Predať nehnuteľnosť nie je jednoduché: Toto sú otázky, na ktoré sa treba pripraviť (PREHĽAD)

  • Pri predaji nehnuteľnosti je dôležité predvídať otázky kupujúceho
  • Zisti, na ktoré otázky by si mal byť vždy pripravený
Ruka, ktorá drží kľúč nad miniatúrou domčeku.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik
  • Pri predaji nehnuteľnosti je dôležité predvídať otázky kupujúceho
  • Zisti, na ktoré otázky by si mal byť vždy pripravený

Ak predávaš nehnuteľnosť, je dobré vedieť, aké otázky ti môžu potenciálni záujemcovia klásť. Týmto spôsobom môžeš svoj dom či byt ukázať v tej najlepšej podobe a získať tak väčšiu pravdepodobnosť, že celý predaj pôjde hladko.

Ako uvádza portál Nehnuteľnosti.sk, predávať dom alebo byt nie je jednoduché, hlavne ak záujemcovia majú mnoho otázok predtým, ako sa rozhodnú pre kúpu. Keď si ale ako predávajúci pripravený na všetky tieto otázky, celý proces môžeš urobiť príjemnejším pre seba i pre kupujúceho, čím zvyšuješ šance na hladký predaj.

Je preto dobré si pripraviť dopredu odpovede na rôzne otázky – od detailov o cene až po minulosť nehnuteľnosti. Týmto spôsobom budeš schopný poskytnúť jasné a úplné informácie.

Zisťovanie záujmu o daný objekt

V prípade predaja nehnuteľnosti môžu záujemcovia často požadovať odpoveď na to, ako dlho sa daný objekt predáva. Týmto sa snažia zistiť či je dom, alebo byt žiadaný a aký je priestor na vyjednávanie.

Dlhšie obdobie predaja môže naznačovať problémy s nehnuteľnosťou, či už ide o jej stav, komplikované vlastnícke vzťahy alebo príliš vysokú cenu.

Naopak, ak je na trhu nehnuteľnosť iba krátko, môže byť mimoriadne obľúbená, a preto kupci môžu byť viac naklonení k rýchlemu rozhodnutiu o kúpe.

Dôvod predaja nehnuteľnosti

Kupujúci sa môže spýtať aj na to, prečo sa nehnuteľnosť vlastne predáva. Keď potenciálni kupujúci rozumejú dôvodom predaja, lepšie chápu situáciu a môžu odhaliť možné problémy s nehnuteľnosťou.

Ak sa napríklad plánuje predajca presťahovať alebo chce menší byt, môže tým naznačiť, že mu ide o rýchly predaj.

Muž podáva žene kľúč.
zdroj: Freepik/@freepik

Avšak nejasné alebo neisté odpovede ohľadom dôvodu predaja nehnuteľnosti môžu budúcim kupujúcim signalizovať možné komplikácie.

Práce na dome

Kupujúci sa môže zaujímať aj o to, či boli v poslednom čase vykonané nejaké renovácie alebo opravy.

Predávajúci by mal mať preto pripravený zoznam všetkých vykonaných prác na dome, ako sú napríklad nová strecha, obnovené vodovodné potrubie alebo zmodernizovaná kúpeľňa.

Tieto informácie pomôžu kupujúcim lepšie hodnotiť nehnuteľnosť a jej dlhodobý potenciál.

Problémy s nehnuteľnosťou

Aj keď predávajúci nechcú zvyčajne hovoriť o problémoch, ktoré sú s ponúkanou nehnuteľnosťou spojené, netreba nič zamlčať. 

Zákon zaväzuje predávajúcich informovať o všetkých známych chybách, takže je dôležité byť otvorený a úprimný. Treba byť vždy pripravený odpovedať na otázky týkajúce sa minulých či súčasných problémov, napríklad týkajúcich sa stavby, plesní či problémov s kanalizáciou, tepelnou izoláciou alebo vykurovaním.

Takéto informácie umožnia potenciálnym kupujúcim lepšie posúdiť možné riziká a s tým spojené náklady pri kúpe nehnuteľnosti.

Mesačné náklady a susedstvo

Pri predaji nehnuteľnosti môžu padnúť aj otázky týkajúce sa výdavkov. Kupujúci môže chcieť napríklad zistiť, aké sú ročné náklady na daň z nehnuteľnosti a komunálne služby.

Na snímke sú peniaze
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

Je dôležité vedieť výšku ročnej dane za nehnuteľnosť a bežné náklady s ňou spojené, aby mohli záujemcovia správne naplánovať svoj rozpočet. Určite sa môžu spýtať na aktuálnu výšku dane a či nedošlo v nedávnej dobe k jej zvýšeniu.

Zaujímať ich môžu aj mesačné náklady na elektrinu, plyn, vodu či internet. Mohli by si tiež chcieť prezrieť faktúry, pretože domy s nedostatočnou izoláciou môžu mať vyššie náklady na energie. Očakávať možno aj otázky týkajúce sa poistky – čo všetko pokrýva a koľko stojí.

Pripraviť sa treba aj na otázky týkajúce sa susedstva, dostupnosti zdravotníckych zariadení alebo kvality miestnych škôl. 

Cena bytov neklesá ani v krízových obdobiach

Čo sa týka slovenského realitného trhu, ten sa postupne stabilizuje, avšak narástol rozdiel medzi cenami starších bytov a novostavieb. Medziročne však ceny bytov klesli a vrátili sa na úroveň spred dvoch rokov. Vyplýva to z aktuálnych údajov aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

„Narastá rozdiel medzi staršími bytmi, ktorých ceny klesajú viac, a novostavbami, ktoré si svoju hodnotu držia, respektíve v niektorých novších projektoch aj rastú. Vidieť tiež rozdielny vývoj podľa lokalít. Je to signál, že trh už v niektorých častiach Slovenska našiel rovnováhu a stabilizoval sa,“ priblížil analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský.

Cenové ponuky sa podľa údajov realitného portálu líšia pri novších a starších bytoch, čo sa v silnejších lokalitách prejavilo v medzikvartálnych nárastoch cien. Pri menších bytoch to bolo najvýraznejšie vidieť v Prešove (+11,5 %), Košiciach II (+6,02 %), Trnave (+5,93 %) a v Bratislave V (+5,21 %).

V treťom štvrťroku poklesu cien odolávali trojizbové byty. Ako vyplýva z údajov realitného portálu, tie medzikvartálne najviac zdraželi v Trnave (+12,42 %), Košiciach II (+4,24 %), Prešove (+3,73 %) a Trenčíne (+3,47 %).

Ceny bytov vzrástli aj v centre Bratislavy, výrazný je najmä medziročný nárast. Podľa údajov realitného portálu ceny väčších bytov v bratislavskom Starom Meste medziročne vzrástli až o 16,87 %.

„Cena trojizbových bytov v centre Bratislavy neklesá ani v krízových obdobiach. Majitelia týchto nehnuteľností vedia, že skupina prémiových zákazníkov v lokalite je stabilná a dostatočne veľká. Ukazuje sa to aj na cenovkách novoohlásených projektov v tejto časti mesta, ktoré opäť atakujú rekordné úrovne,“ doplnil údaje Pružinský.

Zdroje: Nehnuteľnosti.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá