Polárny vír sa chystá zaklincovať jar. Meteorológovia varujú pred dlhou zimou

  • V oblasti polárneho víru prebieha veľmi silné stratosférické oteplenie
  • Bude mať dopad aj na počasie v Európe
počasie, zmena
Ilustračné foto Canva/Vera Petrunina, AwakenedEye
  • V oblasti polárneho víru prebieha veľmi silné stratosférické oteplenie
  • Bude mať dopad aj na počasie v Európe

Najnovšia predpoveď na nasledujúce dni jasne ukazuje narušený vzor počasia. Za veľkou mlákou, nad Kanadou a USA, sa nachádza oblasť nízkeho tlaku, ktorá, ako uvádza portál Severe Weather, môže rozpútať skutočný boj o moc medzi zimou a jarou, píše TN.cz.

Rýchle zmeny, ktoré sa odohrávajú v tlakových anomáliách, majú za následok prínos zmien teplôt. Nad USA má prevládať chladnejšie počasie, a to od polovice marca až do konca tohto mesiaca. „Vidíme, ako sa bežný priebeh počasia úplne obracia,“ uviedol meteorológ Andrej Flis.

Teplé dni preto naruší príval studeného vzduchu, a to z jedného dôvodu. V oblasti polárneho víru totiž prebieha veľmi silné stratosférické oteplenie. „Ukazuje sa, že anomálie atmosférického tlaku sa podľa predpovedí dostanú zo stratosféry aj do nižších polôh, čo, samozrejme, ovplyvní aj jarné vzorce počasia,“ doplnil Flis.

Tento trend neovplyvní len USA, ale aj Európu. Podľa portálu AER by mala zima udrieť najmä na severe Európy. „Zatiaľ ale nie sú pre Európu predpovedané rozsiahle a hlboké mrazy,“ prezradili. Stredná Európa, vrátane Slovenska, sa zatiaľ na návrat mrazov nechystá a ani to nevyplýva z podrobných predikcií.

Ako uvádza Netweather, aprílové počasie by mohlo istým spôsobom kopírovať to marcové, až na pár detailov. Počasie v apríli by mohlo byť chladnejšie ako je priemer a taktiež vzniká pravdepodobnosť výskytu dažďa, najmä počas prvej polovice mesiaca.

Potravinová bezpečnosť je v ohrození

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsiahlym suchom čoraz viac ohrozuje potravinovú bezpečnosť na juhu afrického kontinentu. V hlavných pestovateľských oblastiach v Malawi, Mozambiku, Namíbii, Zambii a Zimbabwe spadlo počas letného obdobia, ktoré na južnej pologuli trvá od polovice novembra do februára, len 80 percent zrážok, uviedla v piatok podľa agentúry AFP Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

FAO vo svojej správe o potravinovej situácii a vyhliadkach na úrodu vydávanej trikrát ročne konštatuje, že „významné deficity zrážok“ boli zaznamenané vo februári, teda v období, keď má dážď väčší vplyv na výnosy plodín. Nadpriemerné teploty a nepravidelné zrážky situáciu ešte zhoršili.

Južná Afrika, najväčší producent obilnín v regióne, trpela v januári a februári deficitom zrážok a vysokými teplotami, čo pravdepodobne viedlo k poklesu úrody kukurice v porovnaní s minulým rokom, hoci jej množstvo zostalo nad priemerom za posledných päť rokov.

Prístup k potravinám by podľa FAO mohol ešte viac ovplyvniť pokles príjmov obyvateľov vidieckych oblastí a možné zvýšenie cien v dôsledku tlakov na ich dovoz.

Zambia už koncom februára oficiálne označila sucho za „národnú katastrofu“, ktorá zdevastovala poľnohospodárstvo. El Niňo je periodicky sa opakujúca odchýlka v systéme prúdenia v Tichom oceáne, keď sa výrazne zvyšuje prísun povrchovej teplej vody smerom zo západnej časti oceánu k západnému pobrežiu Južnej Ameriky. Vyskytuje sa každé dva až sedem rokov a trvá deväť až 12 mesiacov.

Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) dosiahol najnovší El Niňo vrchol v decembri 2023, no napriek tomu by mal až do mája viesť v postihnutých oblastiach k nadpriemerným teplotám.

Začiatkom minulého týždňa WMO uviedla, že posledný El Niňo bol jedným z piatich najintenzívnejších, aké boli kedy zaznamenané.

Zdroje: Severe Weather Europe, tn.nova, AER, Netweather, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá