Diamantové autá, zlaté toalety a na účte miliardy. Majetky najbohatších rodín sveta sú ohromné (NEWSLETTER)

  • Aj keď Putina každý odsudzuje, existujú aj takí, ktorí ruskú agresiu „podporujú“
  • Majetky najbohatších rodín sveta sú ohromné
  • Slovensku chýba technika aj piloti, tvrdí Naď
Rodina Waltonovcov
Rodina Waltonovcov. Wikimedia Commons/MikeMozartJeepersMedia, Facebook/Zanimljivo ツ
  • Aj keď Putina každý odsudzuje, existujú aj takí, ktorí ruskú agresiu „podporujú“
  • Majetky najbohatších rodín sveta sú ohromné
  • Slovensku chýba technika aj piloti, tvrdí Naď

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Putina a jeho rozhodnutia dnes odsudzuje každý. Presnejšie povedané, takmer každý. Štyri krajiny ruskú agresiu neodsúdili.
  • Elita medzi elitami. Najbohatšie rodiny sveta majú pod svojou kontrolou viac zdrojov ako takmer 99 % populácie Zeme.
  • Nechýba nám iba technika, ale aj piloti. Jaroslav Naď kritizuje svojho predchodcu.

Putinova diktátorská armáda 

Celý svet s hrôzou sleduje dianie na Ukrajine. Ľudia sa bezmocne prizerajú a hľadajú rôzne spôsoby, ako by dokázali pomôcť. Za hrôzostrašnými činmi na Ukrajine stojí ruský prezident Vladimir Putin, ktorého rozhodnutia takmer všetci odsudzujú. No nájdu sa aj takí, ktorí sa k ruskej agresii nevyjadrujú. 

Podľa názoru ruských predstaviteľov má Ruská federácia na svojej strane množstvo priateľov, a tak jej nerobí žiaden problém prežiť aj bez podpory Západu. Síce väčšina sveta odsudzuje ruskú inváziu, no mocné krajiny ako Sýria, Severná Kórea, Bielorusko a Eritea sa k situácii nijako nevyjadrili. Prečo to tak asi je?

Lídri spomínaných krajín, ktoré svoj názor nezdieľajú, sú označovaní za krutých diktátorov, s ktorými sa netreba zahrávať. Jedným z nich je aj Bašár Asad, ktorého rodina má pod kontrolou 60 – 75 percent sýrskej ekonomiky. Tento nenápadný bývalý zubár môže pôsobiť neškodným dojmom, no podľa OSN má na svedomí svedomí ťažké zločiny proti ľudskosti na vlastnom obyvateľstve. 

Ďalším obávaným lídrom je Alexander Lukašenko alebo, ako on sám o sebe tvrdí, „posledný európsky diktátor“. Od roku 1994 je prezidentom Bieloruska, pričom od jeho zvolenia platí pravidlo, že žiadne bieloruské voľby nie sú považované za legitímne.

S menom tohto diktátora sa spája niekoľko vrážd a zmiznutí jeho oponentov. Je verejne známe, že tento muž si svoju moc udržal práve aj vďaka pomoci Vladimira Putina, takže jeho „nejasné“ stanovisko na ruskú inváziu je všetkým jasné. 

Podobné „nejasné“ stanovisko zdieľa aj Kim Čong-un, diktátorský vládca v Severnej Kórei. Na ceste k jeho moci má byť tento krutovládca schopný všetkého. Podľa dostupných informácií sa mal zbaviť vysokopostavených lídrov, ktorí mu stáli v ceste, a to aj vrátane svojho strýka a iných členov rodiny. 

Kto patrí ešte k tým, čo neodsúdili ruskú agresiu na Ukrajine a čoho všetkého sú schopní, si prečítaš v našom článku

Svetová elita vlastní aj diamantové autá

Luxusné autá, drahé dovolenky či iné okázalé výdavky. Život boháčov je ohromujúci, no potom sú tu tí, ktorých majetok sa dá odhadnúť iba v približných číslach. Na svete existuje niekoľko rodín, ktorých majetok sa vďaka ich biznisu hromadí už niekoľko desaťročí či dokonca aj storočí. 

Vieš, ktoré sú tie najbohatšie rodiny na svete, a čím si tak „nechutne“ dokázali zarobiť? Niektoré z ich značiek môžu dokonca figurovať v tvojom živote a ty o tom ani netušíš. Vďaka ľuďom po takmer celom svete im ročne pribudnú na ich účty doslova miliardy.

Jednou z takých rodín sú aj Waltonovci. Počul si už o tomto priezvisku? Ak nie, tak potom určite poznáš obchod s názvom Walmart, ktorý bol založený Samom Waltonom v roku 1962.

Tento maloobchodný reťazec je v súčasnosti najväčším na svete a jeho sieť je taká veľká, že v niektorých oblastiach krajiny má pod kontrolou až neuveriteľných 50 % všetkých predajov potravín. Vďaka tomu je dnes rodina Waltonovcov s majetkom približne 238 miliárd dolárov tou najbohatšou na svete.

obchod Walmart
zdroj: Flickr/Random Retail

Dalo by sa ale zbohatnúť aj výrobou sladkostí? Na túto otázku ti dá jednoznačnú odpoveď rodina Marsovcov, ktorým sa to podarilo. Poznáš sladkú tyčinku Milky Way či Snickers? Práve tie sú dielom ich spoločnosti Mars Inc., ktorá je na trhu už viac ako 100 rokov.

Dnes už spoločnosť nevyrába iba sladkosti, ale aj krmivo pre psy Pedigree, Royal Canin alebo krmivo pre mačky Whiskas. Výška ich majetku sa odhaduje na 142 miliárd dolárov.

Videl si už niekedy diamantové auto či zlatú toaletu? Aj takéto okázalé výdavky majú členovia kráľovskej rodiny Al Saud, po ktorej je pomenovaná aj samotná Saudská Arábia. Viac o ich majetku, či o tom, aké rodiny sa na zozname najbohatších rodín na svete ešte vyskytujú, sa dozvieš v našom článku.

Slovensko bez pilotov a techniky

Ruská invázia sa netýka iba Ukrajiny. Celý svet nevie, čo môže od ruských agresorov očakávať a výnimkou nie je ani Slovenská republika. Svoje obavy vyjadril aj minister obrany Jaroslav Naď. 

Na Slovensku je v súčasnosti k dispozícii systém protivzdušnej ochrany S-300. Ten je však veľmi náročný na servis a ak sa situácia na Ukrajine nezlepší, tento systém bude do dvoch rokov nefunkčný, pričom môžu pomôcť iba dve krajiny.

„Vedia ich servisovať v podstate dve krajiny, a tými sú Ruská federácia a Ukrajina. S Rusmi to principiálne robiť nebudeme. Ukrajina má svoje vlastné starosti. V podstate nie je cesta, ako udržiavať tento systém, ak ho nebudeme servisovať a nakupovať náhradné diely či muníciu,“ uviedol Jaroslav Naď na tlačovej besede.

Jaroslav Naď na tlačovej besede
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Pomôcť Ukrajine chce v tejto ťažkej situácii každý. Dokonca aj na Slovensku už padla otázka, či bude potrebné krajine poskytnúť systém S-300. Ak by to bolo nutné, Naď uviedol, že žiadne vyhrážky od vojnových štváčov z Moskvy rozhodnutie Slovenska nebudú ovplyvňovať. 

Mnohí však netušia, čo sa odohráva v hlave Putina a iných ruských agresorov. Obrovský strach vyvoláva aj možné použitie zbraní hromadného ničenia. Všetci však dúfajú, že k takejto situácii nikdy nedôjde. 

Okrem toho Naď kritizuje svojho predchodcu kvôli výcviku pilotov, ktorý bol ešte v minulom volebnom období zrušený. V súčasnosti tak Slovensko nemá problém iba s nedostatkom techniky, ale aj pilotov. Viac o tom, aký je Stav obrannej infraštruktúry, techniky, ale aj výzbroje v rámci ozbrojených síl, sa dočítaš v našom článku

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroj: SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá