Rýchlovky

V júni tohto roka bolo zaregistrovaných 9396 nových osobných automobilov

Zväz automobilového priemyslu na Slovensku informoval, že za mesiac jún pribudlo 9396 nových osobných vozidiel. Predstavuje to pokles oproti minulému roku. Prevažujú značky ako Škoda, Volkswagen a Kia, ktoré sú v zastúpení osobných automobilov. V kategórii malých úžitkových automobilov sú to Fiat, Peugeot a Citroen.

Z Bratislavy sa bude v jeseni a zime lietať na Sardíniu aj do Eindhovenu

Na jeseň a v zime pribudne Letisku M. R. Štefánika v Bratislave pravidelná linka do Alghera na Sardínii. Letecký dopravca Ryanair bude premávať dvakrát týždenne. Rovnako pribudne aj pravidelná linka do Eindhovenu v Holandsku. Nový letový poriadok začne platiť od októbra 2019. Okrem uvedených miest ponúkne dopravca aj priame lety do Izraela.

Žilina zmapuje pocity svojich obyvateľov zo zmeny klímy

Nový projekt žilinskej samosprávy bude mapovať pocity obyvateľov na kvalitu životného prostredia a dosahy klimatickej zmeny v meste. Do Pocitovej mapy sa môže zapojiť každý prostredníctvom vyplnenia ôsmich jednoduchých otázok. Mapa bude reprezentovať súčasný stav a myslenie jednotlivcov a bude tak slúžiť mestu na to, aby lepšie budovalo budúcnosť.

Bratislava rozšíri kapacity ubytovní, pracuje tiež na mestských bytoch

Bratislavský magistrát chce riešiť dlhodobý problém s nedostatkom ubytovania pre tisícky ľudí. Ťažkosti nájsť si ubytovanie nezažívajú len ľudia z ohrozených skupín, ale aj tí, ktorí čakajú na vybavenie žiadosti o nájomné bývanie. Mesto sa chce v najbližších mesiacoch sústrediť na realizáciu niekoľkých opatrení. Jedným z nich je aj pilotný projekt, prostredníctvom ktorého bude rekonštruovať prvých desať bytov.

Automobilka BMW vymenovala nového riaditeľa Olivera Zipseho

Nemecký výrobca áut BMW má nového riaditeľa. Stal sa ním Olver Zipse. Päťdesiatpäťročný expert na výrobu má pomôcť automobilke zvládnuť tlak konkurencie v oblasti prémiových áut a elektromobility. Nahradí tak Haralda Krügera, ktorý prednedávnom oznámil, že odstupuje. Zipse nastúpi do funkcie 16. augusta

Tržby leteckej spoločnosti EasyJet vzrástli

Druhý najväčší nízkonákladový dopravca v Európe britská letecká spoločnosť EasyJet  zaznamenala v 3. kvartáli vzrast tržieb ako uviedla TASR. Rast tržieb sa zhoduje aj s prognózami ekonómov, pomohlo im, že si doplnkové služby kúpilo viac cestujúcich.  Trzby z prepravy cestujúcich stúpli o 10,7% na 1,39 miliardy libier.

Súťaž Connect Visions to Solutions otvára dvere všetkým startatupom

Medzinárodná startupová súťaž Connect Vision to Solutions zahajuje už svoj štvrtý ročník. Hlavnou témou súťaže je umelá inteligencia. Pre partnerov súťaže sa hľadá inovatívne riešenie na bázi umelej inteligencie (AI) ako uvádza TS Česko-Nemeckej obchodno-priemyselnej komory (ČNOPK), ktorá je usporiadateľom tejto súťaže. Do súťaže sa môžete zapojiť do 31. augusta 2019. Veľké vyhodntenie bude prebiehať 24.októbra a výherca záska finančnú odmenu 4 000 EUR.

Netflix stráca svojich predplatiteľov

Vo štvrtok prepadli akcie Netflixu o 11 %. Hlavným dôvodom boli hospodárske výsledky, ktoré ani zďaleka nenaplnili očakávania ako uvádza TASR.  Spoločnosť získala podstatne menej nových zákazníkov, ako očakávala. Dokonca v USA stratila svojich predplatiteľov.

Bratislavské internáty čaká rekonštrukcia

Univerzita Komenského v Bratislave sa chystá zrekonštruovať svoje najväčšie internáty. Správu dnes publikoval portál TASR. Konkrétne by malo ísť o internáty Družba a Vysokoškolské mesto Ľ. Štúra - Mlynská Dolina. Internáty by mali byť zrekonštruované do roka a pol.

V poslednej etape Tour de France triumfoval Simon Yates

168 cyklistov dnes dokončilo 12. etapu tohtoročného Tour de France. Ďalším víťazom sa tentokrát stal Simon Yates po výhrach Elia Viviana a Caleba Ewana. Podarilo sa mu šprintom prekonať svojich najväčších súperov, ktorí sa držali na čele.

Pri Košiciach vyrastie akvapark

Nový akvapark by mal podľa plánov Košického samosprávneho kraja vyrásť pri obci Čižatice pri Košiciach, informoval o tom TASR. V týchto dňoch tu kraj realizuje geotermálny vrt. Práve lokalita Čižatíc by mala byť bohatá na výskyt termálnych vôd. Ich teplota v týchto miestach dosahuje 60 až 100 stupňov Celzia.

Trolejbusy jazdia v Bratislave už 110 rokov

19. júla 1909 svoju jazdu prvýkrát uskutočnila verejná elektronická automobilová linka, predchodkyňa dnešných trolejbusov. Smerovala do vtedajšej Vydrickej doliny. Dopravný podnik Bratislavy si toto okrúhle výročie pripomenie už cez víkend.

Tržby IBM klesli, zisk sa zvýšil

IBM sa už dlhé roky snaží prejsť od výrobu klasických počítačov a hardwearov k výrobe nových technológií. IT gigant zaznamenal v uplynulom 2. štvrťroku 2019 pokles celkových tržieb, ale jeho zisk mierne vzrástol. Ako informuje TASR dôvodom nižších tržieb boli slabšie príjmy z hardvéru.

Vďaka vládnym štipendiám príde na Slovensko študovať 70 krajanov

Vďaka vládnym štipendiám príde na slovenské vysoké školy študovať 70 zahraničných Slovákov z piatich krajín Európy a Argentíny. Najviac krajanských študentov (57) pochádza zo Srbska. TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR.

Kaštieľ v Modre rekonštruujú za 3,7 milióna eur

Kaštieľ v Modre, ktorý bratislavská župa rekonštruuje od augusta 2018, má za sebou najviditeľnejšiu zmenu. V polovici júna sa začal po častiach vymieňať krov strechy a na miestach, kde bola položená hydroizolácia a zrealizované latovanie, sa začala pokladať nová strešná krytina. Projekt rekonštrukcie zahŕňa nielen komplexnú obnovu kaštieľa, ale aj záhrady. Jej výsledkom bude moderné kultúrno-kreatívne centrum regiónu.

Nové Mesto pripravuje projekt rekonštrukcie oboch staníc lanovky 

Bratislavské Nové Mesto pripravuje projekt rekonštrukcie hornej a dolnej stanice lanovej dráhy medzi Železnou studničkou a Kamzíkom. So začatím prác sa predbežne uvažuje v polovici septembra. Na rekonštrukciu strechy hornej stanice má mestská časť vyčlenených 100.000 eur, na opravy porúch dolnej stanice 30.000 eur.

3 mladých slovenských vedcov posielame na Berkeley

Traja mladí vedci z dvoch slovenských univerzít uspeli vo výzve Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII). Ich predložené projekty zaujali hodnotiacu komisiu a získali možnosť stráviť semester na jednej z najprestížnejších univerzít sveta  – na kalifornskej Berkeley (UC Berkeley).

Na Slovensku môžeš zažiť filmovú noc na hrade

Už po ôsmy krát sa môžu návštevníci v čase od 19. do 21. júla 2019 vybrať na hrad Šariš s tým, že okrem nádhernej prírody a výhľadu uvidia zaujímavé filmy, prežijú čas v prírode s partiou, ktorá zdieľa spoločný zámer a to je film. Ak chce návštevník či divák prepojiť lásku k prírode, miernu turistiku, stanovanie pod hviezdami, dobré filmy a kvalitnú kultúru, festival je určený práve jemu.

Rady, ktoré ti pri dovolenke môžu „zachrániť kožu“   

Počas dovolenky v zahraničí sa mnohí Slováci dostanú do problémov, často aj nie vlastným pričinením. Stresujúce situácie, ako sú krádež peňaženky, strata dokladov, autonehoda, zablokovaná platobná karta či „mastná“ pokuta, dokážu výrazne znepríjemniť oddych v cudzine. Mnohým takýmto problémom sa ale dá predchádzať, niektoré sa zase dajú „elegantne“ vyriešiť.

Na cestách Bratislavského kraja zaznamenali policajti 758 priestupkov

V Bratislavskom kraji zaznamenala polícia počas nedávnych dopravných kontrol 758 priestupkov. Najčastejšie išlo o prekročenie rýchlosti, používanie mobilu a nepoužívanie bezpečnostných pásov, informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková.

Úrad podpredsedu vlády chce pokračovať v podpore malých a stredných podnikov

Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) SR bude pokračovať v podpore slovenských malých a stredných podnikov. Uviedol to v utorok v Bratislave vicepremiér Richard Raši (Smer-SD) za účasti zástupcov dvoch slovenských firiem, ktoré zdokonaľovali svoje inovatívne riešenia v izraelskom akcelerátore SIT4F.