Z hĺbky oceána vylovili vrak ponorky Titan: Vytiahnuť ju mali aj s pozostatkami

  • Z dna Atlantického oceána vytiahli trosky ponorky Titan
  • Tá v júni implodovala na ceste k vraku Titanicu
  • Cestujúci pred smrťou mali prežiť peklo
Ponorka Titan spoločnosti OceanGate
Titan, TASR/AP, OceanGate Expeditions
  • Z dna Atlantického oceána vytiahli trosky ponorky Titan
  • Tá v júni implodovala na ceste k vraku Titanicu
  • Cestujúci pred smrťou mali prežiť peklo

Z hĺbky Atlantického oceána sa podarilo vytiahnuť pozostatky ponorky Titan, ktorá utrpela implóziu v júni na svojej ceste k vraku Titanicu, píše SITA.

Toto dramatické zistenie, vrátane informácie o vytiahnutí ľudských pozostatkov, oznámil spravodajský portál BBC s odvolaním sa na americkú pobrežnú stráž. Trosky plavidla objavili v hĺbke 3 810 metrov na dne oceánu, len pár stoviek metrov od legendárneho vraku Titanicu.

Z ponorky Titan vytiahli ľudské pozostatky

Z dna Atlantického oceána vytiahli zvyšné trosky ponorky Titan, ktorá v júni implodovala na ceste k vraku Titanicu, aj s pravdepodobnými ľudskými ostatkami. Pobrežná stráž v utorok uviedla, že časti plavidla vytiahli ešte minulý týždeň a odviezli ich do amerického prístavu. Zdravotnícki experti zanalyzujú ľudské ostatky.

Ponorka zmizla 18. júna, keď sa ponárala k Titanicu. Po rozsiahlom pátraní úrady 22. júna oznámili, že implodovala a všetci piati ľudia na palube zahynuli. Trosky stroja lokalizovali v hĺbke 3 810 metrov na oceánskom dne, zhruba 488 metrov od vraku známeho zaoceánskeho parníka, ktorý sa nachádza približne 600 kilometrov od pobrežia kanadského Newfoundlandu.

V ponorke zahynuli generálny riaditeľ spoločnosti OceanGate Expeditions, ktorá plavidlo vlastnila a prevádzkovala, Stockton Rush, dvaja členovia prominentnej pakistanskej podnikateľskej rodiny, Shahzada Dawood a jeho syn Suleman Dawood, britský dobrodruh Hamish Harding a expert na Titanic Paul-Henri Nargeolet.

OceanGate plavidlo označila ako „experimentálne“, no vykonala s ním niekoľko ponorov k Titanicu. Dokumenty amerického súdu po implózii odhalili, že Rush ignoroval bezpečnostné varovania o ponorke. OceanGate po nešťastí zastavila všetky svoje operácie.

Júnové nešťastie je stále predmetom medzinárodného vyšetrovania. Americká pobrežná stráž uviedla, že budú viesť verejné konanie v zatiaľ neurčenom termíne.

Posádka sa trápila dlhé chvíle pred smrťou

Pôvodne sa predpokladalo, že tragédia, ktorá postihla Titanovu posádku, prebehla tak rýchlo, že všetci na palube zomreli okamžite. Nové informácie, o ktorých sme v staršom článku ohľadom nehody písali, však naznačili, že skutočný osud cestujúcich mohol byť omnoho ohavnejší.

Podľa inžiniera a ponorkového odborníka Josého Luisa Martína, ktorý analyzoval udalosť, ktorá sa odohrala v Atlantickom oceáne, mohla posádka prežiť viac času v panike.

Po strate kontroly nad ponorkou Titan a pred samotnou implóziou prešlo určité obdobie, kedy sa plavidlo potápalo voľným pádom. Cestujúci museli byť v tomto okamihu v pohotovosti a pravdepodobne si uvedomovali, čo sa s nimi deje.

Martín tvrdí, že celá tragédia trvala minimálne 48 sekúnd a najviac 71 sekúnd, čo muselo byť pre cestujúcich neopísateľné utrpenie. Odborník využil rôzne faktory, vrátane hmotnosti ponorky, rýchlosti pádu a odporu vody, aby dospel k týmto časovým odhadom.

Podľa jeho analýzy Titan stratil stabilitu kvôli elektrickému zlyhaniu a začal prudko klesať ku dnu. Implodoval až na hĺbke 2 500 až 2 700 metrov. Martín opisuje, že keď elektrický pohon zlyhal pri približne 1 700 metroch hĺbky, ponorka sa začala voľne potápať. Potom nasledoval kolmý pád, pri ktorom sa cestujúci pravdepodobne vzájomne tlačili v bezmocnosti.

Toto neznesiteľné obdobie muselo byť plné hrôzy a strachu, pričom cestujúci boli v totálnej tme, nevedeli, čo sa deje a čo ich čaká. Martín podotkol, že následná implózia znamenala rýchlu a náhlu smrť pre všetkých na palube.

Zdroje: SITA, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá