Rýchlovky

Lidl pokračuje v podpore slovenských dodávateľov

Spoločnosť Lidl Slovenská republika pokračuje v podporuje slovenských dodávateľov, v obchodnom roku 2018 od nich nakúpila tovar v hodnote bezmála 234-miliónov eur. Ide pritom o nákupné a teda nie predajné ceny, alebo inak povedané – spomenutých 234 miliónov dostali od diskontného reťazca priamo dodávatelia. Viac na lidl.sk.

Privolať pomoc je na Slovensku jednoduchšie, vďaka novej appke

Po týždňoch testovacej prevádzky je oficiálne predstavená nová mobilná aplikácia 155.sk. Táto užitočná pomôcka dokáže lokalizovať miesto, kde sa nachádza volajúci a pre nepočujúcich ponúka možnosť zaslať núdzovú správu. Aplikácia je bezplatná a funguje na celom území SR. Viac info na 155.sk.

Parkovacia politika sa bude v Bratislave zavádzať od roku 2020

Podľa návrhu parkovacej politiky bude rezidentská karta pre prvé auto v domácnosti stáť 49 eur a pre druhé auto 150 eur za rok. Táto karta zabezpečí rezidentom parkovanie vo svojej rezidentskej zóne. Držiteľ karty získa k dispozícii aj 100 hodín voľného parkovania pre iné vozidlo vo vlastnej zóne, ktoré môže využiť napríklad pre rodinu, návštevu. Zároveň má 2 hodiny denne parkovania v ktorejkoľvek inej rezidentskej zóne Bratislavy, ktoré vie využiť, ak napríklad vezie dieťa do školy alebo na krúžky. Infromoval portál mesta.

Vedci pripravujú prvú česko-slovenskú družicu

Hvezdáreň a planetárium Brno bude za českú stranu koordinovať vytvorenie prvého spoločného česko-slovenský nanosatelitu s názvom CScube. Družica by mohla začať okolo zeme obiehať už v roku 2021 či 2022. Informoval portál ČT24.

Bratislava dostane 10-tisíce m2 nových nákupných centier

Poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield vydala správu, podľa ktorej dostane Bratislava 70-tisíc metrov štvorcových nových priestorov nákupných centier. Dostavať sa má Stanica Nivy, rozšírenia plánujú obchodný dom Aupark a Tesco Extra v mestskej časti Petržalka. V roku 2021 má byť otvorená druhá fáza Eurovey.

Slovensko sa prepadlo v rebríčku slobody tlače

Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc vydáva každoročne rebríček, kde sú krajine zoradené podľa toho, ako veľká sloboda tlače v nich vládne. Zo 180 krajín Slovensko tento rok skončilo na 35. miestom, v porovnaní s minulým rokom sme na tom horšie, vtedy sme obsadili 27. priečku. V rebríčku nás predbehli aj viaceré africké krajiny ako Namíbia či Ghana. Avšak niektoré vyspelé krajiny sú na tom horšie ako my. Susedná Česká republika sa umiestnila na 40. pozícii a USA na 48. Tlač má najväčšiu slobodu v Nórsku, po ňom nasledujú ďalšie severské krajiny Fínsko, Švédsko a Holandsko.

Na bratislavských cintorínoch budú jazdiť elektormobily

Počas Veľkej noci budú v Bratislave na cintorínoch Slávičie údolie, Vrakuňa a v Krematóriu premávať elektromobily. Návštevníci ich budú môcť využiť zadarmo a to od 19. do 22. apríla.  TASR o tom informovala Lýdia Filipovičová z organizácie Marianum - Pohrebníctvo mesta Bratislavy. Služba bude dostupná od 9:00 do 16:00 a mala by zabezpečiť prevoz od hlavnej brány až ku hrobu. Autá sú určené najmä zdravotne postihnutým osobám, ale aj všetkým ostatným návštevníkom.

Legendárne auto Tatra 603X Kupé opäť ožije

Slovenské múzeum dizajnu už pred dvoma rokmi ohlásilo, že auto Tatra 603X Kupé, ktoré v roku 1963 navrhol karosár Ján Cina a ktoré napokon ostalo len na papieri, sa stane realitou.  Informoval portál SME.

Priemerný dlh Slovákov medziročne vzrástol

V porovnaní s rokom 2017 vzrástol súčasný priemerný dlh slovenských dlžníkov o 60 eur na 860 eur. Dlhy majú opäť skôr muži (56 % dlžníkov), ktorí si tiež požičiavajú vyššie sumy (v priemere viac ako 950 eur). Slovenky priemerne dlžia necelých 760 eur. Informovala o tom TASR.

Kofola obnoví výrobu slovenskej minerálnej vody Kláštorná

Spoločnosť Kofola zavŕšila proces opätovného spustenia výroby tradičnej minerálnej vody Kláštorná, ktorú kúpila v júni 2018. Uvedením Kláštornej Kalcia na slovenský trh chce zopakovať úspešný príbeh, ktorý kedysi začala písať s polozabudnutou Kofolou.