Obľúbenú destináciu Slovákov zasiahnu silné búrky. Najhoršie na tom budú tieto oblasti

  • Chorvátsko potrápi premenlivé a nebezpečné počasie
  • Tieto oblasti sú v ohrození
Ľudia na chorvátskom ostrove Novalja a blesky nad krajinou
Ilustračné foto Unsplash/@hls44, Unsplash/@maxlarochelle
  • Chorvátsko potrápi premenlivé a nebezpečné počasie
  • Tieto oblasti sú v ohrození

Dovolenkárov v Chorvátsku varujú médiá pred blížiacim sa nestabilným a premenlivým počasím. Ako informuje portál 24sata.hr, na západe krajiny by sa mali objaviť búrky, ktoré budú na niektorých miestach intenzívnejšie.

Výstrahy vydali médiá aj pred komplikáciami na cestách, s ktorými treba počítať. Búrky môžu výrazne ovplyvniť aj pobyt dovolenkárov. Zisti, ktoré oblasti sú v ohrození.

Dovolenkári by si na seba mali dávať  pozor

Štátny hydrometeorologický ústav (DHMZ) informuje, že vo vnútrozemí by malo byť slnečné počasie s občasnými oblakmi. Avšak v západných oblastiach sa od utorka očakávajú intenzívne prehánky a búrky.

Táto nepriaznivá zmena počasia by sa mala najviac dotknúť severnej časti Chorvátska. Pre regióny Záhreb a Karlovac dokonca vydali meteorológovia žltú výstrahu pred búrkami.

Podľa meteorologičky Tomislavy Hojšákovej je dôležité, aby ľudia boli opatrní a dávali si na seba pozor.

„Buďte obzvlášť opatrní v exponovaných oblastiach, ako sú hory, lesy, lúky alebo otvorený terén,“ uviedla Hojšáková.

Táto zmena by nemala mať vplyv na dovolenkárov z pobrežia Dalmácie. Aj keď experti očakávajú na pobreží slnečné počasie bez zrážok, varovanie platí pre takmer celé územie Chorvátska.

Búrky na Slovensku

Počas uplynulého víkendu sme na našom území zaznamenali niekoľko búrok, pričom niektoré z nich boli miestami aj intenzívnejšie.

Ako informuje portál iMeteo, v nasledujúcom týždni sa ale očakáva ďalšia vlna búrok na našom území. Na začiatku týždňa by ich malo byť menej, ale neskôr by sa prakticky mali vyskytovať každý deň.

dážď
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prvé riziko búrok sa objaví v noci z pondelka na utorok, keď severný Balkán, južné Rakúsko a Maďarsko zasiahnu intenzívne búrky. Niektoré predpovede numerických modelov naznačujú, že búrky by mohli postihnúť aj juh západného Slovenska.

Ďalšie búrky očakávame v priebehu utorka, pričom sa budú prevažne vyskytovať v horských oblastiach a hrozí nám aj prívalový dážď. Najhoršie však ešte len príde.

Pobyt vonku presuň na pondelok

Nad Európou sa bude rozprestierať rozsiahle frontálne rozhranie, ktoré spôsobí vznik mnohých búrok. V súčasnosti je však ešte priskoro určiť presný čas a intenzitu, kedy nás búrky postihnú.

Podľa niektorých výpočtov numerických modelov sa očakáva, že búrky nás zasiahnu už v stredu, zatiaľ čo iné avizujú búrky vo štvrtok. Je však isté, že skôr či neskôr sa nevyhneme frontálnym búrkam, ktoré postihnú celé naše územie.

Ak teda plánujete turistické aktivity alebo čas strávený vonku, najpokojnejším dňom bude pondelok. Od utorka je však potrebné rátať s možnosťou výskytu horských búrok a od stredy sa očakáva príchod frontálnych búrok väčšej intenzity.

Silné búrky na Gemeri

Ako sme ťa informovali, v nedeľu (2. júla) spadlo počas lokálnych búrok niekoľko desiatok milimetrov zrážok. Najsilnejšia búrka sa ukázala na Gemeri, kde podľa predpokladov mohlo spadnúť od 80 do 100 milimetrov zrážok. Voda zasiahla aj cestu 3. triedy medzi Gemerskou Polomou a Hnilcom, tá so sebou brala nánosy bahna, dreva a kameňa.

Túto cestu voda podmyla a poškodila. Netrvalo však dlho a cesta bola opäť prejazdná. Potrebná však bude jej oprava.

V niektorých okresoch Košického a Prešovského kraja počas nedele zvýšili meteorológovia výstrahu pred búrkami na druhý stupeň. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

zaplavené ulice Bratislavy
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Meteorológovia v daných oblastiach očakávali silné búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 30 až 55 milimetrov za 30 minút a nárazmi vetra 70 až 90 kilometrov za hodinu s krúpami.

Druhostupňová výstraha platila pre väčšinu Košického kraja. Výnimkou boli okresy Michalovce, Sobrance a Trebišov, pre ktoré bola vydaná výstraha prvého stupňa. V Prešovskom kraji sa vyššia výstraha vzťahovala na okresy Kežmarok a Levoča.

Výstrahu prvého stupňa vydal SHMÚ na nedeľu aj pre okresy Brezno, Revúca, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín. Pred povodňami meteorológovia varovali v oblasti Gelnice a Košice-okolie.

Zdroje: 24sata.hr, iMeteo, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá