Poľská Biedronka to so vstupom na Slovensko myslí vážne: Už začal hľadať ľudí

  • Poľský diskont Biedronka otvorí svoje brány aj na Slovensku
  • Spoločnosť už hľadá lokalitu a plánuje výstavbu predajní
Ilustračné foto
Ilustračné foto Archív Canva
  • Poľský diskont Biedronka otvorí svoje brány aj na Slovensku
  • Spoločnosť už hľadá lokalitu a plánuje výstavbu predajní

V inzeráte sa píše, že diskont ponúka 1 200 až 2 500 eur mesačne, 20 dodatočných firemných benefitov a príspevok na relokáciu do Varšavy. Hospodárske noviny upozornili, že podľa nich nejde o nábor personálu predajní, ale o to, že Biedronka sa skôr snaží vytvoriť tím ľudí, ktorý bude riešiť otváranie maloobchodov na Slovensku.

Poľská firma nevyžaduje znalosť poľského jazyka, avšak preferuje slovenčinu a angličtinu.

Ako informuje poľský web DlaHandlu, reťazec povedie na Slovensku Maciej Łukowski, CCO Biedronka, ktorý bude povýšený na generálneho riaditeľa diskontného reťazca na Slovensku. 

Generálny riaditeľ Biedronky Luis Araujo povedal, že prvé kroky k otvoreniu reťazca už boli podniknuté a začalo sa tiež s investičným procesom. Podľa slov generálneho riaditeľa má Slovensko podobnú nákupnú kultúru ako Poľsko. Dôvodom tohto kroku je taktiež fakt, že množstvo Slovákov chodí do Biedronky nakupovať.

Inflácia spomaľuje

Inflácia v eurozóne sa v júni spomalila v súlade s očakávaniami a bola najnižšia od začiatku roka 2022.

Tempo medziročného rastu spotrebiteľských cien v eurozóne minulý mesiac padlo na 5,5 % zo 6,1 % v máji a 7 % v apríli, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat a potvrdil svoj rýchly odhad z konca júna. V júni 2022 dosiahla medziročná miera inflácie v eurozóne 8,6 %.

Inflácia v celej Európskej únii sa znížila na 6,4 % zo 7,1 % v máji a 9,6 % v júni 2022.

Motorom zdražovania v eurozóne boli ceny potravín, alkoholu a tabaku, ktorých podiel na júnovej inflácii predstavoval 2,35 percentuálneho bodu. Za nimi nasledovali ceny služieb (+2,31 bodu) a ceny neenergetických priemyselných výrobkov (+1,42 bodu). Naopak, ceny energií infláciu znížili o 0,57 percentuálneho bodu.

Najvyššiu medziročnú infláciu v rámci EÚ zaznamenalo v júni Maďarsko (19,9 %), za ktorým nasledovali Slovensko (11,3 %) a Česko (11,2 %). Najnižšiu malo Luxembursko (1 %), nasledované Belgickom a Španielskom (po 1,6 %).

Zmiernila dynamiku

Spotrebiteľské ceny merané jednotnou európskou metodikou (HICP) v júni medziročne vzrástli o 11,3 %. Harmonizovaná inflácia tak spomalila, v máji bola na úrovni 12,3 %. Medzimesačne dosiahol rast cien 0,2 %. Informoval o tom v stredu Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Priemerná ročná miera harmonizovanej inflácie predstavovala v júni 13,9 %. V rovnakom čase vlani mala hodnotu 7,1 %. „Priemerná ročná miera HICP inflácie je významným ukazovateľom cenovej stability v krajine, jej výška je posudzovaná aj ako jedno zo štyroch tzv. maastrichtských kritérií, ktoré musí členský štát EÚ splniť pred zavedením spoločnej meny euro,“ vysvetlili štatistici.

Medzimesačné zvýšenie cenovej hladiny o 0,2 % bolo podľa ŠÚ najviac ovplyvnené zvýšením cien v odboroch rekreácia a kultúra (kladný príspevok 0,06 percentuálneho bodu), reštaurácie a hotely (0,05 p. b.), doprava a rozličné tovary a služby (0,04 p. b.). Naopak, ceny sa mierne znížili v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá (záporný príspevok -0,02 p. b.), ako aj potraviny a nealkoholické nápoje, pošty a spoje (-0,01 p. b.).

Zdroje: Wiadomości Handlowe, FB/Reťazce a obchody, Hospodárske noviny, DlaHandlu, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá