Rýchlovky

EÚ chce vytvoriť 100-miliardový fond na podporu technologických firiem

Európska únia údajne zvažuje vytvorenie fondu v hodnote 100 mld. eur, ktorý by mal podporiť sľubné európske technologické firmy a odvrátiť konkurenciu väčších čínskych a amerických rivalov, ako sú Amazon a Alibaba. Takzvaný Európsky fond budúcnosti by podľa návrhu úradníkov v Bruseli investoval do sektorov, ktoré zaostali za globálnymi konkurentmi. Informoval o tom portál news.sky.com s odvolaním sa na správy periodík Politico a Financial Times.

Slováci môžu po prvý raz v histórii pomenovať svoju exoplanétu

Po prvý raz v histórii môžeš pomenovať svoju exoplanétu a hviezdu, okolo ktorej obieha. Máš čas do konca augusta. Exoplanéty pomenúvajú aj ďalšie štáty. Zoznamy jednotlivých štátov a hviezd pripravila Medzinárodná astronomická únia, ktorá oslavuje 100 rokov.

Drony dokážu lokalizovať nebezpečné živočíchy v blízkosti plavcov v mori

V austrálskom Queenslande začali používať drony, ktoré dokážu lokalizovať nebezpečné živočíchy v blízkosti plavcov. Za projektom stoja Little Ripper Group a University of Technology Sydney. Systém, ktorý je presný na 93 percent, dokáže rozoznať 16 druhov podmorských živočíchov, vrátane žralokov či krokodílov. Drony pritom disponujú aj sirénou, reproduktormi a záchrannými predmetmi, ktoré môžu spustiť ľuďom v nebezpečenstve.

Záujemcovia o prenájom stánkov počas vianočných trhov sa už môžu prihlasovať

Hlavné mesto spúšťa výberové konanie na prenájom stánkov počas Vianočných trhov 2019. Po prvýkrát sa záujemcovia môžu prihlásiť elektronicky a svoj sortiment môžu rozšíriť o novinky, ktoré pribudli do konceptu Vianočných trhov. Hlavným kritériom pri posudzovaní ponúkaných tovarov bude ich kvalita a nie ponúkaná cena za prenájom stánku. Vianočné trhy sa tento roku budú konať od 22. novembra do 22. decembra 2019 v centre mesta.

Z Piešťan do Viedne priamou linkou

Ako informoval portál TASR na Slovensku nám pribudne nová turistická linka, ktorá spojí kúpele Piešťany s metropolou Rakúska. Pôjde o Piešťanský Spa Expres, ktorý začne premávať od štvrtka 5. septembra. Z kúpeľného mesta a späť bude jazdiť dvakrát v týždni.

Ďalšia medzinárodná spoločnosť má záujem o sídlo v Trnave

Magneti Marelli pochádza z Talianska a zameriava sa na dizajn a výrobu vysoko-technologických systémov a komponentov pre automobilový sektor. Ako uviedol portál TASR, spoločnosť prejavila záujem o priestory v Trnave. Konkrétne má ísť o priestory v dvoch objektoch v centre mesta, o podmienkach prenájmu by malo rokovať septembrové zastupiteľstvo.

Slávny obchodný dom na Kamennom námestí v Bratislave zatvára

Kedysi známy Prior, nedávno Obchodný dom My na Kamennom námestí bol nákupnou legendou Bratislavy. Všetko sa však onedlho zmení. Priestory dostal do rúk nový vlastník a majitelia obchodov sa musia vysťahovať. Tovar momentálne už iba vypredávajú a snažia sa ho, čo najrýchlejšie zbaviť. Ikonickú stavbu totiž začiatkom roka od Tesca kúpil podnikateľ George Trabelssie za viac než 20 miliónov eur a zdá sa, že s ňou má veľké plány. Viac sa dočítaš v článku na portáli Finweb.

Európania čoraz častejšie nakupujú dovolenky online

Vyše polovica Európanov, ktorí využívajú internet, nakupuje a bookuje dovolenky online. Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat využívajú túto formu najčastejšie Luxemburčania (73 %), Fíni (65 %) a Nemci (64 %). Možnosť kupovať letenky, rezervovať si ubytovanie alebo objednať dovolenku cez internet využili vlani najčastejšie ľudia vo veku 25 až 34 rokov, a to až 55 % Európanov v tejto vekovej kategórii. Naopak najmenej sa to deje u starších ľudí vo veku 65 až 74 rokov, tam je to necelých 47 %. Najmenej obľubujú túto formu mladí vo veku 16 až 24 rokov, a to len niečo vyše 41 %.

Chyby zamestnancov tvoria viac než polovicu prípadov narušenia kyberbezpečnosti vo firmách

Aj napriek množstvu zautomatizovaných postupov je to stále ľudský faktor, ktorý dokáže jednotlivé procesy v priemysle vystaviť riziku. Chyby spôsobené či už zámerným alebo neúmyselným konaním zamestnancov, tvorili v minulom roku až 52 % týchto prípadov. Narastajúca zložitosť a náročnosť fungovania priemyselných odvetví si vyžaduje zvýšenú ochranu, ako aj schopnosť poskytovať ju. A hoci je to prioritou takmer každej z firiem, reálne do nej investuje len približne 57 % z nich. Hovorí o tom nová správa Kaspersky Stav kybernetickej bezpečnosti v priemysle 2019.

Stavba vyhliadkovej veže v Bratislave čaká na právoplatnosť povolenia

Nová vyhliadková veža má vyrásť v mestskej časti Devínska Nová Ves na Devínskej Kobyle. Koncom júla získala povolenie od stavebného úradu pre mestskú časť Devínska Nová Ves.  Samospráva momentálne čaká, kým povolenie nadobudne právoplatnosť. Informoval o tom portál TASR.

Táto kniha chce  poukázať na nadmerné používaní internetu u detí a mládeže

Knižka "More Poznania" je o nadmernom užívaní internetu u detí a mládeže. Je venovaná deťom od 12 rokov, rodičom a pedagógom. Autorka píše túto knižku "perom terapeuta". Hľadá súvislosti vo vytváraní vzťahu k prírode a poznaniu seba. Zameriavam sa aj na riziká virtuálneho prostredia na základe neurovedeckých poznatkov. Podporiť ju môžeš na Startlabe.

Bolt spúšťa službu na rozvoz jedla

Popredná európska prepravná platforma Bolt dnes spúšťa službu pre rozvoz jedla, zvanú Bolt Food. Prvým mestom, kde bude služba k dispozícií, je estónsky Tallinn, v ktorom má Bolt svoje sídlo. Do konca tohto roku chce firma s rozvozom jedla začať taktiež v ďalších európskych a afrických mestách.

ZSSK spúšťa špeciálny cyklo vlak, s ktorým spoznáš Tokaj

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT) v septembri spúšťa ďalší projekt z kategórie sezónnych turistických vlakov s prívlastkom expres. Tentokrát bude cieľom výnimočná oblasť na východe Slovenska Tokaj a aj vláčik bude v porovnaní s inými trochu špeciálny – pôjde o cykloexpres.

Intel predstavil svoj prvý čip pracujúci s umelou inteligenciou 

Americký výrobca mikroprocesorov Intel v utorok (20. 8.) predstavil najnovší čip, ktorý ako prvý bude využívať umelú inteligenciu (UI) a je určený pre veľké počítačové centrá. Informovala TASR. Čip vyvinulo zariadenie Intelu v izraelskej Haife a má označenie NNP-I alebo Springhill. Jeho základ tvorí 10-nanometrový procesor Ice Lake, ktorý umožní počítačom zvládnuť veľké množstvo výpočtových operácií s použitím minimálnej energie.

Trnava opäť investuje do cyklistickej infraštruktúry

Novú investíciu do cyklodopravy ohlásil primátor Trnavy Peter Bročka. Mesto spúšťa verejné obstarávanie na dodávateľa ďalšej časti mestskej cyklotrasy. Zhruba za 400.000 eur by mal vzniknúť cyklochodník na Saleziánskej ulici. Informovala TASR.

Agrorezort strojnásobí podporu na prezentáciu slovenských potravinárov na takmer 800 tisíc eur

Agrorezort strojnásobí podporu na prezentáciu slovenských potravinárov na výstavách doma aj v zahraničí. Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyhlásila výzvu na preplatenie nákladov na cestovné, ubytovanie, prenájom či postavenie stánku. Agrorezort zvýšil medziročne objem alokovaných prostriedkov až trojnásobne, na 795 tisíc eur. Informovala o tom v utorok na tlačovom brífingu ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.