Ceny nehnuteľností rastú extrémnym spôsobom, je to problém, píše Laura Bednárová

  • Ceny na realitnom trhu naďalej rastú
  • Slovenský second-hand pripomína luxusný butik
  • Výber festivalov na leto 2022
byty
  • Ceny na realitnom trhu naďalej rastú
  • Slovenský second-hand pripomína luxusný butik
  • Výber festivalov na leto 2022

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Výrazný rast cien nehnuteľností pokračuje. Takto sa zmenili ceny na realitnom trhu
  • Oblečeniu dávajú druhú šancu. Slovenský second-hand, ktorý si ľudia mýlia s luxusným butikom 
  • Festivalová sezóna štartuje. Toto je výber podujatí, ktoré sa oplatí navštíviť

Ceny bytov rastú do nevídaných výšok

Ceny rastú a miera inflácie v krajinách Európskej únie počas mesiaca máj opäť prekonala rekord. Okrem zvyšujúcich sa cien za základné komodity sa zvyšujú aj ceny na trhu realít.

Kým ku koncu minulého roka bola cena za meter štvorcový nehnuteľnosti v priemere 2 262 eur, na konci mája sa vyšplhala na sumu 2 814 eur za meter štvorcový. Vyplýva to z údajov realitného barometru Realitnej únie SR.  

„Realitný barometer má nakročené na to, aby jeho hodnota na konci roka 2022 dosiahla 3-tis. eur/m2. Znamenalo by to medziročný rast na úrovni 21,1 %., čo nie je nereálne. Pripomeňme si, že hranicu 2-tis. eur/m2 prekročil tento ukazovateľ vývoja cien bytov v krajských mestách len v decembri 2020. Znamenalo by to nárast o 50 % za dva roky.“

Hlavu v smútku majú viacerí ľudia, ktorí si hľadajú vlastné bývanie. Pri starších trojizbových bytoch majú za sebou dvojciferný percentuálny rast v tomto roku už Prešov, Žilina, Trnava, Nitra a Trenčín. Jednociferný rast zaznamenali experti v Košiciach, Banskej Bystrici a Bratislave.

„Inflačné tlaky pretrvávajú a centrálne banky signalizujú razantnejšiu reakciu s cieľom zastaviť rast cien. To si pýta daň v ekonomike, v našich peňaženkách a aj v našom finančnom majetku. Buďte obozretní, trpezliví a skromní. Myslite dopredu,“ odkazuje tím startupu, za ktorým stojí Juraj Hrbatý a Radoslav Kasík. Viac si prečítaš v tomto článku.

Luxusný butik s oblečením z druhej ruky

Poctivo vyberané kúsky oblečenia s príbehom. Takto sa prezentuje slovenský „sekáč“ Nosene, v ktorom nájdeš okrem oblečenia aj iné ekologické alternatívy.

V súčasnosti u nich nájdeš aj prírodnú kozmetiku, čistiace prostriedky či upcyklované šperky. Zakladateľkou second-handu Nosene je Katka Hutyrová a Jakub Ptačina.

Podľa Katky začínajú Slováci problematiku udržateľnosti registrovať čoraz viac, no stále dá väčšina prednosť klasickým obchodom s novým oblečením ako second-handom.

„Mám pocit, že ľudia sa stále obávajú zvoliť cestu udržateľnosti. Obetovať tú pohodlnosť a jednoduchosť, že si môžem kúpiť niečo na jeden klik. Takže aj keď tam nejaké zmeny sú, ľudia a najmä módny priemysel stále zaostávajú,“ hovorí zakladateľka Katka. 

Ako príklad uvádza púšť Atacama, kde končí väčšina nepredaného oblečenia. Na „skládke“ s oblečením na spomínanej púšti v Čile často končia aj nové kúsky oblečenia s visačkami. Mnohé z nich šili deti a ženy za smiešne mzdy. Nepredaných kúskov stále pribúda a púšť sa stáva symbolom bezduchého konzumu človeka.  

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Nosene® (@nosene)

V Nosene sa snažia dať oblečeniu druhú šancu. Oblečenie však prejde riadnou selekciou a zákazníkovi sú ponúkane voňavé, kvalitné a pekné kúsky.

„Nejde o oblečenie zo zahraničia, ale bolo zozbierané od ľudí zo Slovenska alebo Čiech. Oblečenie je vždy vyselektované, čisté, bez chyby a akýchkoľvek poškodení.“ Do predajne nosia ľudia oblečenie osobne, prípadne kuriérom. „Máme aj niekoľko zberných miest nachádzajúcich sa po celom Slovensku.“

Nakúpiť v Nosene vieš však aj prostredníctvom ich e-shopu. „Možnosť online nakupovania sa snažíme propagovať stále a dať o tom ľuďom vedieť. Nechceme sa primárne zameriavať na fyzické prevádzky, ale byť ľuďom dostupní kdekoľvek a kedykoľvek. E-shop sa na nám podarilo spustiť v novembri 2019 a práve to bola jedna z vecí, ktorá nám pomohla prekonať covidové obdobie.“

Celý rozhovor so zakladateľkou konceptu Nosene si môžeš prečítať v tomto článku.

Festivalová sezóna štartuje

Pandémia koronavírusu za obdobie posledných dvoch rokov pozastavila aktivity v mnohých sektoroch a kultúru prakticky úplne vyradila z hry.

Veľmi viditeľnou formou kultúrneho a kreatívneho sektora sú práve letné festivaly. V dôsledku protipandemických opatrení sa akcie živej kultúry konali iba vo veľmi kapacitne obmedzenej forme.

Pre toto leto však odborníci prinášajú dobré správy. Organizátori letných festivalov môžu usporiadať svoje podujatia v plnej kapacite a so všetkým, čo k tomu patrí. Startitup ti prináša výber slovenských festivalov, ktoré sa oplatí toto leto navštíviť.

Po dvoch pandemických ročníkoch formátov Pohoda in the air a Pohoda on the Ground, prichádza najväčší slovenský festival na trenčianske letisko v tradičnom formáte. Na multižánrový festival s kapacitou 30-tisíc návštevníkov pravidelne prichádzajú aj ľudia zo zahraničia.

Na Pohode si vieš skutočne vybrať zo širokej ponuky. Nájdeš tu alternatívu, elektroniku, indie, svetovú hudbu, punk, techno aj klasiku. Okrem toho ťa tu čaká aj dávka literatúry, tancu, filmu, divadla, ale aj vizuálneho umenia. Vstupenky sa pohybujú od 39 do 129 eur.

Druhý najväčší slovenský festival Grape prichádza so zmenou lokality. Návštevníci tento rok nepôjdu do Piešťan. Festival sa tento rok bude konať na trenčianskom letisku, rovnako ako aj Pohoda.

Sklamanie nad výberom lokality a rozhodnutím sa presunúť do Trenčína vyjadril ešte koncom roka aj otec Pohody Michal Kaščák. Vstup na Grape ťa tento rok bude stáť 89 eur.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Grape festival (@grape_festival)

Najväčší rockový festival je rozhodne Topfest. Svoje brány otvorí už počas prvého júlového víkendu v Častkovciach. Milovníci rocku sa môžu tešiť na kapely, ako sú Lucie, Kabát či Desmod. Lístok ťa bude stáť 38 eur.  

Pre milovníkov hip-hopu a rapu je tu séria festivalov s názvom Hip Hop Žije. Akcie sa budú konať vo viacerých Slovenských mestách, organizátori sa však tento rok rozhodli spraviť zastávku aj na obľúbenom Zrće Festivale.

Ceny vstupeniek sa líšia no a v line-upe nájdeš plno známych osobností, ako sú Separ, Pil C, Kontrafakt a ďalší. Viac si o jednotlivých festivaloch prečítaš v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá