Rýchlovky

Ministri G20 prijali nový spôsob boja proti plastom v oceánoch

Ministri životného prostredia a energetiky krajín združených v skupine G20 sa v nedeľu na stretnutí v japonskom meste Karuizawa dohodli na prijatí nového implementačného rámca pre opatrenia súvisiace s riešením otázky plastového odpadu hromadiaceho sa vo svetových moriach a oceánoch. Informovala o tom TASR.

Bratislavská samospráva podporí infraštruktúru železníc

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude podporovať a presadzovať všetky infraštrukturálne opatrenia na železniciach, ktoré vychádzajú zo štúdie realizovateľnosti uzla Bratislava. Tá má zásadným spôsobom ovplyvniť vývoj železničnej dopravy v hlavnom meste a jeho blízkom okolí. Informovala TASR.

Slovenky zarábajú o pätinu menej než muži

Výraznejšie rozdiely v zárobkoch medzi pohlaviami sú už len v piatich krajinách Únie. "Krajinou s najväčším „nesúladom“ medzi platmi mužov a žien je Estónsko, kde ženy zarábajú až o 25 % menej ako muži. Na druhom mieste sa umiestnila susedná Česká republika s rozdielom takmer 22 %," vyčíslila analytička Poštovej banky Jana Glasová. Údaje vyplývajú z analýzy Poštovej banky na základe údajov Eurostatu. Informovala TASR.

Ružinov vytvorí prvé lúčne plochy

Bratislavský Ružinov vytvorí na svojom území niekoľko lúčnych plôch. Cieľom je snaha zachovať biodiverzitu, a to tým, že niektoré plochy mestská časť kosiť nebude, ale zostanú vo forme lúky. Takýto krok pozitívne vnímajú aj samotní obyvatelia, ktorí svoj názor vyjadrili v ankete na sociálnej sieti mestskej časti. Informovala TASR.

Trnavy získala 2 milióny eur na šport

Vláda schválila balíku určený na Výstavbu, modernizáciu a rekonštrukciu športovej infraštruktúry národného významu v rokoch 2019 - 2021. Štát v Trnave podporí dva projekty. 1, 5 milióna eur je určených na Projekt modernizácie streleckého centra a približne 500 tis. pôjde na nové tréningové futbalové ihrisko. Ihrisko bude spĺňať kritéria FIFA konceptu ihriska FIFA quality alebo FIFA quality pro s umelou trávou tretej generácie. Informoval primátor Peter Bročka.

Malacky chystajú nájomné byty za 200 eur

V Malackách by v budúcich rokoch malo vzniknúť niekoľko stoviek nájomných bytov. Ambiciózny plán samosprávy potvrdil pre TASR primátor okresného mesta v Bratislavskom kraji Juraj Říha. Prvých približne 30 nových nájomných bytov v Malackách by sa malo začať stavať už v budúcom roku na Jánošikovej ulici. Nájomné v mestských nájomných bytoch by malo byť na úrovni 200 eur.

Zuzana Čaputová bude dnes inaugurovaná

V sobotu 15. júna 2019 sa v centre mesta uskutoční inaugurácia zvolenej prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Jedná sa o významnú štátnu udalosť s programom vo viacerých lokalitách v rámci centra mesta, vrátane sprievodu cez Panskú ulicu, kde očakávame aj účasť verejnosti. Program sa začne o 11.45 zložením sľubu na slávnostnej schôdzi Národnej rady (NR) SR v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave. Kompletný program inaugurácie nájdetš tu.

Hlavnú stanicu chcú zmodernizovať do roku 2030

Do roku 2025 by sa malo začať pracovať na projektoch modernizácie bratislavskej Hlavnej stanice a revitalizácie úseku Bratislava predmestie - Bratislava filiálka. Do roku 2030 by sa tieto projekty mohli začať realizovať. Predpokladá to štúdia realizovateľnosti uzla Bratislava, ktorá má zásadným spôsobom ovplyvniť vývoj železničnej dopravy v hlavnom meste. Informovala TASR.

Milan Dubec skončí ako CEO slovenského Ringier Axel Springer

Od 1. septembra 2019 preberú riadenie Ringier Axel Springer SK dvaja súčasní členovia predstavenstva spoločnosti. Michal Maruška sa stane novým Chief Operations Officer (COO) a Peter Hollý bude naďalej zastávať pozíciu Chief Financial Officer (CFO). Vydavateľstvo budú riadiť spoločne, informovali dnes Aktuality.sk. Dubec o tejto novinke informoval aj na svojom súkromnom profile na Facebooku.

BSK prerozdelí tento rok v rámci územných dotácií viac ako 383.800 eur

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) prerozdelí tento rok v rámci územných dotácií viac ako 383.800 eur. V najbližších dňoch by mal preto spustiť výzvu na predkladanie žiadostí. Jednotlivé žiadosti bude kraj prijímať do konca augusta. Projekty podporené z tejto dotačnej schémy musia byť zrealizované v tomto kalendárnom roku. Rozhodli o tom v piatok poslanci BSK.

Festival Spiace miesta prichádza už túto sobotu do Bratislavy

Ako stojí na facebookovej stránke udalosti, už tento víkend sa v uliciach mesta uskutoční festival z dielne občianskeho združenia Spiace miesta. Toto podujatie chce v Bratislave oživiť zabudnuté a schátrané budovy a vdýchnuť im nový život. Na návštevníkov čaká vlastivedná prechádzka opustenými budovami, diskusia „Ako ďalej s prázdnymi budovami?”, premietanie filmu, divadlo aj hudobné vystúpenia. Program sa bude konať v industriálnom priestore bývalej tlačiarne Svornosť.

Najlepšie v triedení odpadu sú Skalica a Sedliacka Dubová

Spoločnosť ENVI - PAK po druhýkrát zverejnila rebríček miest a obcí podľa ich úspešnosti v triedení odpadu. Na prvom mieste v kategórii obcí s viac ako 5 000 obyvateľmi skončila Skalica. V kategórii obcí s menej ako 5 000 obyvateľmi sa na čele hodnotenia umiestnila oravská obec Sedliacka Dubová. Vyplýva to z tlačovej správy spoločnosti. Pri zhotovovaní rebríčka rozhodovali najmä efektivita a udržateľnosť. Západné a stredné Slovenske triedi odpad lepšie ako východ. Spomedzi top 20 obcí s najlepšími výsledkami do 5 000 obyvateľov bolo až 14 z Banskobystrického alebo Žilinského kraja. V prípade sídiel s viac ako 5 000 obyvateľmi je viac ako polovica z top 20 sledovaných obcí na západe Slovenska

Už cez víkend štartuje veľké cyklistické podujatie BikeTour Horehroním 2019

Už tento víkend štartuje na Slovensku jedno z najväčších cyklistických podujatí. BikeTour Horehroním 2019 bude spojený s Majstrovstvami Slovenska do vrchu, ktoré štartujú o 11.00 h z rekreačnej oblasti Tále. TASR o tom informovala Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie. BikeTour Horehroním 2019 bude spojený s Majstrovstvami Slovenska do vrchu, ktoré štartujú o 11.00 h z rekreačnej oblasti Tále. TASR o tom informovala Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie.

Na Slovensku bude prvá európska inštitúcia

O sídlo Európskeho orgánu práce (ELA) súťažili Slovensko, Cyprus, Lotyšsko a Bulharsko. Nakoniec sa ministri na Rade pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti v Luxemburgu zhodli na tom, že táto inštitúcia bude mať svoje miesto práve na Slovensku. Ako informovala spoločnosť J&T Real Estate, pôjde o prvú európsku inštitúciu so sídlom na Slovensku. Od októbra 2019 ju nájdeš v budove na Landererova 12, ktorá je súčasťou moderného komplexu Eurovea City. Stavba získala certifikát zelených budov LEED Gold. S novou európskou organizáciou by malo prísť na Slovensku zhruba 150 špičkových európskych odborníkov.

Kryptomeny možno zaniknú

V súčasnej dobe sa kryptomeny na trhu tešia opäť nárastu svojej hodnoty. Ako informoval TASR bitcoin narástol na sumu 8000 USD (7065 eur) a od začiatku tohto roka sa jeho hodnota viac než zdvojnásobila. Rástli aj ostatné kryptomeny: ethereum (+90 %), litecoin (+255 %), monero (+85 %).  Analytik Jakub Rosa zo spoločnosti Across Private Investments však upozornil na malé praktické využitie týchto mien. „Opätovný optimizmus okolo bitcoinu zastiera fakt, že jeho reálne využitie v praxi nerastie. Príliš málo ľudí je ochotných vymeniť svoje eurá či doláre za bitcoin a platiť ním za elektroniku na internetových obchodoch či za kávu v kaviarni. O niekoľko týždňov a mesiacov môže hodnota kryptomien klesnúť o desiatky percent," vyjadril sa pre TASR.   Podľa výskumnej spoločnosti Chainalysis sa za prvé štyri mesiace roka zrealizovalo u obchodníkov len 1,3 % transakcií prostredníctvom kryptomien. Je teda celkom možné, že kvôli nízkej využiteľnosti týchto mien v reálnom živote, nakoniec celkom zaniknú.

Bratislava opäť odložila opravu fontány na Námestí slobody

Fontána družba je síce najväčšou fontánou v meste, no nefunkčná je už viac ako desať rokov. Vedenie Bratislavy ešte v roku 2018 sľúbilo, že prebehne revitalizácia známej fontány. Rekonštrukcie na Námestí slobody prebiehajú pod záštitou mesta Bratislava a firmy HB Reavis, ktorá stojí za jej architektonickými návrhmi. Ako informoval portál TASR, ani súčasné vedenie mesta obnovu fontány neurýchli a termín jej dokončenie opäť odložili na dobu neurčitú. „V tomto roku sme ukončili všetky posledné úpravy a aktuálne plánujeme zjednotiť betónové plochy, opraviť poškodené múriky a odstrániť kvetináče so zeleňou. Paralelne sa pripravuje projektová dokumentácia na rekonštrukciou fontány Družba. Všetky tieto práce budeme realizovať postupne, v závislosti od zabezpečenia potrebného finančného krytia," vyjadril sa hovorca Bratislavy Peter Bubla pre TASR.

V Slovenskom raji vznikol náučný areál venovaný lúkam

Na juhu národného parku Slovenský raj slávnostne otvorili nový náučný areál pri Ekocentre Dedinky. Priamo v známom turistickom centre chce Správa Národného parku Slovenský raj interaktívnou a zážitkovou formou priblížiť návštevníkom prírodné hodnoty a význam lúk.

Bratislava sa púšťa do boja proti horúčavám

Mesto Bratislava aj tento rok príjme opatrenia, ktoré pomôžu obyvateľom a návštevníkom mesta zvládať horúčavy. Pre TASR to potvrdil hovorca mesta Peter Bubla. "Aktívne sledujeme vývoj počasia a v momente, keď bude niekoľko dní po sebe teplota vzduchu presahovať 30 stupňov Celzia, začneme s kropením ulíc, rozmiestnením cisterien s pitnou vodou a rozprašovačov vodnej hmly na frekventovaných miestach," spresnil.

Štátny rozpočet sa zvýšil o milióny eur

Príjmy štátneho rozpočtu oproti rovnakému obdobiu minulého roka boli vyššie o 172,5 mil. eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 3,3 %. Výdavky štátneho rozpočtu boli medziročne vyššie o 971,8 mil. eur (+16,3 %). Štátny rozpočet tak dosiahol ku koncu mája 2019 schodok vo výške 1,524 mld. eur. Uvedené hospodárenie znamenalo medziročné zvýšenie schodku štátneho rozpočtu o 799,3 mil. eur. Informovalo ministerstvo financií.

Životné minimum sa zvýši o niekoľko percent

Životné minimum tento rok porastie. Jeho suma sa pre prvú plnoletú fyzickú osobu zvýši na 210,20 eur, pre druhú plnoletú fyzickú osobu na 146,64 eura a pre nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa na 95,96 eura mesačne. Životné minimum, ako aj príspevky a dávky naň naviazané stúpnu o 2,5%. Informovalo ministerstvo.