Na Slovensko dorazili búrky, SHMÚ varuje pred ukrutným vetrom. Teplota klesla až o 11 °C

  • Na západnom Slovensku horúčavy už zmierňujú prvé prehánky
  • V neskorších hodinách môžeme očakávať búrky so silným vetrom
Ilustračné foto
Ilustračné foto Reprofoto: FB/SHMÚ, Archív Canva
  • Na západnom Slovensku horúčavy už zmierňujú prvé prehánky
  • V neskorších hodinách môžeme očakávať búrky so silným vetrom

Horúčavy na Slovensku sú pred samotným vrcholom a pripraviť sa môžeme na postupujúci studený front. Práve na ňom sa v Rakúsku a v Česku tvoria veľmi silné búrky, informuje portál iMeteo.

Búrky môžu byť sprevádzané silným vetrom, ktorý dosahuje v nárazoch až 80 km/h. Podľa portálu dokáže takýto vietor napáchať materiálne škody.

Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti informuje, že na západnom Slovensku horúčavy už zmierňujú prvé prehánky. Tie sprevádza silnejší vietor s nárazmi aj viac ako 50 km/h. „Neskôr sa ojedinele pridajú aj búrky (aj intenzívne, hrozí najmä silný vietor). Ochladenie je však výrazné, z hodnôt teploty 33 – 36 °C sa miestami ochladzuje pod 25 °C,“ informuje SHMÚ.

SHMÚ kamera zaznamenala v Jaslovských Bohuniciach silný vietor, ktorý zvíril prach. Občania Vrbového hlásia po vetre menšie škody.

Numerické modely ukazujú, že najsilnejšie poryvy vetra budú práve na krajnom Záhorí. Neskôr budú poryvy slabšie, ale stále nebezpečné a vietor môže napáchať veľa škody.

Najhorúcejší deň v roku

Podľa portálu iMeteo sme dnes zažili najhorúcejší deň v tomto roku. Teploty sa vyšplhali až k 35 °C, pričom najvyššia bola nameraná na stanici Bratislava Ivanka, kde teplota dosiahla 35,3 °C. Tropická teplota bola aj na stanici Bratislava Kolica, kde bolo nameraných 35,2 °C, v Hurbanove 34,5 °C a v Dudinciach, kde bolo 34 °C.

Utorok nebude iný a tiež sa môžeme pripraviť na poriadne vysoké teploty, avšak tie dnešné určite neprekoná.

Budú padať nové teplotné rekordy

Prvý júlový týždeň bol na Zemi zrejme najteplejším týždňom v histórii záznamov. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré v pondelok zverejnila Svetová meteorologická organizácia (WMO), informuje TASR.

„Nachádzame sa na neprebádanom území a môžeme očakávať, že s ďalším vývojom (fenoménu) El Niňo budú padať nové teplotné rekordy a dôsledky toho budú citeľné aj počas roka 2024. Pre našu planétu je to znepokojujúca správa,“ povedal riaditeľ klimatických služieb WMO Chris Hewitt, ktorého citovala agentúra AFP.

Rekordné teploty na súši aj v oceánoch môžu mať podľa WMO ničivý vplyv na ekosystémy a životné prostredie“. Vedci pripisujú zvyšujúce sa teploty dôsledkom klimatickej zmeny, ako aj počiatočným fázam periodicky sa opakujúceho javu El Niňo, čo je odchýlka v systéme morského prúdenia v Tichom oceáne.

AFP pripomína, že teplotné rekordy za posledný polrok už priniesli obdobie sucha v Španielsku a prudké vlny horúčav v Číne či v Spojených štátoch.

Zistenia WMO potvrdila aj európska služba Copernicus pre klimatické zmeny, podľa ktorej bol minulý týždeň zrejme najteplejším od začiatku vedenia záznamov v roku 1940.

Zdroje: Facebook/SHMÚ, iMeteo, iMeteo, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá