Rýchlovky

Košice dostanú retro trolejbus

Košice plánujú v meste obnoviť trolejbusovú dopravu a prispieť k tomu by chcel aj magazín Československý Dopravák. Metropole východu dal úplne zadarmo upravenú retro verziu trolejbusu Škoda 15 Tr, informoval o tom portál TASR. Dobrovoľníci ho natreli do historického červeno-krémového náteru a dostal aj pôvodný erb mesta. Československý trolejbus má byť v nasledujúcich týždňoch prevezený na východné Slovensko, verejnosti bude predstavený na plánovanom podujatí Košický trolejbusový deň. Podľa plánov by mal už čoskoro premávať na linke 71 z Lingova do centra mesta a na sídlisko KVP

Trnava dostane opäť svoj #hashtag

Dvojmetrový nápis #Trnava krášlil ulice mesta cez letnú sezónu už tri roky. Aj po ten štvrtý sa nič nezmení a nápis sa opäť vráti na trnavskú pešiu zónu, informoval o tom portál TASR.  Sedem 190 centimetrov vysokých znakov vymaľujú tentoraz výtvarníci Naďa Salbotová Fecaninová, Zuzana Branišová, Tatiana Vrtochová, Eva Šrubařová, Zdenka Haas, Stanislav Leffler a žiaci Súkromnej základnej umeleckej školy Pablo pod vedením pedagógov Juraja Ezechiaša a Miloša Čápku. Hlavnou myšlienkou trnavského hashtagu je vytváranie pocitu spolupatričnosti a príslušnosti k svojmu mestu.

Popradskí policajti budú používať aplikáciu

Digitalizovať svoju prácu sa rozhodli už aj popradskí mestskí policajti. Tí podľa informácií TASR do svojich áut dostanú mobilnú aplikáciu, ktorá im umožní prístup do všetkých evidencií nevyhnutých pre ich činnosť. Týka sa to napríklad evidencie osôb, priestupkov, majiteľov psov či vodičov a vozidiel taxi služieb, hľadaných osôb, respektíve vecí, po ktorých je vyhlásené pátranie. „Prístup do týchto evidencií bude, samozrejme, podriadený určitým režimovým opatreniam, aby sme v maximálnej miere zamedzili zneužívaniu osobných údajov,“ ozrejmil náčelník Mestskej polície (MsP) Poprad Marián Gardoš pre TASR.

Tesla stratila stovky miliónov dolárov

Elon Musk burzu o ziskoch spoločnosti Tesla neklamal a v predstihu investorov pripravil na to, že firma bude stratová. Avšak podľa informácií portálu Times zostali mnohí finálnym číslom zaskočení. Spoločnosť prišla o 702,1 milióna dolárov. Predaj jej akcií klesol o 31 % a každý podiel stratil na hodnote 4,10 dolárov. CEO Tesly však investorov upokojuje s tým, že firma sa ešte tento rok opäť vráti k zisku. Plánuje predstaviť vylepšené modely a predávať viac batérií. Dopyt po Tesle modeloch S, X a 3 sa v druhom kvartále vracia do normálu.

Aktivisti organizujú v piatok demonštráciu za budúcnosť klímy

Z riešenia súčasnej klimatickej krízy by sa podľa aktivistov mala stať politická priorita. Vyzvať na to chcú politikov prostredníctvom podujatia Akčný deň 2019, ktoré sa uskutoční v piatok (26. 4.) v Bratislave. Súčasťou budú demonštrácie aj diskusné fórum s odborníkmi. Informuje o tom TASR.

Ocenenie Obchodník roka si šiestykrát odnáša Martinus

V stredu 24. apríla boli v rámci Slovak Retail Summitu v Bratislave vyhlásení víťazi súťaže Mastercard Obchodník roka 2018. Ide o prestížne ocenenie najlepších obchodníkov na trhu z pohľadu ponúkaných služieb a obľúbenosti u zákazníkov. Absolútnym víťazom sa stalo opäť kníhkupectvo Martinus, ktoré bolo tiež ocenené prvenstvom v rámci odborovej kategórie Mastercard Obchodník s knihami 2018.

Tesco otvorí nové nákupné centrum v Petržalke

Podľa informácií portálu Finweb sa obchodná spoločnosť Tesco chystá otvoriť novú Galériu podobnú tým, ktoré už stoja v Lamači, v Nitre, Dunajskej Strede či Trnave. Prestaviť sa chystá súčasnú pobočku Tesca v bratislavskej Petržalke. Ide o najväčšiu investíciu spoločnosti na Slovensku od roku 2017 a projekt by mal byť dokončený o rok. Nové priestory budú ponúkať až 50 známych obchodných reťazcov a 12 gastro pobočiek ako aj hypermarket Tesco. Nachádzať sa bude v blízkosti Petržalskej tržnice a obchodného centra Danubia.

Vstupenky na MS v hojeki sú opäť dostupné aj v kamenných predajniach

Aj keď vstupenky na zápasy reprezentácie SR, či na vzájomné zápasy krajín z vyšších priečok rankingu IIHF sú už nedostupné, fanúšikovia si stále môžu kúpiť lístky na zápasy najvyššej svetovej kvality. Ceny vstupeniek sa začínajú od 10 EUR a rastú s atraktivitou jednotlivých mužstiev. Organizačný výbor taktiež obnovil predaj lístkov v kamenných predajniach oficiálneho predajcu, siete Ticketportal. Zároveň sa ruší možnosť rezervácie vstupeniek cez internet a ich následné vyzdvihnutie v kamenných predajniach.

My sme les výzva proti použitiu leteckých postrekov v dubových lesoch

Ochranári sú pobúrení informáciami zo strany Lesov SR a Lesníckeho výskumného ústavu, podľa ktorých štátny podnik plánuje letecké postreky v dubových lesoch. Nesúhlasia s týmto zámerom a dôrazne žiadaju Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aby bezodkladne zamedzilo leteckým postrekom proti mníške veľkohlavej či iným hmyzím „škodcom“ v dubových lesoch. Viac na mysmeles.sk.

Bratislava testuje neštandardne dlhé električky

Jednou z možností, ako zvýšiť prepravnú kapacitu na niektorých električkových radiálach, je podľa mesta Bratislava zapojenie troch električkových vozňov do jedného vlaku. Primátor Bratislavy Matúš Vallo dnes spolu s dočasným šéfom predstavenstva DPB Michalom Dekánkom testovali možnosti tratí, zastávok a aj energetickú náročnosť takejto súpravy. Testovanie tiež môže v budúcnosti pomôcť pri plánovaní nákupov nových električiek v dĺžke do 48 metrov. Informovalo mesto.

Medzi Prešovom a Košicami bude premávať parná lokomotíva

Trať medzi Košicami, Prešovom a Veľkým Šarišom oslávi 150 rokov od začiatku rokovaní o jej vzniku, informoval o tom dnes portál TASR. V rámci tohto výročia bude na sviatok 8. mája premávať po trase unikátna stará lokomotíva Ventilovka z roku 1926. Z Českej republiky si ju požičali  Detské železnice Košice a Železničné kompánie Slovenska. Lokomotívu vyrobili v Rakúsku, väčšinu času však strávila v Nemecku, odkiaľ sa v roku 2016 dostala do rúk nadšencom v Spolku provozovatelů historické techniky u našich západných susedov a o rok 1. mája 2017 bola v Benešove oficiálne predstavená českej verejnosti. Jazda bude súčasťou projektu Veľký vlakový výlet, ktorý chce v ľuďoch vzbudiť záujem o krásy výhodného Slovenska.

Pinterest vstúpil na burzu a darí sa mu viac, ako ktokoľvek očakával

Túto jar vstúpil na verejnú burzu jeden z najdôležitejších hráčov sociálnych sietí Pinterest. Ide o platformu na šírenie nápadov a obrázkov z oblasti bývania, módy, dizajnu či umenia. Podľa informácií portálu CNBC  plánovala firma predávať svoje 75-miliónové podiely za 15 až 17 amerických dolárov za podiel. Momentálne je hodnota firmy vyčíslená na 9 miliárd dolárov. Necelý mesiac po vstupe na burzu vzrástli jej akcie o 30 %. Vďaka svojmu debutu na burze sa Pinterestu podarilo zarobiť 1,4 miliardy dolárov. Na konci prvého dňa sa ich akcie už pohybovali na hodnote 24 dolárov za akciu.

Študentské preukazy poskytujú zľavu už aj na ekologickú formu dopravy

Držitelia študentských a učiteľských preukazov ISIC, ITIC a EURO<26 môžu využívať zľavu už aj na ekologickú formu cestovania, a to formou zdieľania bicyklov v Bratislave, teda bikesharing. TASR o tom informoval obchodný riaditeľ združenia CKM SYTS Vladimír Jedlička, ktoré na Slovensku vydáva preukazy ISIC (International Student Identity Card), ITIC (International Teacher Identity Card) a EURO<26.

Neďaleko Bratislavy horí les

Podľa informácií portálu Teraz začal les medzi Bratislavou a Svätým Jurom horieť niekedy okolo 16:00. Pre TASR to potvrdili z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave. Hasiči na mieste zasahujú od 17-tej, no dym bol stále vidieť aj o dve hodiny neskôr. Požiar sa rozpútal na vrchu Malý Javorník, ktorý je súčasťou pohoria Malých Karpát. Na vrchole sa nachádza pracovisko družicovej a radarovej meteorológie.

Pri Revúcej bude čistiť rieku 20 obcí

Aj obyvatelia Gemeru chcú ukázať, že im na životnom prostredí záleží. 20 obcí sa zapojilo do programu čistenia rieky Muránka v Revúckom okrese. Informoval o tom dnes portál TASR. Rieku aj jej prítoky budú čistiť 26. a 27 apríla. Ide už o druhý ročník enviromentálneho podujatia. „Takto spoločne chceme ukázať, že nám na prostredí, ktoré nás obklopuje a v ktorom žijeme, pracujeme, vychovávame svoje deti a svoje vnúčatá, naozaj záleží. Gemer je síce zaradený medzi najchudobnejšie regióny Slovenska s najvyššou mierou nezamestnanosti, no jeho bohatstvo v podobe prírodných hodnôt je nevyčísliteľné,“ uviedla Šmídtová pre TASR.

Majiteľ Asosu prišiel o svoje tri deti pri útokoch na Srí Lanke

Anders Holch Povlsen je 46-ročný dánsky podnikateľ, ktorý stojí za úspešnou firmou Asos. Vďaka online predaju oblečenia sa stal najbohatším mužom Dánska a zároveň vlastní najviac pozemkov v Škótsku. Podľa informácií portálu Bloomberg vlastní približne 81-tisíc hektárov škótskej pôdy.  Nešťastie sa však nevyhýba ani tým najúspešnejším z nás. Pri nedávnych útokoch na ostrovnom štáte Srí Lanka tragicky zahynuli tri zo štyroch jeho detí. Informáciu potvrdil Povlsenov manažér komunikácie Jesper Stubkier. „Nemáme k tomu žiaden ďalší komentár a žiadame, aby ste rešpektovali súkromie rodiny," vyjadril sa.

Šiesty most cez Dunaj môže predstavovať ekologické riziko

Podľa informácií portálu Hnonline môže stavba šiesteho mosta cez Dunaj vážne ohroziť ekologickú situáciu Bratislavy. Materiál, ktorý používa firma D4R7 Construction vraj môže obsahovať nebezpečné zložky. Polícia pritom iba nedávno zatkla manažéra tejto firmy. Svoje pochybnosti vyjadril aj starosta mestskej časti Jarovce Jozef Uhler. Upozorňuje na to, že na mieste vzniká násyp a nikto si nemôže byť istý, čo doňho vlastne ide. Most je súčasťou výstavby obchvatu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 od Dunajskej Stredy po Bratislavu. Vedie cez Lužné lesy aj cyklotrasy v okolí. Projekt by mal byť dokončený v roku 2020.

Praha má rovnaké problémy s dostupnosťou bytov ako Bratislava

Nebolo to tak dávno, čo portál Trend priniesol správu o tom, že v Bratislave dosiahli ceny za meter štvorcový obytných priestorov historické maximum. Dopyt stále stúpa, zatiaľ čo ponuka nestíha na rastúci trh reagovať. Veľmi podobne je na tom aj Praha a mesto sa rozhodlo situáciu riešiť. Podľa informácií TASR má až tretina obyvateľov problém s bývaním. Metropola Českej republiky chce preto začať stavať družstevné byty a premýšľa aj nad baugruppe. Znamenalo by to vytvorenie skupiny ľudí, ktorí budú zdieľať nielen svoje prostriedky a priestory na bývanie ale aj know-how. Mesto chce takto výmenou za poskytnutý developerský priestor získať časť bytov do svojho vlastníctva.