Pentagón otestoval jedinečný vesmírny solárny panel. Je veľký ako krabica na pizzu a energiu dokáže nasmerovať kamkoľvek

  • Americký Pentagón otestoval jedinečný objav, ktorý môže zmeniť náš pohľad na energetickú problematiku
  • Solárny panel veľký približne ako krabica na pizzu bol navrhnutý tak, aby dokázal zbierať energiu
  • Panel by mal byť schopný zozbieranú energiu vyslať na ktorékoľvek miesto na Zemi
  • V budúcnosti by sa mohli objaviť desiatky takýchto panelov, ktoré by mohli mať výkon ako elektráreň
vesmír
Unsplash/NASA
  • Americký Pentagón otestoval jedinečný objav, ktorý môže zmeniť náš pohľad na energetickú problematiku
  • Solárny panel veľký približne ako krabica na pizzu bol navrhnutý tak, aby dokázal zbierať energiu
  • Panel by mal byť schopný zozbieranú energiu vyslať na ktorékoľvek miesto na Zemi
  • V budúcnosti by sa mohli objaviť desiatky takýchto panelov, ktoré by mohli mať výkon ako elektráreň

Americký Pentagón otestoval jedinečný objav, ktorý môže zmeniť náš pohľad na energetickú problematiku. Solárny panel veľký približne ako krabica na pizzu bol navrhnutý tak, aby dokázal zbierať energiu z vesmíru a vyslať ju na ktorékoľvek miesto na Zemi.

Lepšie využíva svetlo vo vesmíre 

CNN informuje, že panel známy ako fotovoltaický rádiofrekvenčný anténny modul (PRAM) bol prvýkrát uvedený do prevádzky v máji 2020 a je pripojený k bezpilotnému dronu Pentagon X-37B, aby využil slnečné svetlo, ktoré premení na elektrinu. Dron obieha Zem každých 90 minút.

Pentagón financuje projekt v rámci zlepšovania prevádzkovej energetickej schopnosti (Operational Energy Capability Improvement Fund). Podrobnosti projektu sú prísne tajné. 

vesmír
zdroj: Unsplash/Richard Gatley

 

Panel je navrhnutý tak, aby čo najlepšie využíval svetlo vo vesmíre, ktoré potom dokáže premeniť na elektriku. Ide o svetlo, ktoré neprechádza cez atmosféru, ale zadržuje energiu v modrých vlnách. Jedná sa o oveľa silnejšie svetlo ako to, čo dosiahne na povrch Zeme. Modré svetlo sa rozpúšťa pri vstupe do atmosféry, a preto sa nám nebo zdá byť modré.

„Vďaka tomu dostávame do vesmíru kopu slnečného žiarenia navyše,“ uviedol vedec Paul Jaffe, ktorý sa na projekte podieľal, pre CNN. Podľa Jeffa posledné výsledky ukazujú, že panel s rozmermi 12 x 12 palcov je schopný produkovať na prenos asi 10 wattov energie. To by stačilo na napájanie tabletu.

Presmerovanie energie tam, kde je potrebná 

Projekt počíta s radom desiatok panelov a ak by sa táto technológia rozšírila a preukázala ako účinná, mohla by spôsobiť revolúciu v spôsobe výroby a distribúcie energie do vzdialených kútov sveta.

„Niektoré vízie spájajú vesmírne solárne články, ktoré by mali dostatok gigawattov pre celé mesto,“ uviedol Jaffe pre CNN. Táto technológia by mala veľkú výhodu, energia by sa dala presmerovať tam, kde je aktuálne potrebná. „Môžete poslať energiu do Chicaga a o zlomok sekundy neskôr, ak by ste to potrebovali, pošlete ju namiesto toho do Londýna alebo do Brazílie,“ vysvetlil Jaffe.

Rozhodujúca je ale ekonomická životaschopnosť projektu. Vesmírne projekty sú nákladné, ale aj tu je Jaffe optimista a poukazuje na to, že za posledných 10 rokov sa ceny znížili.

zdroj: TASR/AP, Akihiro Ikeshita

Pentagón zatiaľ overil schopnosť panelu zbierať energiu, teraz príde tá ťažšia a kľúčová časť, odoslanie energie späť na Zem. Panely budú musieť presne vedieť, kam poslať mikrovlny, a tu bude obzvlášť dôležité, aby ich nechtiac nenasmerovali na nesprávny cieľ. Uskutoční sa to pomocou techniky nazývanej „retro-direktívne riadenie lúča“. Na Zemi by sa potom mikrovlny ľahko premenili na elektriku.

Technológia by sa premenila na smrtiaci laser len ťažko  

Nová technológia by mohla byť veľmi nápomocná pri prírodných katastrofách ako pri nedávnej v Texase, kde ostali milióny obyvateľov bez elektrického prúdu.  

Nová technológia vzbudila aj obavy, že ju bude možné zneužiť a premeniť na smrtiaci laser. Teórie o smrtiacich laseroch, ktoré mali údajne spôsobiť rozsiahle požiare v Kalifornii, šírila aj členka Snemovne reprezentantov USA Marjorie Taylor Greene (R-Georgia).

Verí, že 11. september sa nestal a že streľby v školách sú divadlo. Marjorie Greene, vychádzajúca hviezda Republikánov

Jaffe vyvrátil premenu na laser ako len veľmi ťažkú na zostrojenie, dokonca až nemožnú.

Zdroj: CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech