Slovenské vajíčka enormne zdražejú, ak prejde návrh zákona. Rozčúlení hydinári varujú pred „goldplatingom“

  • Nezaradený poslanec Šudík chce zakázať klietkový chov nosníc
  • Slovenskí farmári však bijú na poplach
Ilustračná foto
Ilustračná foto TASR/Oliver Ondráš TASR/Oliver Ondráš
  • Nezaradený poslanec Šudík chce zakázať klietkový chov nosníc
  • Slovenskí farmári však bijú na poplach

So zmenou to nie je jednoduché

Ako uviedol portál Pluska, ceny za vajcia a hydinu už od minulého roka rekordne stúpli. V roku 2021 sme za vajíčka zaplatili do dvoch eur. Momentálne za ne dáme štyri či päť eur. Ich cena tak narástla za posledné dva roky o viac ako 80 percent.

Ako pre Plusku uviedol riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár, Únia hydinárov Slovenska ministerstvo na to, že by niektoré chovy pre stále zvyšujúce sa ceny energií mohli skončiť. „Náklady na energie dlhodobo stúpajú a refundácia ich stále nepokrýva. So stratou sa dá vyrábať len krátkodobo, dlhodobo to nie je možné,“ uviedol Molnár pre Plusku.

V stanovisku Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) k návrhu zákazu klietkových chovov nosníc v SR sa uvádza, že „v súčasnosti platná legislatíva EÚ chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje“.

„Ak bude v rámci EÚ ako celku takýto právny predpis prijatý, slovenskí chovatelia nosníc ho budú rovnako ako chovatelia v ostatných členských krajinách rešpektovať.“

Vajcia môžu byť drahšie

„Ak však príde návrh v NR SR k prijatiu predpisu so zákazom chovu nosníc v klietkovom chove, bude sa jednať o tzv. goldplating. Legislatíva prijatá nad rámec predpisov EÚ bude znamenať zvýšené náklady pre chovateľov hydiny v SR oproti iným členským krajinám, a prinesie výrazne vyššie ceny vajec pre spotrebiteľov na trhu v SR,“ uvádza Únia hydinárov Slovenska.

„Tiež zníženie konkurencieschopnosti slovenských producentov vajec, znemožnenie ich presadenia sa na spoločnom trhu a v konečnom dôsledku vážne ohrozenie až likvidáciu produkcie vajec v SR, ktoré budú na trhu nepredajné z dôvodu vyšších výrobných nákladov a našich odbytových cien a to až do zavedenia zákazu klietkových chovov v celej EÚ.“ 

Na tlačovej konferencii Únie hydinárov Slovenska od riaditeľa ÚHS Daniela Molnára odznelo: „Chov v klietkach nezakazuje Európska únia. Ak bude v budúcnosti prijatý zákon, budeme to rešpektovať.“ Ďalej povedal, že ak sa zakáže klietkový chov nosníc, naše vajcia sa stanú nepredajné a to bude problém pre slovenských chovateľov. „Tento tlak nemá žiadne opodstatnenie. Chovateľom prináša vyššie investičné náklady,“ uviedol Molnár.

V stanovisku ÚHS sa ďalej uvádza, že „v rámci štruktúry chovov nosníc na Slovensku sa chová 75 % nosníc v klietkových chovoch, 22,5 % nosníc v podstielkových chovoch a 2,5 % v biochovoch a voľných výbehoch.“

Z celkového predaja vajec v reťazcoch sa predá až 70 – 75 % vajec z klietkového chovu.

Molnár na tlačovej besede povedal, že ešte v roku 2020 štátu definovali, že do roku 2030 vedia zrekonštruovať klietkové chovy, ak sa budú môcť vajíčka na Slovensku aj naďalej predávať „a ak štát zafinancuje do rekonštrukcie chovov“.

„Zo strany štátu zatiaľ neboli vyčlenené žiadne peniaze na rekonštrukciu.“

„Slovensko klesne v sebestačnosti. 60 % zákazníkov sa rozhodovalo pri nákupe akejkoľvek potraviny v dôsledku ceny. Teraz je to 95 %, ktorí sa rozhodujú na základe ceny,“ uviedol na tlačovej besede podpredseda ÚHS a riaditeľ podniku Novogal Ladislav Birčák. „Nemá to žiadnu logiku,“ tvrdí.

Babičkin dvor_vajcia
zdroj: Babičkin dvor

BIO nie je BIO

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, Pluska , SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá