Piešťanské HENDI CENTRUM opäť obohatilo svoje rehabilitačné možnosti o novú technologickú vychytávku

Startitup
Virtuálna realita simuluje reálne alebo imaginárne prostredie HENDI CENTRUM

Virtuálna realita Gait Better pomáha pacientom prinavrátiť pohybové schopnosti.

Len máloktoré rehabilitačné centrum na Slovensku sa môže pochváliť takým širokým spektrom rehabilitačných možností ako piešťanské HENDI CENTRUM. V procese liečby detí aj dospelých s neurologickými a ortopedickými problémami sa využíva liečebná rehabilitácia so šikovnými a vzdelanými fyzioterapeutmi, hydroterapia s nespočetným množstvom „vodných procedúr“, rozmanité moderné stroje a v poslednom čase aj virtuálna realita. K prístroju Nirvana pred niekoľkými mesiacmi pribudol Gait Better, ktorý umožňuje – inovatívny motoricko – kognitívny prístup k rehabilitácii chôdze a prevencii pádov.

Pridaním zážitku z virtuálneho prostredia k tréningu na bežeckom (chodiacom) páse systém umožňuje pacientom v bezpečí a pod dohľadom fyzioterapeuta veľmi príjemnou, zábavnou formou precvičiť reálne situácie, ako je chôdza v parku alebo v rušných uliciach mesta.

HENDI CENTRUM obohatilo svoje rehabilitačné možnosti o technologickú vychytávku Gait Better
zdroj: HENDI CENTRUM - Centrum obohatilo svoje rehabilitačné možnosti o technologickú vychytávku Gait Better.

Cvičenia kombinujú rozhodovanie, pamäťové úlohy a cvičenia na pozornosť, výrazne zlepšujú dynamickú rovnováhu, vytrvalosť, samotnú chôdzu, stabilitu a kognitívne funkcie. Tie spolu s ďalšími vlastnosťami zariadenia vedú k rýchlemu a udržateľnému zlepšeniu chôdze a kognitívnych schopností, zvýšeniu sebavedomia a zníženiu rizika pádov. Neoddeliteľnou súčasťou práce s Gait Better je aj monitorovanie pacienta počas tréningu a sledovanie jeho pokroku v tréningu.

„Virtuálna realita simuluje reálne alebo imaginárne prostredie. Cieľom je čo najvernejšie zobrazenie reálneho priestoru tak, aby mohol pacient zapojiť do vnímania viac zmyslov. Samozrejme, naším cieľom nie je nahradiť tradičnú liečebnú rehabilitáciu pacienta, tá ostane vždy základom, ale pomôcť pri obnove alebo náprave motorických funkcií. Virtuálna realita vytvára interaktívne a motivujúce prostredie pre pacienta s možnosťou úpravy intenzity a zamerania tréningu podľa jeho možností, schopností a požiadaviek. Rehabilitácia vo virtuálnom prostredí nie je pre pacienta záťažou, ale skôr zábavou,“ povedal MUDr. Marián Markech, medicínsky riaditeľ HENDI CENTRA.

Poruchy chôdze spôsobujú mnohé ochorenia, či už cievna mozgová príhoda, Parkinsonova choroba, skleróza multiplex, stavy po operáciách, po náhradách bedrového či kolenného kĺbu, vestibulárny systém, a mnohé ďalšie indikácie. Znížená stabilita pri chôdzi a väčšie riziko pádov sa objavujú s pribúdajúcim vekom aj u seniorov.

Prví pacienti, ktorí rehabilitáciu na prístroji už absolvovali dokazujú, že pomôcky virtuálnej reality sú trendom, ktorý návrat do života urýchli a spríjemní.

„Gait Better bol pre mňa veľkým prekvapením a veľmi dobrou skúsenosťou. Spočiatku som mala obavu, ako to zvládnem, ale nakoniec ma to neskutočne bavilo. Bolo to úžasné a vedela by som na ňom stráviť aj ďalšie dve hodiny. Pri chôdzi s barlami musím neustále pozerať pod nohy. Na systéme Gait Batter bolo super, že som sa nesústredila na to, čo mám pod nohami, ale hľadela som len na monitor. Zamerala som sa na prekážky, ktoré mám prekročiť. Formou hry som bola neustále v pohybe a musela sa rozhodovať okamžite. Veľkým plusom bolo, že som bola zaistená pásom a nemala som strach, že pri chôdzi spadnem,“ hovorí pacientka Lucia Chmelíková, ktorá cvičenie absolvovala prednedávnom. Podľa vyjadrenia odborníkov z HENDI CENTRA revolučný systém určite nebude poslednou vychytávkou, ktorú toto centrum pre svojich pacientov prinesie.

Nielen pre deti, ale aj dospelých je využívanie virtuálnej reality pri cvičení motivačné a zábavné
zdroj: HENDI CENTRUM - Nielen pre deti, ale aj dospelých je využívanie virtuálnej reality pri cvičení motivačné a zábavné.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá