Zarobíš si tu v priemere 4 200 eur. Pre Slovákov ide o najlákavejšiu „pracovnú destináciu“

  • Dopyt po ponukách práce do zahraničia rastie
  • Najatraktívnejšou krajinou je Nemecko
peniaze, práca
freepik
  • Dopyt po ponukách práce do zahraničia rastie
  • Najatraktívnejšou krajinou je Nemecko

Stále väčšie množstvo Slovákov chce ísť pracovať do zahraničia. Najčastejšie reagujú na ponuky práce v Nemecku. V prvom polroku bolo uverejnených viac ako 1 800 ponúk na prácu v Nemecku. Spolu na tieto ponuky prišlo viac ako 30 000 reakcií. Vyplýva to z dát portálu Profesia.

Priemerná mesačná mzda sa v Nemecku hýbe okolo 4 200 eur, na Slovensku je to cca. 1 300 eur. Vyplýva to z dát portál Minimálna mzda.

Druhou najlákavejšou krajinou na prácu pre Slovákov je Česko, na takmer 1 800 ponúk práce prišlo vyše 18 000 reakcií. Na treťom mieste medzi obľúbenými krajinami na prácu v zahraničí je Holandsko, inzerátov bolo 510 a reakcií viac ako 16 000. Najatraktívnejšou pozíciou pre záujemcov o prácu je copywriter.

„Tento rok bolo na portáli Profesia uverejnených zatiaľ 6 397 ponúk práce do zahraničia. Zatiaľ čo vlani bol priemerný počet reakcií na jednu ponuku 18, tento rok reaguje na jeden takýto inzerát v priemere 24 ľudí,“ priblížila manažérka pre vzťahy s verejnosťou spoločnosti Profesia Ľubica Melcerová.

Najväčší dopyt je po pozíciách v oblasti prekladateľstva a tlmočníctva. Na jeden inzerát reaguje v priemere 108 ľudí. Medzi najžiadanejšie odvetvia patria aj marketing, administratíva, zákaznícka podpora či obchod. Na inzeráty z oblasti marketingu reaguje v priemere 103 ľudí.

„Nízky dopyt aj napriek veľkému počtu inzerátov je v oblasti strojárstva, kde bolo tento rok zatiaľ 1 400 ponúk do zahraničia, no priemerný počet reakcií je len sedem. Takmer rovnaká situácia je aj v sektore elektrotechniky a energetiky,“ uviedla Melcerová.

Nezamestnanosť na Slovensku

Júnový mierny nárast počtu nezamestnaných bol spôsobený predovšetkým prílevom absolventom vysokých škôl. Štatistikami však budú v najbližších mesiacoch hýbať nielen absolventi, ale aj ďalšie faktory, upozornil makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

„Spomaľujúci sa domáci aj zahraničný dopyt, tlmená spotreba a nižšie reálne mzdy budú mať dopad aj na aktivitu v biznis sektore, čo sa môže prejaviť nárastom počtu nezamestnaných v najbližších mesiacoch,“ avizoval.

Tento faktor bude podľa neho ovplyvňovať aj rozsah štandardne silných sezónnych prác, ktoré majú tendenciu potlačiť nezamestnanosť smerom nadol.

Na druhej strane, naďalej sa prejavuje dlhodobý nedostatok zamestnancov v niektorých odvetviach a pokračujúce demografické zmeny vo forme odchodu silných populačných ročníkov do dôchodku.

„Všetky tieto, často protichodné faktory naznačujú, že nárast nezamestnanosti by mohol byť iba jemný, v desatinách percentuálneho bodu (p. b.),“ dodal Horňák.

Miera evidovanej nezamestnanosti vzrástla v júni o 0,2 p. b. na 5,12 %. Vo štvrtok o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR). Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU) vzrástol po štyroch mesiacoch poklesu z májových 3,9 % na úroveň 3,92 %.

Nezamestnanosť v Česku klesla na takmer ročné minimum

Nezamestnanosť v Česku minulý mesiac mierne klesla, pričom sa dostala na najnižšiu úroveň za takmer rok. Uviedol to v stredu Český štatistický úrad (ČSÚ), ktorého údaje zverejnili portály tradingeconomics a novinky.cz.

Miera nezamestnanosti dosiahla v Česku v júni 3,4 %. V porovnaní s májom tak klesla o 0,1 percentuálneho bodu. Júnová hodnota nezamestnanosti je najnižšia od júla minulého roka, v ktorom dosiahla 3,28 %. Na porovnanie, v júni 2022 dosiahla nezamestnanosť v Česku 3,1 %.

Prácu hľadalo v júni 249 792 ľudí. Oproti predchádzajúcemu mesiacu to predstavuje pokles o 4 101 osôb. Na trhu práce je stále dopyt po robotníckych a vysoko odborných profesiách.

V kurze sú najmä sezónne profesie v stavebníctve, pôdohospodárstve, lesníctve, rybárstve, živočíšnej a potravinárskej výrobe, ako aj v cestovnom ruchu a službách.

Najvyššia nezamestnanosť bola v Ústeckom kraji (5,3 %), najnižšia v Juhočeskom kraji. Tam dosiahla 2,4 %. Na základe údajov Úradu práce ČR pracovalo v Česku v júni aj viac než 105 000 osôb z Ukrajiny, ktoré sú v ČR so štatútom utečenca a s udelenou dočasnou ochranou.

Zdroje: TASR, Profesia, Minimálna mzda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá