Omikron môže ukončiť pandémiu, ak sa situácia neskomplikuje. Platí pre to jediné pravidlo

  • Podľa imunológa by sa mohla pandémia zmeniť do endemickej fázy
  • Omikron by ale v tom prípade nesmel znova zmutovať, inak môže byť jeho dopad katastrofálny
  • Spojené štáty lámu rekordy v počte nových infekcií i hospitalizácií v súvislosti s omikronom
  • Omikron zasiahne v nadchádzajúcich mesiacoch ekonomický rast USA, ale nevykoľají ho, tvrdí ministerka financií USA
Fauci covid
TASR/AP/Unsplash, Alex Brandon, Fusion Medical Animation
  • Podľa imunológa by sa mohla pandémia zmeniť do endemickej fázy
  • Omikron by ale v tom prípade nesmel znova zmutovať, inak môže byť jeho dopad katastrofálny
  • Spojené štáty lámu rekordy v počte nových infekcií i hospitalizácií v súvislosti s omikronom
  • Omikron zasiahne v nadchádzajúcich mesiacoch ekonomický rast USA, ale nevykoľají ho, tvrdí ministerka financií USA

O mutácii koronavírusu omikron zatiaľ veľa nevieme, správy sú však optimistické. V minulosti sme ťa už informovali, že omikron má príznaky skôr ako silnejšia nádcha a nenapáda v takej miere pľúca. Podľa niektorých by mohol znamenať aj koniec pandémie. 

Aj známy odborník, imunológ Anthony Fauci, ktorý je zároveň hlavný poradca amerického prezidenta Joea Bidena pre koronavírus, je ohľadom pandémie optimistický, a to aj napriek tomu, že čísla nakazených v Spojených štátoch amerických dosahujú rekordy. V USA už nemocnice odkladajú zákroky a školy prešli na dištančné vzdelávanie, píše CNN.

Problémom by bol ďalší variant

Starosti mu však robí jeden možný scenár. Vďaka omikronu má ľudstvo veľkú šancu, aby sa pandémia premenila na endemickú. To znamená, že infekcia koronavírusom sa bude bežne vyskytovať v populácii, ale nebude ovplyvňovať veľký počet ľudí, ani nenaruší chod spoločnosti. Prechod do endemickej fázy by znamenal aj to, že vo svete, ale i na Slovensku, by sme už nemuseli mať obavy z preplnených nemocníc. 

„Ale to by bolo len v prípade, ak by vírus nezmutoval na ďalší variant, ktorý by sa vyhýbal imunitnej odpovedi,“ vyjadril svoje obavy doktor Fauci počas online konferencie. „Mali sme šťastie, že omikron nezdieľal rovnaké vlastnosti ako delta,“ dodal odborník.

zdroj: unsplash/Vladimir Fedotov

V praxi by to znamenalo, že vakcíny by mali zníženú účinnosť a koronavírus by mal oveľa horšie príznaky, čo by viedlo ku kríze v nemocniciach.

Denne 800-tisíc infikovaných 

Spojené štáty aktuálne zažívajú najhoršiu vlnu koronavírusu. New York Times informuje, že denne pribúdajú rekordné počty infikovaných. Testy denne odhalia takmer 900-tisíc nových prípadov. 

Zatiaľ čo padajú nové rekordy, niektoré oblasti, ktoré boli najviac postihnuté na začiatku vlny, už zaznamenali pozitívny trend. Počty nových prípadov v nich pomaly klesajú. Pokles hlási New York, Portoriko, Cleveland, Chicago i Washington D.C. 

zdroj: SITA/AP, Hendrik Schmidt

Nemocnice v Spojených štátoch naďalej zaznamenávajú nápor pacientov. V súčasnosti je hospitalizovaných vyše 150-tisíc ľudí. Do najviac zasiahnutých štátov povolal prezident Joe Biden Národnú gardu, ktorá má pomôcť vyťaženým zdravotníkom v nemocniciach. Podporu dostali štáty ako Oregon alebo New Jersey. 

Každý deň je v Spojených štátoch oznámených približne 1 900 úmrtí, čo je 50-percentný nárast za posledné dva týždne.

Hlásenia o nových infekciách na Aljaške, v Oregone a Utahu vzrástli za posledné dva týždne o približne 400 percent.

Omikron je hrozba i pre ekonomiku, tvrdí ministerka financií USA

Okrem náporu na nemocnice existuje i zvýšený tlak na americkú ekonomiku. Omikron zasiahne v nadchádzajúcich mesiacoch ekonomický rast USA, ale nevykoľají ho. Vyhlásila to v stredu americká ministerka financií Janet Yellenová.

„Áno, omikron predstavuje výzvu a pravdepodobne ovplyvní niektoré údaje v nadchádzajúcich mesiacoch, ale som si istá, že nevykoľají jedno z najsilnejších období hospodárskeho rastu za celé storočie,“ povedala Yellenová na konferencii starostov v stredu vo Washingtone.

Pripomenula, že „nič nie je zaručené“ a existuje veľmi reálna hrozba, že omikron zasiahne zotavovanie sa hospodárstva, uvádza TASR.

V dôsledku prudkého šírenia omikronu sa očakáva spomalenie hospodárskeho rastu USA v 1. štvrťroku 2022, predpovedajú ekonómovia.

bývalá ministerka financií USA
zdroj: TASR via AP Photo/Susan Walsh

Yellenová však trvá na tom, že americký plán záchrany, ktorý Kongres schválil v marci 2021 na podnet prezidenta Joea Bidena len niekoľko týždňov po jeho nástupe do úradu, „funguje ako vakcína pre americkú ekonomiku a chráni jej zotavovanie sa aj v prípade nových variantov“.

Ochrana nie je úplná, ale je veľmi silná a chráni komunity pred najvážnejšími ekonomickými dôsledkami omikronu aj predchádzajúceho variantu delta, zdôraznila ministerka a pripomenula, že miestnym vládam bolo pridelených 350 miliárd USD (307,91 miliardy eur) z núdzového balíka pomoci.

Prvý rok pandémie „zdecimoval vládne rozpočty“ a vynútil si masové prepúšťanie, povedala Yellenová. Vládne programy pomoci však umožnili komunitám lepšie sa pripraviť na omikron a bojovať proti nemu, keď sa začal šíriť, dodala.

Zdroje: CNN, TASR, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá