Slováci s priemernou mzdou nemajú šancu na novostavbu. Analytik hovorí, koľko musíš zarábať

  • Na novostavbu v Bratislave by si si musel odkladať celú priemernú mzdu až 13 rokov
  • Teda iba v prípade, ak by ti stačil jednoizbový byt
kľúč od bytu, bratislava
Ilustračný obrázok, Unsplash/Maria Ziegler, Palo Kertys
  • Na novostavbu v Bratislave by si si musel odkladať celú priemernú mzdu až 13 rokov
  • Teda iba v prípade, ak by ti stačil jednoizbový byt

„Kým donedávna sa o nehnuteľnostiach písalo predovšetkým v súvislosti s rastom ich cien, teraz je to o ich nedostupnosti a nutnosti zlacňovania. Dôvod treba hľadať v raste úrokových sadzieb na hypotékach. Práve tie sú pre mnohých jedinou cestou, ako si zadovážiť bývanie,“ hovorí Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Ako to vyzerá v praxi?

„Nikoho, hádam, neprekvapí, že ceny nehnuteľností sa rôznia podľa lokality, veku, stavu, poschodia či vybavenia. Čo však prekvapí, je cena, ak sa vyjadrí v počtoch mesiacov (lepšie však rokoch), počas ktorých by ste si museli odložiť celú výplatu, aby ste si naň nasporili,“ vysvetľuje ďalej Škriniar.

Na novostavbu v Bratislave by si si musel odkladať celú priemernú mzdu až 13 rokov. Teda iba v prípade, ak by ti stačil jednoizbový byt o rozlohe 32 štvorcových metrov na druhom poschodí.

Pokiaľ nemáš čas tak dlho odkladať celú výplatu, môžeš si vziať úver. V prípade, že by si chcel celú sumu získať od banky, potrebuješ založiť ešte jednu nehnuteľnosť. Na dozabezpečenie je potrebných vždy nielen 25 % z ceny kupovanej nehnuteľnosti, ale aj dostatočne vysoký príjem.

S priemernou mzdou nepochodíš

Ak ti však na účet chodí iba priemerná mzda, na bratislavskú novostavbu 1-izbového bytu môžeš rovno zabudnúť. „Na jej kúpu potrebujete mať s partnerom spoločný čistý príjem aspoň 1 950 eur. S deťmi by ste potrebovali o 220 eur mesačne viac. Ak by ste však do dlhu šli sami, stačilo by vám 1 800 eur v čistom,“ upozorňuje investičný analytik.

Na zaobstaranie niečo väčšieho, napríklad troj- či štvorizbového bytu v novostavbe, budeš potrebovať násobky týchto príjmov.

Dôvod, prečo potrebuješ taký vysoký príjem, sú aktuálne úrokové sadzby. Ešte pred rokom stačilo na 3-izbový byt v hodnote 195 000 eur mať príjem vo výške 2050 eur, teda v porovnaní so súčasnou situáciou na trhu o 500 eur menej. Avšak aj to iba v prípade zadlženia sa na 30 rokov.

Aký príjem potrebuješ na vybranú výšku úveru? Dozvieš sa na druhej strane >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Swiss Life Select, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá