Bratislava šliape turizmu na krk: Sadzba za ubytovanie rapídne stúpne, hotelová asociácia sa búri

  • Všeobecne záväzné nariadenie nadobúda účinnosť 1. júla 2023
  • Podľa hotelovej asociácie nie je tento krok dostatočne odôvodnený
Bratislava
Ilustračná foto, Unsplash/Dušan veverkolog
  • Všeobecne záväzné nariadenie nadobúda účinnosť 1. júla 2023
  • Podľa hotelovej asociácie nie je tento krok dostatočne odôvodnený

Niektorým sa môže zdať, že hlavné mesto Slovenska chce turizmu sťažiť „voľný priechod“, iní povedia, že zmeny a zvyšovanie akýchkoľvek poplatkov sú primerané.

Bratislava totiž od 1. júla 2023 zvýši úhrady za niektoré sociálne služby poskytované vo svojich mestských zariadeniach. Týka sa to zvýšenia úhrady za odborné činnosti a za ubytovanie. Rozhodli o tom vo štvrtok (25. 5.) bratislavskí mestskí poslanci, keď schválili nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN). Nejde len o „nejaké“ zvýšenie, ale pri určitej sume až o 105-percentný nárast.

Zvýšenie rozpočtu mesta

V prípade ubytovacích zariadení v Starom Meste bude po novom 3,50 eura na osobu a prenocovanie, na území zvyšných 16 bratislavských mestských častí vo výške troch eur. Vyplýva to z novely všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorú vo štvrtok schválilo bratislavské mestské zastupiteľstvo.

Pôvodné VZN z roku 2016 určilo jednotnú sadzbu 1,70 eura na osobu a prenocovanie. „Zvýšenie predstavuje pri navrhovanej sadzbe tri eurá 76-percentný nárast a pri sadzbe 3,50 eur až 105-percentný nárast,“ konštatuje dôvodová správa materiálu.

V roku 2022 bol príjem z dane za ubytovanie vo výške 3 548 516 eur. Schválením nových sadzieb by mohol v roku 2023 dosiahnuť príjem podľa bratislavského magistrátu 4 837 242 eur. To by znamenalo zvýšenie príjmu do rozpočtu mesta v tomto roku o približne 1 288 726 eur. V roku 2024 sa predpokladá príjem do mestskej pokladnice vo výške 5 416 265 eur.

Predmetom dane za ubytovanie je odplatné prechodné ubytovanie fyzickej osoby v ubytovacom zariadení. Ním môže byť hotel, motel, botel, hostel či penzión. Ale tiež apartmánový, kúpeľný a liečebný dom. Rovnako tak ubytovňa, chata, zrub, bungalov, kemping, minikemp, rodinný dom alebo byt v bytovom a rodinnom dome.

Od dane je oslobodená osoba s ťažkým zdravotným postihnutím vrátane svojho sprievodcu, osoba do 18 rokov veku alebo staršia ako 70 rokov. Môže to byť tiež študent do 26 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na budúce povolanie formou denného štúdia.

Všeobecne záväzné nariadenie nadobúda účinnosť 1. júla 2023.

Hotelová asociácia sa búri

Juraj Marko, prezident Bratislavskej Hotelovej Asociácie, redakcii Startitup poskytol k tejto situácii stanovisko, v ktorom rázne upozorňuje na tento krok, ktorý podľa jeho slov nie je dostatočne odôvodnený.

„Navrhované zvýšenie dane až o 100 % považujeme za radikálny krok,“ uviedol s tým, že „okrem toho, toto opatrenie by mohlo viesť k diskriminácii turistov, ktorí preferujú ubytovanie v centre mesta“.

„Navrhované zvýšenie miestnej dane bude mať negatívny dopad na cestovný ruch v Bratislave. Centrum mesta je jedným z najatraktívnejších miest pre turistov a sú tam situované väčšina hotelov. Zvýšenie dane z ubytovania na úroveň 3,50 eur na osobu a noc v centre a 3,00 eur mimo centra by z Bratislavy urobilo jedno z najdrahších miest v regióne strednej Európy. Tento krok obmedzí konkurencieschopnosť bratislavských hotelov a negatívne ovplyvnil turistický priemysel ako celok,“ kritizuje Marko.

Juraj Marko taktiež poukázal na aspekt v súvislosti s ohľadom ubytovaná pre pracovníkov, ktorí do mesta dochádzajú. „V súčasnosti tieto ubytovne účtujú priemerne 8 až 9 eur za lôžko. Avšak, ak by sa miestna daň zvýši z 1,70 eura/noc na 3 eurá/noc, ubytovne zdražejú až o viac ako 10 %, a to iba kvôli zvýšeniu miestnej dane. Toto navrhované zvýšenie negatívne ovplyvnilo pracovníkov, ktorí prichádzajú do Bratislavy v hľadaní pracovných príležitostí. Mnohí z týchto pracovníkov potrebujú cenovo dostupné ubytovanie, keďže ich pobyty sú často krátkodobé,“ informuje Marko.

Juraj uviedol, že ako prezident Bratislavskej Hotelovej Asociácie si je vedomý potreby financovania verejných služieb a taktiež aj rozvoja mesta. No podľa neho je kľúčové, aby sa o takomto rozhodnutí viedla dostatočná konzultácia so všetkými zainteresovanými stranami, „vrátane zástupcov hotelového sektora a pracovníkov“.

Dúfa, že sa otvorí diskusia a nájde sa vyvážené riešenie, ktoré zohľadní potreby mesta, jeho obyvateľov, rovnako záujmy turistov a podnikateľského sektora. 

Zdroj: TASR 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá