NOVÝ OBJAV: Rúško ti povie, či si sa stretol s koronavírusom. Môžu za to protilátky zo živočícha

  • Japonskí vedci vymysleli rúška, ktoré dokážu detegovať koronavírus
  • Rúška vyrobené z pštrosích protilátok, na ktorých sa nachádzajú častice vírusu, zasvietia
Unsplash/Markus Winkler, TASR/AP/Michael Probst
  • Japonskí vedci vymysleli rúška, ktoré dokážu detegovať koronavírus
  • Rúška vyrobené z pštrosích protilátok, na ktorých sa nachádzajú častice vírusu, zasvietia

Japonskí vedci vyvinuli rúška obsahujúce protilátky z organizmu pštrosa, ktoré dokážu detegovať koronavírus SARS-CoV-2. Keď sa na rúšku nachádzajú vírusové častice, pod ultrafialovým svetlom začnú svietiť, uviedla v piatok agentúra Reuters.

Vynález Jasuhira Cukamota a jeho tímu z univerzity v prefektúre Kjóto spočíva vo vytvorení filtra pokrytého protilátkami získanými z pštrosa schopnými reagovať na koronavírus, a to na základe predchádzajúcich výskumov, ktoré ukázali, že vtáky majú silnú odolnosť voči chorobám.

Cukamoto, ktorý je profesorom veterinárnej medicíny a rektorom spomínanej univerzity, sa v minulosti dlhé roky venoval výskumu pštrosov. Chcel zistiť, ako využiť poznatky o ich imunite v boji proti vtáčej chrípke, alergiám a iným chorobám. 

Rúška infikovaných zasvietili

Japonskí výskumníci v rámci experimentu nasadili dobrovoľníkom rúška, ktorí ich nosili osem hodín. Vedci potom naniesli na filter na rúškach chemikáliu, ktorá začne pod ultrafialovým svetlom svietiť v prípade, že sa na ňom nachádzajú vírusové častice. Ako uvádza Reuters, rúška infikovaných ľudí svetielkovali v oblasti úst a nosa.

Bádatelia teraz dúfajú, že vyvinú rúška, ktoré v prípade prítomnosti vírusových častíc začnú svetielkovať automaticky, bez potreby dávať ich pod ultrafialové svetlo. Nový objav by navyše mohol poskytnúť lacnejšiu alternatívu domácich testov na koronavírus.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá