Historická dohoda na stole: Svetový správca majetku plánuje odkúpiť Credit Suisse

  • UBS chce historickou dohodou ukončiť krízu
  • Za kúpu kľúčovej európskej banky zaplatí viac ako 2 miliardy dolárov
Banka Credit Suisse a peniaze
Ilustračný obrázok Wikimedia Commons/Roland zh, Unsplash/Giorgio Trovato
  • UBS chce historickou dohodou ukončiť krízu
  • Za kúpu kľúčovej európskej banky zaplatí viac ako 2 miliardy dolárov

Iba pred pár dňami sme ťa informovali v predchádzajúcom článku o tom, že akcie švajčiarskej banky Credit Suisse sú na historickom minime. Jej pád by mal celosvetový dopad, ktorý by znamenal veľké problémy.

Švajčiarsky gigant, ktorý je druhou najväčšou bankou v krajine helvétskeho kríža, sa vzniknutý stav rozhodol riešiť pôžičkou od Švajčiarskej národnej banky vo výške neuveriteľných 50 miliárd eur, pričom samotná Credit Suisse tento krok označila za rozhodné a zároveň preventívne posilnenie likvidity.

Podľa najnovších informácií ale súhlasila s kúpou Credit Suisse spoločnosť UBS Group AG. Ako uvádza portál Bloomberg, tá chce v historickej, vládou sprostredkovanej dohode potlačiť krízu dôvery, ktorá sa môže ľahko rozšíriť na globálne finančné trhy. 

Zlomok pôvodnej ceny

Ako uvádza agentúra Reuters, pôjde o transakciu so všetkými akciami a cena bude iba za zlomok piatkovej uzávierky Credit Suisse. Banka bola vtedy ocenená na približne 7,4 miliardy frankov (8 miliárd dolárov). 

Švajčiarska národná banka súhlasila s tým, že v rámci dohody ponúkne spoločnosti UBS tzv. linku likvidity vo výške 100 miliárd dolárov. Úrady v krajine sú tiež pripravené zmeniť zákony, aby nejakým spôsobom vedeli obísť hlasovanie akcionárov. O dohode ako prvý informoval portál Financial Times, ktorý sa odvolal na ľudí blízkych tejto záležitosti.

Zástupcovia bánk však odmietli historickú dohodu komentovať. 

Koniec trhovej drámy

Plán, ktorý bol prerokovaný v narýchlo dohodnutých krízových rozhovoroch počas víkendu, sa snaží riešiť masívny výpadok dlhopisov a akcií Credit Suisse za posledný týždeň po kolapse menších amerických veriteľov. 

Zabezpečenie likvidity švajčiarskou národnou bankou, o ktorom sa diskutovalo v polovici týždňa, nedokázalo ukončiť trhovú drámu, ktorá hrozila. So švajčiarskymi partnermi spolupracovali aj americké úrady, pretože obaja veritelia pôsobia vo Švajčiarsku a v USA. 

Spoločnosť UBS predložila svoju ponuku vo výške približne 1 miliardy dolárov už skôr. USB neskôr súhlasila so zmäkčením klauzuly o závažných nepriaznivých zmenách, ktorá by dohodu zrušila v prípade, že by sa jej rozpätie kreditného zlyhania zvýšilo. Táto doložka údajne platí na obdobie medzi podpísaním a uzavretím dohody.

Globálna veľmoc

Prevzatie 166-ročného veriteľa predstavuje pre národ a globálne financie historickú udalosť. Bývalý Schweizerische Kreditanstalt založil ešte v roku 1856 priemyselník Alfred Escher, ktorý chcel financovať výstavbu železničnej siete hornatého štátu. 

Vlak vo Švajčiarsku
zdroj: Unsplash/@jnezon

Jeho spoločnosť sa po čase rozrástla na globálnu veľmoc symbolizujúcu úlohu Švajčiarska ako globálneho finančného centra. 

Korene spoločnosti UBS sa pritom tiahnu cez približne 370 samostatných inštitúcií počas obdobia 160 rokov, ktoré vyvrcholilo zlúčením Swiss Bank Corporation a Union Bank of Switzerland v roku 1998. 

Po vymanení sa zo štátnej pomoci počas finančnej krízy v roku 2008 si spoločnosť UBS dokázala vybudovať povesť jedného z najväčších svetových správcov majetku, ktorí sa starajú o jednotlivcov s vysokým a ultra vysokým čistým majetkom na celom svete. 

Zdroje: Bloomberg, Reuters, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá