Unikli tajné dokumenty: Praktiky amerických spoločností odhalili podporu „večných chemikálií“

  • Priemysel utajoval riziká „večných chemikálií"
  • Spoločnosti DuPont a 3M čelia škandálu
  • Tajné dokumenty dokazujú vedomé zatajovanie informácií
ochranné masky
Ilustračný obrázok, Pixabay/tomasz
  • Priemysel utajoval riziká „večných chemikálií"
  • Spoločnosti DuPont a 3M čelia škandálu
  • Tajné dokumenty dokazujú vedomé zatajovanie informácií

Nekalé praktiky chemického, tabakového a ropného priemyslu sú odhalené. Podľa najnovších štúdií si boli tieto odvetvia vedomé nebezpečenstiev svojich vyrábaných produktov, no ochotne to potláčali, aby to nepoškodilo ich príjem.

Dokumenty, ktoré boli doteraz tajné, zobrazujú aktivity najväčších výrobcov perfluórovaných alkylových látok (PFAS), ktoré sa podľa ECHA v rozsiahlej miere používajú v spoločnosti a nachádzajú sa v životnom prostredí. Ide o spoločnosti DuPont a 3M, ktoré produkovali takzvané „večné chemikálie“. 

Tie sa v prírode nerozkladajú alebo sa rozkladajú len veľmi pomaly. Tieto látky boli nájdené takmer u všetkých ľudí, ktorí na ne boli testovaní a v Spojených štátoch je nimi podľa odhadov kontaminovaných 99 percent ľudí, uvádza Denník N.

Spoločnosť DuPont bola žalovaná už pred 62 rokmi

Spomínané spoločnosti totiž o nepriaznivých účinkoch svojich produktov vedeli minimálne 21 rokov predtým, než sa dostali na verejnosť. 

„Spoločnosť DuPont mala dôkazy o toxicite PFAS z interných štúdií na zvieratách a pracovných štúdií, ktoré nepublikovala vo vedeckej literatúre a neoznámila svoje zistenia agentúre EPA, ako to vyžaduje TSCA. Všetky tieto dokumenty boli označené ako ,dôverné‘ a v niektorých prípadoch vedúci predstavitelia odvetvia jasne vyjadrili, že ,chceli, aby bola táto správa zničená‘,“ napísali autori v novom článku.

Perfluórované alkylované látky (PFAS) majú široké využitie, od nepriľnavých panvíc až po odolný materiál proti škvrnám, pričom sa využívajú aj v hasičskej pene a dokonca aj v prúdových motoroch. Sú mimoriadne odolné a keďže nedegradujú, môžu sa hromadiť v životnom prostredí a v našom tele so zlými následkami.

IFL Science informuje o tom, že priemyselné odvetvia odďaľovali povedomie verejnosti o zdravotných a ekologických dôsledkoch PFAS a zatlačili proti predpisom o týchto látkach. Dokumenty v tejto štúdii boli ako prvé študované pomocou metód navrhnutých na odhalenie taktiky tabakového priemyslu.

Dokumenty siahajú od roku 1961 do roku 2006 a boli objavené v súdnom spore, ktorý podal právnik Robert Bilott. Ten bol prvým človekom, ktorý úspešne žaloval spoločnosť DuPont za kontamináciu PFAS. 

V roku 1961 teflónový šéf toxikológie zistil, že teflónový materiál môže zväčšiť veľkosť pečene potkanov aj v malých dávkach a že „kontaktu s pokožkou je potrebné sa prísne vyhýbať“. V internej správe z roku 1970 sa dokonca zistilo, že látka C8, jedna z tisícok PFAS je „vysoko toxická pri vdýchnutí a stredne toxická pri požití“.

Spoločnosti tajili, že o chybách vedeli

Zistili tiež, že notoricky známa PFAS, kyselina perfluóroktánová (PFOA), zabije psa dva dni po požití. Spoločnosti DuPont a 3M dokonca zistili, že dvaja zamestnanci porodili deti s vrodenými chybami. Po internom preskúmaní však tvrdili, že o žiadnych dôkazoch vrodených chýb spôsobených C-8 v DuPont netušili.

V roku 1980 svojim zamestnancom nepovedala pravdivé informácie o toxicite látky C8 napriek desaťročným dôkazom o opaku. Agentúra pre ochranu životného prostredia v USA (EPA) udelila spoločnosti DuPont v roku 2004 pokutu za to, že nezverejnila nebezpečenstvo PFOA.

Šlo o pokutu vo výške 16,45 milióna dolárov, ktorá v tom čase bola podľa environmentálnych zákonov USA najväčšou občianskou pokutou. Príjmy spoločnosti DuPont z C8 a PFOA pritom v roku 2005 predstavovali 1 miliardu dolárov.

„Prístup k týmto dokumentom nám umožňuje vidieť, čo a kedy výrobcovia vedeli, ale aj to, ako znečisťujúce odvetvia uchovávajú kritické informácie o verejnom zdraví v súkromí,“ dodala prvá autorka Dr Nadia Gaber, jedna z vedúcich výskumu.

„Tento výskum je dôležitý pre informačnú politiku a posun smerom k preventívnemu, nie reakčnému princípu chemickej regulácie.“ Štúdia bola publikovaná v recenzovanom odbornom časopise Annals of Global Health.

Zdroje: ECHA, Denník N, IFL Science, Annals of Global Health

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá