Slovenské vrtuľníky či americkí ničitelia tankov a radarov. Ukrajinci používajú vševojskový boj (FOTO)

  • Ukrajine darované zbrane spôsobili Rusom značné škody
  • Pozrieť si ich môžeš v našej galérii, ktorá neobsahuje delostrelectvo. Na to sa môžeš tešiť nabudúce
helikoptéra MI-17
Flickr/DoD/U.S. Marine Corps, Terrance J. Solin
  • Ukrajine darované zbrane spôsobili Rusom značné škody
  • Pozrieť si ich môžeš v našej galérii, ktorá neobsahuje delostrelectvo. Na to sa môžeš tešiť nabudúce

Koncom januára, mesiac pred ruskou inváziou na Ukrajinu, napísali analytici z uznávaného think tanku RAND Coprporation článok, v ktorom tvrdili, že západné zbrane na Ukrajine nič nezmenia. Až čas ukázal, ako sa spomínaní analytici mýlili.

Neboli však sami, rýchly pád Kyjeva či dokonca smrť prezidenta Volodymyra Zelenského predpovedala väčšina expertov, dokonca niektorí príslušníci spravodajských služieb či predstavitelia Západu.

Ruská invázia mala dobyť Kyjev za tri dni. Ako sa však ukázalo, Rusi nedobyli hlavné mesto ani za mesiac, naopak začiatkom apríla svoje jednotky z Kyjevskej oblasti stiahli.

Rusi v kombinovaných zbraniach zlyhali, Ukrajinci bodujú 

K stiahnutiu vojenských prispeli práve západné zbrane, ktoré pomohli spôsobiť Rusku obrovské straty. Samotné protitankové zbrane (Javelin, NLAW, Panzerfaust 3) či prenosné protilietadlové raketové systémy (MANPADS) by Rusov vyhnali len ťažko.

Trik spočíva v kombinácii správnej taktiky (v Kyjevskej oblasti to bolo hlavne prepadnutie a následný útek) a takzvaného vševojskového boja kombinovaných zbraní. To znamená, že jednotlivé zbrane sa navzájom kombinujú, aby dosiahli čo najväčší efekt v boji.

Práve tento prístup sa ukázal na Ukrajine účinný. Vidieť sme ho mohli napríklad v Buči, keď ruský konvoj spomalili ukrajinskí dobrovoľníci vyzbrojení len kalašnikovmi, loveckými puškami a granátometmi zo sovietskej éry.

Zdržanie kolóny tvorenej približne 30 vozidlami (tanky, obrnené vozidlá) poskytlo čas na to, aby bola zapojená delostrelecká batéria na okraji hlavného mesta.

Slovenské vrtuľníky či americkí ničitelia tankov a radarov. Tieto darované zbrane používajú Ukrajinci (časť 1)

Jednotka vyslala nad kolónu bezpilotné drony, ktoré získali súradnice vozidiel. Keď ruské tanky začali vychádzať z Buče, delostrelectvo zaútočilo s vysokou presnosťou.

Práve vo vševojskovom boji zlyhali Rusi, ktorí nedokázali zlikvidovať ukrajinskú protivzdušnú obranu. Zároveň jednotlivé jednotky spolu nevedeli komunikovať ani spolupracovať. Rusi tak zostali napríklad bez vzdušenej podpory.

Samotné delostrelectvo by nestačilo, tvrdí generál  

Západ sa preto sústredí na rôzne zbrane, ktoré by Ukrajincom mohli pomôcť v boji proti ruskej okupácii. Ukrajinci žiadajú hlavne delostrelectvo na čele s americkým salvovým raketometom HIMARS.

Americký generál na dôchodku Philip Breedlove, ktorý pôsobil ako najvyšší veliteľ spojeneckých síl v Európe, uviedol, že samotné HIMARS-y by ani vo veľkom počte na víťazstvo Ukrajiny nestačili. Podľa neho je potrebné zdokonaliť používanie kombinovaných zbraní, prostredníctvom ktorého by Ukrajinci zvíťazili.

„Ukrajinci nám ukázali, že sa dokážu rýchlo prispôsobiť high-technológiám. Vieme veľmi ovplyvniť protiofenzívu, ak urobíme potrebné rozhodnutia teraz, to znamená dať im potrebné vybavenie, v potrebnom čase a na potrebnom mieste,“ uviedol Breedlove na podujatí organizovaným washingtonským think tankom Atlantic Council.

Generál ale tvrdí, že i v prípade, keď Ukrajincom dodáme dostatok potrebného vybavenia, bude trvať niekoľko mesiacov, kým budú pripravení ich používať. Preto by mal Západ začať čím skôr, hlavne s výcvikom ukrajinských pilotov na západné stroje.

Európa môže mať problém s prázdnymi skladmi 

Najväčším darcom zbraní sú Spojené štáty, ktoré sa zaviazali Ukrajine poskytnúť vojenskú pomoc v hodnote 25 miliárd dolárov. Nasleduje Veľká Británia s 4 miliardami, Poľsko s 1,8 miliardami a Nemecko s 1,20 miliardami.

V prepočte na HDP však na čele tabuľky stoja Pobaltské štáty, Poľsko či Slovensko s Českom.

Pomoc sa ešte nekončí, jednotliví ministri obrany neustále komunikujú s ukrajinským rezortom obrany o tom, aké zbrane potrebujú.

Problémom by mohli byť zásoby zbraní a munície, pretože niektorí analytici tvrdia, že západné sklady sa rýchlo vyprázdňujú.

„Vojenské zásoby väčšiny členských štátov sú, nepovedal by som, vyčerpané, ale vo veľkej miere vyprázdnené, pretože Ukrajincom poskytujeme veľkú kapacitu,“ cituje Euractiv Josepa Borrella, ktorý pôsobí ako vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

Analytici volajú po posilnení výrobných kapacít, ktoré by zásobovali Ukrajinu.

Zdroje: Foreign Policy, IFW Kiel, Euractiv

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá