniec voliť pôjdu. Otázne ale je, ako na to zareaguje Ivan Korčok,“ podčiarkol.

Ako by mal postupovať Ivan Korčok?

Štefančík si myslí, že počas nasledujúcich dvoch týždňov by Korčok nemal Pellegriniho vykresľovať negatívne, ale presne naopak. Šéf Hlasu a predseda parlamentu totiž opakovane zastával pozitívne stanoviská v otázkach o Európskej únii či NATO, ktoré Harabin nahlas kritizuje.

„Znamená to, že rozdiel medzi dvomi kandidátmi sa v niektorých momentoch stiera. Ak by sa mal Korčok vymedziť proti Pellegrinimu, tak určite nie v zahraničnej, ale v domácej politike,“ dodal expert s tým, že v slovenských otázkach je medzi nimi veľký rozpor.

Ivan Korčok by sa mal skôr orientovať na maďarských voličov, než na voličov Štefana Harabina. Ide totiž o skupinu slovenských občanov, ktorá už v minulosti podporovala takýchto „stredo-pravicových“ kandidátov ako Andreja Kisku či Ivetu Radičovú, podčiarkol Štefančík.

Problémom pre Korčoka v tomto ohľade môže byť prípadný zásah Viktora Orbána alebo iných predstaviteľov maďarskej vlády. V takom prípade aj týchto voličov ľahšie osloví Peter Pellegrini, ktorý sa nedávno stretol s Viktorom Orbánom. To bolo podľa Štefančíka signálom, koho maďarský premiér podporuje v slovenských prezidentských voľbách.

Druhé kolo

Ivan Korčok teda v prvom kole zvíťazil, no voľby pokračujú. Slováci sa k urnám vrátia o dva týždne, v sobotu 6. apríla. Rovnako ako v sobotu 23. marca, tak aj o dva týždne môžeme k volebným urnám pristupovať už od 7.00 hod. Miestnosti po celom Slovensku by sa mali zatvoriť o 22.00, následne sa skončí aj volebné moratórium a začne sa počítanie hlasov.

Ak si sa nezúčastnil prvého kola volieb, stále sa pre svojho favorita môžeš rozhodnúť v apríli. Druhé kolo volieb pre teba ostáva otvorenou možnosťou aj v prípade neúčasti v prvom.

Všetky dôležité informácie, ktoré pred voľbami 6. apríla potrebuješ vedieť, nájdeš v našom prehľade na tomto odkaze.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá