Vedci hovoria o revolúcii v prevencii proti kliešťom: Táto tabletka dokáže parazita „zničiť“ krátko po užití

  • Biotechnologická spoločnosť Tarsus Pharmaceuticals pracuje na vývoji tabletky
  • Mohlo by ísť o revolúciu v prevencii proti kliešťom
Na snímke kliešť
Ilustračné foto: Kliešť, vedec, Canva/Vitaliy Halenov, Alex Raths
  • Biotechnologická spoločnosť Tarsus Pharmaceuticals pracuje na vývoji tabletky
  • Mohlo by ísť o revolúciu v prevencii proti kliešťom

Keďže počasie vonku sa pomaly, ale isto „umúdruje“ a teplomery ukazujú čoraz vyššie teploty, spolu s nimi musíme počítať aj s nástupom kliešťov, ktoré sa živia krvou vtákov a cicavcov.

Ide o parazita, ktorý nám prináša niekoľko infekčných ochorení, akými sú lymská borelióza, kliešťová encefalitída, anaplazmóza, riketsióza či babesiózaehrlichióza, píše portál vtm.zive.cz.

Keďže viacero ľudí nielen na Slovensku trpí ochoreniami spôsobenými kliešťom, vedci sa snažia nájsť spôsob, ako prenos chorôb od kliešťov na človeka obmedziť či úplne eliminovať.

Ako uvádza Healthnews, kalifornská biotechnologická spoločnosť Tarsus Pharmaceuticals pracuje na vývoji tabletky, ktorá by už počas niekoľkých týždňov mohla poskytnúť ochranu pred dlhodobým prisatím kliešťa a spolu s ním aj ním prenášané ochorenia. Spoločnosť vo februári 2024 vyhlásila výsledky malej štúdie, ktorá ukazuje, že liek dokáže 24 hodín po užití zabiť kliešte na ľuďoch a jeho účinky pretrvávajú až 30 dní.

Revolúcia v prevencii

Liek TP-05 (lotilaner) môže znamenať revolúciu v prevencii lymskej boreliózy tým, že zabije kliešte skôr, ako prenesú infekciu na človeka. Lotilaner totiž dokáže paralyzoval a zabiť parazita tým, že naruší spôsob, akým sa odovzdávajú signály medzi ich nervovými bunkami.

„Veľmi nás povzbudzujú tieto skoré údaje o potvrdení koncepcie a príležitosť predstaviť novú perorálnu liečbu, ktorá rieši hlavnú príčinu ochorenia – kliešte, ktoré prenášajú baktérie spôsobujúce lymskú boreliózu,“ povedal Bobby Azamian, generálny riaditeľ a predseda spoločnosti Tarsus.

Momentálne je liek schválený pod názvom Credelio, pričom ide o veterinárny liek na ničenie kliešťov a bĺch u psov a mačiek.

Lymská borelióza

Ochorenie môže spôsobiť zápal, bolesť a opuch nervov, kĺbov a svalov, necitlivosť, dýchavičnosť. V závažných prípadoch môže viesť k neurologickým komplikáciám, ako je obrna tváre, problémy so zrakom a meningitída.

V kontexte tohto výskumu je dôležité, že prisatý kliešť obvykle prenáša baktérie Borrelia burgdorferi spôsobujúce lymskú boreliózu 36 až 48 hodín po prisatí. Usmrtenie kliešťa do 24 hodín teda môže výrazne zlepšiť prevenciu ochorenia. Skutočnosť, že sa liek zameriava na kliešte, a nielen na baktérie spôsobujúce boreliózu, znamená, že by mohol chrániť pred ďalšími chorobami prenášanými týmito parazitmi.

Zatiaľ čo lieky a vakcíny proti kliešťom sú stále vo vývojovom štádiu, najlepším spôsobom, ako zabrániť lymskej borelióze, je vyhnúť sa uhryznutiu kliešťom. Keď pôjdeš do lesa či inde do prírody, zváž použitie repelentu a vyhýbaj sa zalesneným a košatým oblastiam.

Keď sa vrátiš z prírody domov, poriadne sa prezri, oblečenie hoď do prania a skontroluj si aj vlasy či chrbát. Ak nájdeš kliešťa, okamžite ho odstráň. 

Kliešťa prisatého na tele treba vytiahnuť čo najskôr. Po návrate z prírody by si ľudia preto mali bezprostredne skontrolovať celú pokožku. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Kým na prenesenie baktérií, ktoré spôsobujú lymskú boreliózu, kliešť potrebuje byť prisatý aspoň 24 hodín, vírus kliešťovej encefalitídy sa môže preniesť do pár hodín po zaklieštení. Po návrate z pobytu v prírode alebo v blízkosti mestskej zelene je preto dôležité bezprostredne po návrate domov skontrolovať celú pokožku tela. Poriadne si prezrite najmä miesta ako podpazušie, slabiny, miesta pod kolenami a vlasatú časť hlavy,“ poznamenal.

Kliešťa odporučil úrad odstrániť pinzetou. Dôležité je podľa neho vybrať celé telo aj s hlavičkou. Nemá sa naň kvapkať olej. „Vyťahujte ho plynulým kolmým ťahom smerom od kože, postupujte pomaly a bez točenia. Ak ho potrebujete z kože uvoľniť, opatrne ním zakývajte zo strany na stranu a opäť skúste plynulo ťahať smerom od kože,“ ozrejmili odborníci.

Ľudia by kliešťa po odstránení nemali mliaždiť prstami. „Hoďte ho do WC misy a ihneď spláchnite, vyhoďte ho do koša v uzavretej nádobe/v uzavretom vrecúšku, prípadne kliešťa dôsledne znehybnite lepiacou páskou a takto ho vyhoďte do koša,“ odporučil ÚVZ.

Apeluje aj na dezinfikovanie pinzety a miesta prisatia. Ľuďom tiež radí, aby si mesiac po odstránení kliešťa všímali príznaky, ako sú horúčka, bolesť svalov, hlavy, kĺbov či opuch. „Ak sa vyskytnú, konzultujte svoj stav s vaším lekárom,“ uzavrel.

Zdroje: vtm.zive.cz, Healthnews, Tarsus, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá