Prehľad najzaujímavejších slovenských startupov: Ako začínali a ako sa im darí dnes? [2.časť]

  • V minulej časti sme sa venovali pätici zaujimavých startupov
  • Dnes si desiatku doplníme a predstavíme ti ďalších 5 parádnych slovenských startupov, o ktorých je počuť aj v ďalekom svete
collage
Instagram (vectary, eyerim)
  • V minulej časti sme sa venovali pätici zaujimavých startupov
  • Dnes si desiatku doplníme a predstavíme ti ďalších 5 parádnych slovenských startupov, o ktorých je počuť aj v ďalekom svete

V predošlej časti (ktorú nájdeš TU) sme sa venovali úspešným startupom Sli.do, Ecocapsule, Aeromobil, Staffino a Photoneo a v dnešnej časti sa pozrieme na ďalších päť zaujímavých startupov, respektíve scaleupov. Takže bez zbytočných rečí poďme na to.

Exponea

Exponea je startup, ktorý niektorí považujú za budúceho Slovenského jednorožca. Minimálne z PR hľadiska to aj tak vyzerá. Za 3 roky, čo sú na trhu stihli narásť takou exponenciálnou rýchlosťou, až sa nad tým rozum zastavuje. Kapitál, ktorý Exponea získala aj na rozšírenie dostala od známeho Investora Ivana Chrenka v spolupráci s LRJ Capital.

Ivana Chrenka myšlienka presvedčila natoľko, že do firmy dokopy investoval 10 000 000 eur. Počiatočný kapitál bol 500 000 eur, následne firma získala 2 000 000 eur vo financovaní Séria A a v Sérií B získala ďalších 7 500 000 eur na chod firmy. Za tou stoja dvaja Slováci, Jozef Kováč a Peter Irikovský. Ak by sme sa pozreli na ich ekonomické ukazovatele zverejnené na finstate, tak je viditeľné, že firma prehĺbila svoju stratu z – 31 207 na – 2 659 209 eur, čo je aj pochopiteľné, keďže sa startup „prepaľuje“ cez svoje financie rýchlo a pri rozbehu má vysoké náklady.

Na druhej strane, ak si pozrieme aké tržby a rast vykazuje pri svojom míňaní kapitálu, tak by to až tak investorom prekážať nemalo, veď tržby narástli z 23 314 eur na začiatku na 3 221 108 eur dnes, a to je fakt exponenciálny nárast. Ich „samoučiaci sa“ analytický nástroj si získal srdcia mnohých tunajších aj zahraničných klientov. Medzi nich patrí aj úspešný český startup Kiwi.com, o ktorom sme už písali, e-shopová stálica Zoot, či britský predajca obuvi Duke and Dexter. Ak sa bude držať svojho rastúceho trendu naďalej, tak máme sa na Slovensku na čo tešiť. Medzi rečou treba spomenúť aj fakt, že si Exponea svojich zamestnancov váži a stará sa o nich, medzi benefity patria aj obedy zadarmo.

Vectary

Vectary je slovenský startup, ktorý vytvoril 3D modelovací nástroj vhodný pre všetkých. Vďaka jeho intuitívnosti v ňom dokážeš vytvoriť aj komplexnejšie modely a dokonca funguje aj v prehliadači. Vytvorený model sa následne uloží do cloudu a tým pádom je jednoducho prístupný a dá sa aj ľahko zdieľať.

Za startupom stoja Michal Koor a Pavol Soviš. Investoval doň fond Neulogy Ventures, ktorý poskytol rozbehový kapitál vo výške 200 000 eur. Následne sa mu podarilo získať 2 500 000 dolárov z Berlínskeho BlueYard Capital. Podľa ekonomických údajov sa Vectary celkom darí, ich tržby stúpli behom roka z 613 998 na 757 132 eur a dokonca sa im podarilo ísť zo straty do zisku  (z – 10 991 na 33 815 eur). Nedávno dokonca spustili verziu 2.0 svojho produktu. Taktiež ho ponúkajú formou predplatného. Základný balík je zadarmo a v závislostí od funkcií zaplatíš od 19 USD až do 49 USD mesačne.

Eyerim

Eyerim je slovenský startup respektíve internetový obchod s dizajnérskou očnou optikou, za ktorým stojí Martin Záhuranec a Yassaman Omidbakhsh. Zaujať sa snaží najmä vysokou kvalitou, nízkou cenou a premakaným zákazníckym servisom. Eyerim sa však nesústredí len na domáci trh, ale snaží sa rozšíriť sa do sveta.

Vybral si veľmi zaujímavé odvetvie, keďže ako povedal sám Záhuranec, len európ­sky trh so sl­neč­nými oku­liarmi má hod­notu pre­vy­šu­júcu 30 mi­liárd eur. Momentálne startup ako taký, pôsobí v 18 krajinách a má v pláne sa rozširovať ďalej, najmä do regiónu stredného východu. Startupu poskytol na začiatku seed kapitál známy fond Neulogy Ventures, a následne doň v sérií A zainvestoval kapitál fond 3TS, ktorý mu poskytol 1 575 000 eur. Medzi ich služby patrí aj virtuálne zrkadlo, kde si vďaka rozšírenej realite a 3D modelu okuliarov vieš pozrieť, ako by ti rám okuliarov sedel.

Firme sa darí a ak si pozrieme ich ekonomické výsledky, tržby sa zvýšili z 52 314 na 2 744 121 eur, čo je nárast o 360 %. Po období rýchleho nárastu sa im dokonca darí znižovať stratu, z minuloročných – 264 491 o 72 % na  – 75 317 eur. Firme sa síce darí ale v niektorých prípadoch šetria, napríklad pri nábore nových ľudí. Zatiaľ čo väčšina startupov sa uberá cestou získania najlepších talentov a snažia sa ich zlanáriť na adekvátne platy a zaujímavé benefity, Eyerim sa uberá inou cestou. Na pozíciu pracovníka zákazníckeho servisu ponúkajú plat do výšky 800 EUR v hrubom. Len tak pre porovnanie, priemerná mesačná mzda v Bratislavskom kraji je 1 243 eur.

SaferPass

Slovenská firma SaferPass sa zaoberá bezpečnosťou na internete. Ide o program, ktorý spravuje vaše heslá tým, že si ich zapamätá a uloží na cloudový server. Možno sa to na prvý pohľad nezdá bezpečné, ale po celý čas prebieha neustále kryptovanie, čo by malo zabezpečiť najvyššiu úroveň bezpečnosti. Namiesto desiatky hesiel s postačí zapamätať takzvané „Master“ heslo na prihlásenie do samotného Saferpassu.

Rozbehový kapitál startup získal od investorov z LRJ Capital a známeho Neulogy ventures, dokopy to bolo 1,13 milióna dolárov. Startup založil Doug Crowley a ako CTO pôsobí Slovák Michal Káčerík. Momentálne fungujú na báze freemium, čiže určité časti aplikácie máš zadarmo, ale keď by si si ho chceli predplatiť v plnej verzií, zaplatíš 1,99 dolárov mesačne alebo 19,99 dolárov ročne.

 

Piano

Piano Media, ako ho na Slovensku poznáme alebo po novom Piano, vzniklo v roku 2011. Začínali ako startup, ktorý poskytuje platobnú bránu vydavateľom na spoplatnenie obsahu a služieb na webových stránkach. Projekt spoločne zakladali spoločnosti Etarget a NextBig. Ak sa bavíme o ľuďoch a nie firmách ako takých, tak projekt zakladal Tomáš Bella, ktorý predtým pôsobil ako šéfredaktor SME, čiže na vytvorenie tohto projektu zúročil svoje skúsenosti z vydavateľstva.

Do projektu investoval aj Ivan Štefunko a počiatočný kapitál na rozbeh poskytli Neulogy Ventures a Monogram Ventures, a to v objeme 300 000 eur. Na pozícií CFO vo firme pôsobil Ján Cifra, ktorý už dnes vedie WebSupport. Potom, ako vyčerpali kapitál, do nich zainvestoval fond 3TS Capital, ktorý im poskytol ďalšie 2 milióny eur na rozšírenie.

Čo sa týka ekonomických ukazovateľov, tak svoje tržby zvýšili zo 103 998 na 1 430 399 eur. Pri ziskoch to bolo o niečo horšie, keďže firma bola neustále v strate, ktorá sa prehlbovala. To však trvalo len do minulého roku, kedy to obrátili na zisk 153 673 eur. V súčasnosti však už firma svoje operácie presunula za hranice Slovenska.

Stalo sa tak po odkúpení firmy Press+. Síce sa monetizácia obsahu ujala dokonca aj na Slovensku, forma ktorú ponúkalo Piano sa až takej obľube netešilaa po 5 rokoch sa Piano rozhodlo opustiť tunajší trh. Väčšina bývalých slovenských zákazníkov si vytvorila in-house platobné brány. Službu na Slovensku používali HNonline, Trend či SME. V zahraničí ich využívajú prominentné časopisy ako The Economist, Bloomberg či Esquire.

Dúfam, že na Slovensku budú vznikať aj ďalšie startupy, ktoré uspejú aj za hranicami našej krajiny a budú šíriť jej dobré meno ďalej.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech