Ak nechceme krízu, urobiť musíme viac, než len šetriť plynom, píše Alexandra Murajdová

  • Dáta bez pátosu tvrdia, že len šetrenie plynom nie je riešením
  • Podnikateľ zaujal Slovensko tradíciou prepletenou s originalitou
  • Ruským okupantom môžeš vyslať odkaz úderným spôsobom
na snímke je putin s papiermi v rukách a horiaci plynový sporák
SITA/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, Unsplash/Pruthvi Sagar
  • Dáta bez pátosu tvrdia, že len šetrenie plynom nie je riešením
  • Podnikateľ zaujal Slovensko tradíciou prepletenou s originalitou
  • Ruským okupantom môžeš vyslať odkaz úderným spôsobom

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Slováci by si mali utiahnuť opasky. Analytici prezradili, dokedy budeme mať plyn
  • Vytvára unikátny materiál, ktorý by inak putoval do recyklačných dvorov. Tehly majú aj 150 rokov
  • Nápis na ukrajinskej rakete si môžeš kúpiť aj ty. Jej odstrelenie uvidíš na videu

Šetriť plynom nestačí

Plynom šetriť treba, no stačiť to nebude, konštatujú na sociálnej sieti Dáta bez pátosu. Ak chce mať Európa doma teplo aj po Troch kráľoch, myslieť na to musíme už teraz.

Členské štáty Európskej únie sa dohodli, že budú znižovať spotrebu plynu a dosiahnu úspory na úrovni 15 %. Šetrí sa, pretože chce mať Európska únia dostatok plynu pred zimou. Rusko neustále využíva dodávky energií ako zbraň a nám neostáva nič, len byť na ich možné narušenia pripravení.

Úspory sa nedotknú priemyslu a zohľadní sa naplnenosť zásobníkov. V súvislosti so zásobami je Slovensko vo výhodnom postavení. Štátny SPP v spolupráci s ministerstvom hospodárstva už od februára vtláča do zásobníkov maximálne množstvá plynu. Sme na tom preto lepšie ako drvivá časť Európy.

Plyn
zdroj: Unsplash/Mykola Makhlai

Dnes sú európske zásobníky plynu plné na 68 % a pri tomto úsilí je možné, že budú pred vykurovacou sezónou naplnené na 90 %, pričom mnohé krajiny dosiahnu aj ich maximum. Existuje však jedno obrovské ale.

„Aj pri plných zásobníkoch je v nich plynu na 20 % ročnej európskej spotreby,“ píšu analytici. Pri vysokej zimnej spotrebe to vystačí na 30 až 50 dní. Veľa záleží od počasia a vonkajšej teploty.

Riešením preto podľa odborníkov nie je len mať dosť plynu v zásobníkoch. Sú ním priebežné dodávky z iných zdrojov ako z Ruska. Podmienkou úspešnosti však je, že plynom budeme zároveň šetriť.

Treba však zdôrazniť, že Slovensko je na tom výnimočne dobre. O tom prečo sa dočítaš viac v našom článku.  

Chceli si privyrobiť koníčkom, dnes ním žijú

Nejedna úspešná firma začínala ako hobby v garáži. Ide už o akési podnikateľské klišé, no podobné príbehy na inšpirácii netratia. Sú naopak dôkazom, že sa to naozaj dá. Jeden z nich píše Dávid Rozsnyó, ktorý bude onedlho oslavovať 10. výročie od založenia Tehličkova.

„Na začiatku som bol iba ja a dvaja kamaráti s malou pílou v garáži,“ spomína v rozhovore pre Startitup zakladateľ firmy. Popri bežnej práci si chcel len privyrobiť. Podarilo sa mu však vybudovať firmu, ktorej výnosy rastú každým rokom. Tento rok plánujú svoj obrat dokonca zdvojnásobiť.

Slovensko zaujali tradičným remeslom s príchuťou jedinečnosti. „Dnes už to nie je iba nápad, ale sme regulárna firma, s približne 20 zamestnancami, ktorá živí rodiny.“

Treba uznať, že má Tehličkovo výstižný názov. Zameriavajú sa na výrobu, montáž a predaj tehlového materiálu. Primárne ide o tehlový obklad zo starej pálenej tehly. Od konkurencie sa odlišujú, pretože tehly, s ktorými pracujú, majú 120 až 150 rokov. Nepracovali s nimi len oni, pohral sa s nimi aj samotný čas. Ich obklady tak nevyzerajú ako „fejky z Číny“, ale pôsobia ako skutočná tehlová stena.

schody z Tehlíčkova
zdroj: Instagram/tehlickovo

Je nemožné nájsť dva rovnaké kusy, tvrdí Dávid. „Stará tehla sa vďaka tomu času zvraštila a vytvorila sa na nej prírodná patina, ktorú nedokážeme nijakou formou vytvoriť, napríklad nejakým nástrekom. To je zub času, ktorý sa do tej tehly obul a vytvoril na nej patinu, a preto je z toho dokonalý originál.“

Ide o náročnú prácu, uznáva šéf Tehličkova, v lete sa bez výhovoriek pracuje v horúčavách, v zime v mínusových teplotách. Dávid však vraví, že remeslo má zlaté dno. Remeselníkov svet jednoducho potrebuje, a to najmä v čase, keď sa manuálnej práce mnohí stránia. Viac si prečítaš v našom rozhovore.

Odkaz okupantom

Vojna na Ukrajine sa aj dnes dotýka každého z nás. Od jej začiatku ubehlo 153 bezmocných dní. Päť mesiacov plných frustrácie z nespravodlivosti, ku ktorej pristúpil Vladimir Putin a jeho vojská.

Robiť sa dá len málo, no k okupantom môžeš po novom aspoň rázne prehovoriť. Stránka Sign my rocket prichádza s možnosťou napísať na raketu, granát či tank tvojho výberu svoj vlastný odkaz.

Tvoje slová naň napíšu vojaci na frontovej línii. Je takmer jedno, čo sa rozhodneš povedať, či už pôjde o želanie k narodeninám, pozvánku na rande, meno na Instagrame či pozdrav Putinovi. Napokon bude tvoje posolstvo vystrelené na ruských vojakov.

S nápadom prišiel študent z Ukrajiny. Inšpirovalo ho, že ukrajinskí vojaci zanechávajú na raketách odkazy v mene svojich padnutých spolubojovníkov. Napadlo mu, že na srdci môžu mať niečo viacerí. 

Ceny za netradičný nápis sa pohybujú od stovky do tisícov eur. Sign my rocket garantuje, že všetky peniaze poputujú na podporu Ukrajiny.

podpísaná raketa zo Sign my rocket
zdroj: https://signmyrocket.com/

Ukázalo sa, že mal mladík z Ukrajiny pravdu. Mnohí majú čo ruským okupantom povedať. V júni sa pomocou odkazov podarilo pre Ukrajinu kúpiť dva systémy StarLink, nákladné vozidlo a vojenskú termálnu kameru.

Existuje aj možnosť, kedy budeš mať absolútnu istotu, že granát s tvojím odkazom zasiahne ruského vojaka. Všetko bude zaznamenané na videu, ktoré ti príde do e-mailovej schránky. Viac sa dočítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

  1. Slovenský startup vytvoril nepriestrelného „Terminátora“. Uzatvoril miliónový kontrakt s Američanmi
  2. Akoby požiar nestačil. V slovinských horiacich lesoch vybuchujú bomby ešte z prvej svetovej
  3. Rusko sa má po vojne rozpadnúť na 34 štátov
  4. Obľúbenú turistickú destináciu Slovákov zasiahlo veľmi silné zemetrasenie
Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: SIU, SIU, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá