Ruská FSB mala údajne chápadlá až v europarlamente, podozrivá je lotyšská poslankyňa

  • Lotyšská europoslankyňa údajne pracovala ako agentka pre ruskú bezpečnostnú službu
  • S vplyvom Ruska má EÚ už dlhodobý problém
EP
Ilustračný obrázok, Európsky parlament v Štrasburgu European Union 2024
  • Lotyšská europoslankyňa údajne pracovala ako agentka pre ruskú bezpečnostnú službu
  • S vplyvom Ruska má EÚ už dlhodobý problém

Pred pár týždňami ruský denník The Insider informoval o tom, že lotyšská europoslankyňa Tatjana Ždanoka v rokoch 2004 až 2017 pracovala ako agentka pre ruskú Federálnu bezpečnostnú službu (FSB). 

Tomuto problému sa venovali europoslanci aj na tohtotýždňovej plenárke v Štrasburgu, kde predsedníčka Európskeho parlamentu uviedla, že viacerí vedúci predstavitelia EÚ sú po tomto incidente „v pohotovosti“.

Samotná 73-ročná ruskojazyčná poslankyňa v utorok vystúpila pred plénom Europarlamentu počas rozpravy venujúcej sa ruskému vplyvu v európskych voľbách, počas ktorého tieto obvinenia odmietla.

„Áno, som agentka, agentka za mier, agentka za Európu bez fašizmu, agentka za práva menšín, agentka za zjednotenú Európu od Lisabonu po Ural,“ povedala Ždanoka. „A chcem sa tu a teraz ospravedlniť pred ľuďmi za to, že som nebola úspešnou agentkou,“ dodala a zároveň vyjadrila ľútosť nad stavom vzťahov medzi Ruskom a Úniou.

Rusko sa snaží oslabiť Úniu

Slovenský europoslanec Vladimír Bilčík z frakcie Ľudovcov je presvedčený, že šírením propagandy, dezinformácií či získavaním informácií od nasadených agentov sa Rusko snaží oslabiť EÚ a jednotlivé členské štáty vrátane Slovenska. „Je mi veľmi ľúto, že osoba, ktorá zrejme dlhodobo spolupracovala s ruským režimom, je zároveň členkou Európskeho parlamentu,“ dodal.

Podľa denníka, ktorý s obvinením prišiel, bolo v uniknutej korešpondencii europoslankyne údajné opisovanie práce v Európskom parlamente, ako úloha „podporovať prokremeľské nálady v jej rodnom pobaltskom regióne“. Noviny tiež uvádzajú dôkazy, že Ždanoka sa stretla so svojím ruským sprievodcom v Moskve a Bruseli, píše portál Euronews

Europoslankyňa tieto tvrdenia viackrát kategoricky poprela, pričom dodala, že s FSB nebola v kontakte „na rozdiel od mnohých známych lotyšských osobností“.

ZADUKA
zdroj: Europoslankyňa Tatjana Ždanoka, zdroj: European Union 2024

Samotná lotyšská premiérka krajiny Evika Siliņa po minulotýždňovej Európskej rade povedala, že sa obáva, že by sa takéto zahraničné zasahovanie „mohlo opakovať aj v iných situáciách, či už v súčasnom alebo budúcom zákonodarnom zbore“.

Slovenský europoslanec Eugen Jurzyca z frakcie ECR si myslí, že riziká zasahovania do demokratických procesov zo zahraničia, osobitne z Ruska, nesmieme podceňovať. „Tieto aktivity by sa podľa mňa dali efektívnejšie odhaliť, ak by bolo fungovanie EP transparentnejšie,“ myslí si europoslanec.

V prípade europoslankyne bolo začaté vyšetrovanie po tom, ako bol prípad postúpený jeho poradnému výboru pre správanie poslancov. Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola dodala, že prípad bol posunutý jeho poradnému výboru pre správanie poslancov. Výbor je súčasťou „sprísnených“ etických pravidiel parlamentu, ako píše portál Politico.

Okrem toho Metsola dala minulý týždeň zrušiť podujatie organizované Ždanokou v Európskom parlamente „vzhľadom na obavy o bezpečnosť a ochranu“.

Zasahovanie do procesov v Európe je neprijateľné

„Akékoľvek zasahovanie do demokratických procesov v Európe považujem za absolútne neprijateľné. Pokiaľ sa preukáže spolupráca lotyšskej europoslankyne s ruskými bezpečnostnými službami, je nevyhnutné, aby bezpodmienečne znášala všetky dôsledky,“ hovorí presvedčene europoslankyňa Monika Beňová, nezaradená, zvolená za Smer-SD.

V rozprave v pléne so zástupcami Rady a Európskej komisie sa poslanci tiež zamerali na ruské pokusy zasahovať do demokratických procesov EÚ a diskutovali o tom, čo môže Európska únia urobiť na riešenie týchto problémov.

Zdroje: Euronews, The Insider, Politico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá