Skvelá správa: Nočné mory umlčia jediným zvukom. Vedci prišli na to, ako ti prinavrátiť pohodu

  • Nočné mory môžu výrazne ovplyvniť pohodu človeka
  • Nová štúdia pravdepodobne prišla na spôsob, ako ľuďom pomôcť
  • Zlé sny umlčali jediným zvukom
Obraz človeka v hmle a spiace dievča
Ilustračný obrázok, Unsplash/@Stefano Pollio, Unsplash/@all_who_wander
  • Nočné mory môžu výrazne ovplyvniť pohodu človeka
  • Nová štúdia pravdepodobne prišla na spôsob, ako ľuďom pomôcť
  • Zlé sny umlčali jediným zvukom

Spánok je neoddeliteľnou súčasťou života každého človeka. Mnohí ľudia si dokonca doprajú poobedného šlofíka, ktorý im pomôže k produktivite počas dňa. Avšak nie každému je dopriaty pokojný spánok.

Ľudí trápia aj nočné mory, ktoré výrazne ovplyvňujú ich pohodu. Avšak nový výskum, ktorý uskutočnili skúsení vedci, im pravdepodobne môže s týmto problémom pomôcť. V najnovšej štúdii totižto dokázali ľuďom premeniť negatívne „príbehy“ na pozitívnejšie, a to počas spánku.

Vlastný scenár snov

Podľa portálu IFL Science o podobnú metódu na zastavenie nočných môr sa výskumníci už snažili, avšak ako sa zistilo, nie je až tak efektívna u každého jedinca. Ide o terapiu nácvikom obrázkov, ktorá sa využíva ako liečba na zastavenie zlých snov a zvládnutia náhleho prebudenia a nekvalitného spánku, ktoré sú s nimi spojené. 

Ako uvádza portál Cosmos, účastníci boli v rámci terapie nácvikom obrázkov počas dňa trénovaní. Výskumníci ich učili, ako si počas dňa nacvičiť scenár snov a ako ho následne aplikovať smerom k pozitívnejšiemu koncu. 

V rámci štúdie bolo vybraných 28 ľudí. Výsledkom bolo, že celkom 3 z 5 pacientov z celého prístupu profitovali, avšak ostatní na tento prístup vôbec nereagovali a nočné mory u nich aj naďalej pretrvávali. Preto si výskumníci kládli otázku, či by naozaj mohli podnety spojené s pozitívnym zážitkom počas dňa pomôcť ľuďom nájsť ich pokoj počas spánku.

Manipulácia ľudských emócií  

Nová štúdia, ktorú uskutočnili skúsení výskumníci, skúmala vplyv zvuku prehrávaného cez bezdrôtovú čelenku, ktorá sa dá nosiť počas spánku, na zastavenie nočných môr. Ako informuje portál Science Alert, u každého z účastníkov bola diagnostikovaná porucha v dôsledku nočných môr. 

Vedci sa počas tejto štúdie rozhodli vyzvať účastníkov prepísať ich najčastejšie nočné mory, avšak v pozitívnom svetle. Následne každému z nich prehrali zvuk, ktorý spojili s ich pozitívnymi zážitkami počas spánku. 

„Existuje vzťah medzi typmi emócií, ktoré zažívame v snoch, a našou emocionálnou pohodou,“ uviedol psychiater Lampros Perogamvros zo Ženevskej univerzitnej nemocnice a Ženevskej univerzity vo Švajčiarsku.

„Na základe tohto pozorovania nám napadla myšlienka, že by sme mohli ľuďom pomôcť manipuláciou emócií v ich snoch. V tejto štúdii ukazujeme, že môžeme znížiť počet emocionálne veľmi silných a veľmi negatívnych snov u pacientov trpiacich nočnými morami,“ doplnil Perogamvros.

Žena a jej mnoho tvárí
zdroj: Unsplash/@callumskelton

Denník snov

Počas každodennej praxe účastníci štúdie absolvovali už spomínanú terapiu nácviku obrázkov (IRT), avšak tentokrát k nej boli pridané zvukové stimuly, ktoré nazvali ako cielenú reaktiváciu pamäte (TMR). Následne všetci počas dvoch týždňov v spánku nosili bezdrôtovú čelenku. 

Počas dvoch týždňov si účastníci okrem iného vypĺňali svoj vlastný denník snov a spánku. Každý z nich tiež dostal jedno sedenie IRT, pričom v tomto bode už polovica skupiny podstúpila TMR. Týmto sa výskumníkom podarilo vytvoriť spojenie medzi pozitívnou verziou ich nočných môr a zvukom.

Druhá polovica slúžila výskumníkom ako kontrolná skupina, ktorá si iba predstavovala menej hroznú verziu svojich nočných môr bez toho, aby bola vystavená akýmkoľvek pozitívnym zvukom. 

Avšak obidvom skupinám boli poskytnuté slúchadlá na spanie, ktoré im počas spánku prehrávali špecifický zvuk. Išlo o klavírny akord C69, ktorý im bol pustený každých 10 sekúnd počas REM spánku, kedy sú nočné mory najpravdepodobnejšie. Následne obe skupiny hodnotili po dvoch týždňoch záznamov v ich denníku, a potom znova po troch mesiacoch bez akéhokoľvek iného druhu liečby.

Pôsobivé výsledky 

Na samotnom začiatku štúdie mala skupina TMR v priemere 2,94 nočných môr za týždeň a kontrolná skupina mala v priemere 2,58 týždenných nočných môr. Koniec štúdie priniesol pozitívne výsledky. 

Výskumníkom sa podarilo úspešne znížiť počet nočných môr u kontrolnej skupiny na 1,02 a TMR skupina klesla na 0,19 týždenných nočných môr. Okrem toho TMR skupina vykazovala aj väčší nárast šťastných snov. 

Žena so zatvorenými očami
zdroj: Unsplash/@Motoki Tonn

Aj keď sa po trojmesačnom sledovaní nočné mory mierne opäť zvýšili u oboch skupín, podľa vedcov je to stále pôsobivé zníženie frekvencie.

„Boli sme pozitívne prekvapení tým, ako dobre účastníci rešpektovali a tolerovali študijné postupy, napríklad každý deň vykonávali nácvikovú terapiu zobrazovaním a nosili počas noci spánkovú čelenku,“ uviedol Perogamvros.

„Pozorovali sme rýchly pokles nočných môr spolu s tým, že sny sa stali emocionálne pozitívnejšími. Pre nás, výskumníkov a lekárov, sú tieto zistenia veľmi sľubné pre štúdium emočného spracovania počas spánku, ako aj pre vývoj nových terapií,“ zakončil Perogamvros.

Zdroje: Science Alert, IFL Science, Cosmos

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá