Prevratná liečba choroby, ktorá trápi mnohých Slovákov: Žiadne tabletky, postačí „plyn smiechu“

  • Rajský plyn môže poskytnúť dlhotrvajúcu a rýchlu úľavu od depresie
  • Pre niektorých môže byť účinnejší ako antidepresíva
Dievča na posteli a plynový zásobník
Ilustračný obrázok, Unsplash/Samuel Ramos, Unsplash/@benblenner
  • Rajský plyn môže poskytnúť dlhotrvajúcu a rýchlu úľavu od depresie
  • Pre niektorých môže byť účinnejší ako antidepresíva

Depresia je vážne a v súčasnosti veľmi časté duševné ochorenie. Charakterizované je smútkom, stratou záujmu alebo potešenia, pocitmi nízkej sebahodnoty alebo viny, narušeným spánkom, chuťou do jedla a pocitmi únavy.

Do života človeka dokáže depresia veľmi výrazne zasiahnuť a v čase akútnej fázy kvôli nej jedinec nedokáže správne fungovať v bežnom živote alebo sa vyrovnať s každodennými úlohami.

Pri depresii pomáhajú človeku zvyčajne antidepresíva, no nefungujú pre každého. Práve to je dôvod, prečo je nová štúdia antidepresívnych vlastností oxidu dusného taká zaujímavá. Ako uvádza portál Freethink, jediná dávka oxidu dusného, ktorý sa nazýva aj rajský plyn, môže pomôcť výrazne zmierniť príznaky depresie na niekoľko týždňov.

Depresia, ktorá vysilí

Najnovšiu štúdiu vykonali výskumníci z University of Chicago a Washington University-St. Louis. Publikovaná bola v časopise Science Translational Medicine

Podľa slov hlavného autora štúdie Charlesa Conwaya antidepresíva nedokážu pomôcť mnoho ľuďom po celom svete. „Významné percento – myslíme si, že okolo 15 percent – ľudí, ktorí trpia depresiou, nereaguje na štandardnú antidepresívnu liečbu,“ tvrdí Conway.

„Títo pacienti s ,depresiou rezistentnou na liečbu‘ často trpia roky, dokonca desaťročia, život vysiľujúcou depresiou. Naozaj nevieme, prečo u nich štandardná liečba nefunguje, aj keď máme podozrenie, že môžu mať iné narušenia mozgovej siete ako neodolní depresívni pacienti. Identifikácia nových liečebných postupov, ako je oxid dusný, ktoré sa zameriavajú na alternatívne cesty, je rozhodujúca pre liečbu týchto jedincov,“ pokračuje Conway.

„Je tu obrovská nenaplnená potreba,“ hovorí ďalší autor štúdie Peter Nagele. „Existujú milióny depresívnych pacientov, ktorí nemajú dobré možnosti liečby, najmä tí, ktorí sa zaoberajú samovraždou.“

Nezvyčajné anestetikum

Vedci sa snažili v rámci štúdie prísť na to, či niektoré antidepresívne vlastnosti ketamínu môžu platiť aj pre oxid dusný. Nagele ozrejmil, na čo sa im podarilo spoločne prísť.

„Rovnako ako oxid dusný, aj ketamín je anestetikum a použitie ketamínu v subanestetickej dávke na liečbu depresie vyzerá sľubne,“ vysvetľuje Nagele.

Depresia
zdroj: Unsplash/Anthony Tran

Výskumníci počas jednej hodiny podali 20 účastníkom s depresiou zmes vzduchu, ktorá obsahovala 50 % oxidu dusného. O 24 hodín neskôr sa im podarilo identifikovať u jedincov výrazné zníženie symptómov depresie v porovnaní s kontrolnou skupinou.

U jednotlivcov, ktorým bol podávaný rajský plyn, zaznamenali výskumníci aj vedľajšie účinky, ktoré môže spôsobovať. Ide o bolesť hlavy, vracanie či nevoľnosť.

„Premýšľali sme, či naša minulá koncentrácia 50 percent nebola príliš vysoká,“ uviedol Nagele. „Možno znížením dávky by sme mohli nájsť ,škvrnu Zlatovlásky‘, ktorá by maximalizovala klinický prínos a minimalizovala negatívne vedľajšie účinky.“

Bezpečná a efektívna liečba

V novom teste preto výskumníci podali účastníkom s depresiou ľahšiu zmes oxidu dusného. Testovaní jedinci v tomto prípade hlásili 75-percentné zníženie vedľajších účinkov v porovnaní s kontrolnou skupinou. Tá totižto dostávala iba placebo vo forme kyslíka.

„Zníženie vedľajších účinkov bolo neočakávané a dosť drastické. Ale ešte vzrušujúcejšie je, že účinky po jednom podaní trvali celé dva týždne. Toto sa ešte nikdy nestalo. Je to skvelé zistenie,“ uviedol Negele.

Negele ale varuje, že išlo iba o pilotné štúdie. „Potrebujeme prijatie väčšou lekárskou komunitou, aby sa to stalo liečbou, ktorá je skutočne dostupná pacientom v reálnom svete. Väčšina psychiatrov nie je oboznámená s oxidom dusným a ani s tým, ako ho podávať, takže budeme musieť komunite ukázať, ako túto liečbu dodávať bezpečne a efektívne. Myslím si, že bude veľký záujem o aplikovanie do klinickej praxe.“ 

Zdroje: Freethink, Science Translational Medicine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá