Slovensku zostali podľa svetovej databázy už len dva oficiálne národné parky

  • Národné parky Slovenska v sebe ukrývajú to najkrajšie a najdrahšie čo na Slovensku máme
  • Aj tak sa k nim správame ľahostajne a určitým skupinám záleží viac ako na ich ochrane na tom, ako na nich zarobiť
  • Tento prístup sa odzrkadľuje aj na štatistikách Svetovej databázy chránených území
jalovec
pixabay.com
  • Národné parky Slovenska v sebe ukrývajú to najkrajšie a najdrahšie čo na Slovensku máme
  • Aj tak sa k nim správame ľahostajne a určitým skupinám záleží viac ako na ich ochrane na tom, ako na nich zarobiť
  • Tento prístup sa odzrkadľuje aj na štatistikách Svetovej databázy chránených území

Svetová databáza chránených území vo svojej najnovšej správe uvádza, že na Slovensku už máme len dve územia, ktoré sú zaradené v kategórii II, ktorá označuje národný park podľa definície IUCN. O to smutnejší je fakt, že minulý rok ich bolo až osem.

Myslím, že je veľmi dôležité hovoriť si pravdu. Národný park môže byť čokoľvek, čo si tak nazveme, napríklad rúbaniská. My sme si vytvorili 9 území s názvom národný park, kritériá spĺňajú dve, aj tie len s veľmi prižmúrenými očami. Musíme veci pomenovať pravými menami,” vyjadril sa k správe ochranár Erik Baláž.

Konečne štát nahlásil zodpovedajúce manažmentové kategórie aj keď na mieste je otázka, či TANAP a Slovenský raj rovnako spĺňajú kritériá. Je to pekná prípadová štúdia toho, ako štát svojou nečinnosťou spôsobil úpadok území, respektíve ako veľkoryso na papieri pred desaťročiami premenoval pôvodné chránené krajinné oblasti na národné parky bez toho, aby zlepšil ich manažment. De facto máme už 21 chránených krajinných oblastí, okrem iných, sú to aj Pieniny, Malá Fatra, Veľká Fatra, Poloniny, Nízke Tatry, Muránska planina a Slovenský kras,” komentuje stav našich národných parkov biológ a ekológ Juraj Švajda.

V národných parkoch budú plošné výruby zakázané zákonom

Vláda SR sa však v posledných týždňoch snaží uhasiť stále sa zhoršujúcu situáciu v našich lesoch. Najnovšie bola schválená novela zákona o ochrane prírody podľa ktorej budú v národných parkoch plošné výruby zakázané.

Má sa tak zaistiť účinná ochrana 400 000 hektárov najvzácnejších prírodných lokalít. Nebudú tak dovolené žiadne plošné výruby alebo akýkoľvek zásah do prírody v národných parkoch bez predchádzajúceho súhlasu štátnych ochranárov. Najvzácnejšie lokality Slovenska tak majú získať skutočnú legislatívnu ochranu.

Novinkou je aj to, že pri akýchkoľvek krokoch, ktoré by mohli ohroziť prírodu v národných parkoch, bude potrebný súhlas štátnych ochranárov. Či už sa to bude týka ťažby dreva, výkopov zeminy alebo zásahov do vodných tokov.

Sprísniť sa tak majú aj podmienky pre výstavbu v národných parkoch. Kým doteraz pri viacerých stavebných úkonoch štátni ochranári nemali žiadne slovo, po novom ho majú.

Doposiaľ mohli štátni ochranári výrubom zabrániť takmer výlučne v najvyššom – piatom stupni ochrany. Tie sú v národných parkoch zastúpené minimálne. Vďaka pripravenej novele sa táto ich právomoc rozširuje na viac ako 400 000 hektárov vzácneho územia na Slovensku, čo predstavuje takmer 10 % rozlohy Slovenska.

zdroj: protectedplanet.net, iucn.org, minzp.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá