Za porušenie ti môžu napariť až 17-tisíc eur pokutu. Slováci by sa mali vyhnúť zaužívanej „neresti“

  • To, či toto nariadenie poistenec porušuje, sa dá zistiť veľmi jednoducho
  • Mysli na svoje povinnosti a vyhni sa mastnej pokute
Na snímke sú bankovky
Ilustračný obrázok Pixabay/MabelAmber
  • To, či toto nariadenie poistenec porušuje, sa dá zistiť veľmi jednoducho
  • Mysli na svoje povinnosti a vyhni sa mastnej pokute

„V prípade podozrenia z porušenia liečebného režimu Sociálna poisťovňa došetrí prípadné okolnosti v spolupráci s poistencom, od ktorého si vyžiada vyjadrenie k zistenej skutočnosti. Sociálna poisťovňa zároveň požiada o písomné vyjadrenie ošetrujúceho lekára k podozreniu z porušenia liečebného režimu. Na základe výsledkov prešetrenia Sociálna poisťovňa rozhodne, či došlo alebo nedošlo k porušeniu liečebného režimu,“ vysvetľuje Sociálna poisťovňa.

V prípade, že poisťovňa vyhodnotí podozrenie ako porušenie liečebného režimu, poistencovi zaniká nárok na výplatu nemocenského odo dňa porušenia liečebného režimu do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti. Najdlhšie však v rozsahu 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom.

Zároveň môže Sociálna poisťovňa poistencovi uložiť pokutu, ak sa preukáže aj porušenie ďalších povinností, ktoré je v zmysle zákona o sociálnom postení povinný dodržiavať.

Podľa portálu Humanet.sk môže táto pokuta dosahovať až 16 596,96 eura. Vo väčšine prípadov však ide o pokutu vo výške 100 eur. Ak poistenec svoje povinnosti porušuje opakovane, ide o pokutu vo výške do 170 eur.

Osoby, ktoré boli uznané za dočasne práceneschopné, majú nárok na vychádzky. Tie môže povoliť príslušný ošetrujúci lekár, no len v prípade, že to povaha choroby umožňuje. V praxi sa najčastejšie stretávame s vychádzkami v rozsahu štyroch hodín denne, napr. od 10.00 do 12.00 h a od 14.00 do 16.00 h, ich stanovenie je však v právomoci ošetrujúceho lekára.

„Čas vychádzok ošetrujúci lekár zaznamená, ak ich povolil, na tlačive Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti alebo v elektronickom zázname o dočasnej pracovnej neschopnosti (ePN). Zároveň ich zaznamená aj v zdravotnej dokumentácii dočasne práceneschopnej osoby,“ uzatvára Sociálna poisťovňa.

Zdroje: Sociálna poisťovňa, Humanet.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá