Aj deti na pieskovisku sa dokážu pohádať viac na úrovni, píše Lucia Jesenská

  • Koalícia chcela navrhnúť podpísanie opozičnej zmluvy
  • Martin Beniak do biznisu s výberovou kávou dal všetko
  • Tragická vražda má dohru
Na snímke je Igor Matovič a Richard Sulík
TASR/Jakub Kotian
  • Koalícia chcela navrhnúť podpísanie opozičnej zmluvy
  • Martin Beniak do biznisu s výberovou kávou dal všetko
  • Tragická vražda má dohru

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Sulík zamietol návrh na vyriešenie koaličnej krízy. Opozičnú zmluvu môžu podľa neho uzatvoriť so Smerom
  • Martin otvoril v Bratislave špičkovú kaviareň. Do biznisu išiel po hlave, vložil do hry všetko
  • Matku zabil 14 ranami sekerou. Pila a bola arogantná, on je duševne chorý, hovorí vrahova sestra

Nekončiace odkazy cez sociálne siete

Hlavnou témou slovenskej politiky je ešte stále koaličná kríza. Čas sa kráti a možné riešenia sa stále nenachádzajú. A keď sa aj náhodou nejaké objaví, dlho sa na stole neohreje. Podobne to je aj s opozičnou zmluvou, ktorej podpísanie chcela navrhnúť koalícia.

Strana SaS, na čele s Richardom Sulíkom, však tento nápad jednoznačne odmietla. Opozičnú zmluvu podľa neho môžu uzatvoriť s ĽSNS, Republikou či Smerom. Podľa Sulíka by strana mala skôr hľadať odpoveď na otázku, kto naozaj škodí našej krajine. Viac o opozičnej zmluve si prečítaš v našom článku.

Keď sa pozrieme na predošlé týždne, snáď všetkým je jasné, že šéf strany SaS už odpoveď dávno pozná. Dvaja politici, ktorí si ešte pred pár rokmi s úsmevom podávali ruky, dnes už nemôžu fungovať spoločne.

Richard Sulík a Igor Matovič si podávajú ruky
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

A tak sa nám tu vytvárajú dva možné scenáre, ktoré by mohli nastať. Oba sú diskutabilné a dnes ešte stále nikto nevie presne povedať, ako koaličná kríza dopadne. Ako to už na Slovensku býva zvykom, politici si posielajú odkazy cez sociálne siete.

Tentokrát odkázal Igor Matovič svojmu niekdajšiemu kolegovi, že klamať sa nepatrí. Takúto frázu smerujú rodičia malým deťom, ktoré by náhodou chceli niečo zatajiť. Dnes sa však zdá, že naši dvaja poslanci sa svojím správaním vrátili do týchto čias.

S nadsázkou to okomentoval aj naslovovzatý odborník na domácu politiku, politológ Jozef Lenč: „Prvé čo mi napadlo, keď som si status Igora Matoviča prečítal, bolo, že chlapcov väčšinou prestane baviť pretekanie sa, kto vyššie naciká na múr v desiatich rokoch. Zdá sa ale, že Igora Matoviča s Richardom Sulíkom to neprešlo ani na prahu či tesne po päťdesiatke.“ 

Keď sa na to podľa Lenča pozrieme z pohľadu psychológie, Matovičove konanie je jasným príkladom toho, ako v realite vyzerá projekcia. To teda znamená, že niekto svoje vlastné skutky chce vsugerovať alebo hodiť na niekoho iného. Detské urážky typu „tvoja mamka je tučná!“ a odpoveď typu „nie, tvoja!“ už nie sú v móde ani len medzi deťmi.

Viac sa dozvieš v našom článku.

Zážitková kaviareň

Prejdeme na niečo pozitívnejšie. Gastronómia sa z dopadov pandémie pomaly, ale isto otriasa a na Slovensku vznikajú aj nové prevádzky. Tentokrát ti predstavíme priestor, v ktorom zakladateľ spojil pražiareň s kaviarňou do unikátneho konceptu.

Za projektom stojí Martin Beniak, ktorého by mal poznať každý milovník kvalitnej kávy. A keď aj náhodou nie, tak so značkou Triple Five si sa už určite stretol. Táto bratislavská pražiareň si totiž našla miesto v chuťových pohárikoch mnohých Slovákov.

Dvaja muži na terase pijú kávu
zdroj: Triple Five

Ponúknu ti tu pestrú škálu odrôd kávy z rôznych kútov sveta. Aj napriek tomu, že dnes je Martin v podnikaní ako doma, nebola to vždy prechádzka ružovou záhradou. Ku kvalitnej káve sa dostal vďaka cestovaniu.

Každá krajina mu odhalila iné tajomstvá kávy. A tak sa po príchode domov stal súčasťou skromného rodinného podniku, ktorého zameraním bol dovoz a predaj výberových potravín. Medzi nimi bola, samozrejme, aj kvalitná káva.

Martin zistil, že do kávy chce priniesť aj kúsok seba a preto začal s produkciou vlastnej. Do biznisu išiel „all in“ – kvôli vstupnému kapitálu musel predať svoje auto, vybrať všetky jeho zásoby a ešte si požičať od svojej rodiny a kamarátov. 

Triple Five
zdroj: Triple Five

V kaviarni nejaký čas pracoval zadarmo a zariadenie skladal na vlastnú päsť. Táto kaviareň však nepatrí k tým klasickým, ktoré dnes nájdeš na každom kroku. Ide o zážitkovú kaviareň. Ak ťa zaujíma, aký zážitok ti prinesie obyčajná káva, tento článok je pre teba ako stvorený.

Nejde totiž ani tak o kávu, ako o samotný proces. Zákazník tu vidí priamo do procesu praženia či balenia kávy. Viac o tom, čo ti táto výnimočná kaviareň ponúka, si prečítaš v našom článku.

Brutálna vražda

Vráťme sa o niekoľko mesiacov dozadu. Konkrétne do januára tohto roka a k strašnému prípadu muža, ktorý zabil svoju matku. Kým ona spala, on jej uštedril štrnásť rán sekerou.

Táto smutná tragédia má dohru. V stredu sa totiž pred súd postavil 33-ročný vrah Peter. Poďme ale poporiadku a pripomeňme si, čo sa vlastne stalo. Keď matka zaspala, jej syn podľa policajtov zobral do rúk sekeru na drevo a matke zasadil 14 smrteľných rán do oblasti hlavy a hrudníka.

Peter po vražde zavolal na tiesňovú linku a operátorom sa priznal. Následne boli do skromnej drevenice v malej obci Šumiac vyslaní policajti. Po otrasnom pohľade na zmasakrované telo nebohej Aleny sa im páchateľ priznal so slovami, že zabil vlastnú matku.

Nasledovala okamžitá väzba, kde Peter strávil viac ako šesť mesiacov a pred pár dňami sa postavil pred súd. Naša redaktorka sa spojila so sestrou obžalovaného, ktorá nám objasnila skutočné príčiny bratovho konania. 

Zábery zo zadržiavania páchateľa
zdroj: Reprofoto/Tv Joj

Problémom tejto rodiny bol alkohol. Samotný vrah bol v dedine známy tým, že si zvykol vypiť. Podobne to však mala aj jeho matka, v dôsledku čoho súrodenci nemali ľahké detstvo. Častokrát dokonca museli kradnúť a utekať z domu. Len preto, aby prežili.

Aj tento prípad je dôkazom toho, že traumy z detstva sa skôr či neskôr vyplavia na povrch. A keď sa neriešia, môžu mať skutočne tragickú dohru. O tom, že namiesto väzby by Petrovi prospelo skôr liečenie, niet pochýb. Bohužiaľ, dnes je ešte stále jednoduchšie problémy potláčať, namiesto toho, aby sa riešili.

Lenka, Petrova sestra, nám totiž prezradila aj to, že jej brat je psychiatrický pacient. Je teda na mieste uvažovať, že mohlo ísť o akýsi skrat. Už v minulosti mal totiž problémy so sebapoškodzovaním a pokúsil sa aj o samovraždu.

Na brata, ktorý podľa verdiktu súdu zavraždil ich matku, Lenka nezanevrela. Navštevuje ho vo väzbe, kde má Peter stráviť 18 rokov. O tomto smutnom prípade, ktorý si za sebou nesie ešte smutnejší príbeh, si prečítaš v našom článku.

Alkohol, ktorý mali pred osudným večerom požívať
zdroj: Reprofoto/Tv Joj

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá