Poklady Slovenska, ktoré treba vidieť: Hrad, kde hosť dostane na privítanie 4 údery lopatou, či unikátne slovenské „Pompeje“

  • Možno sa aj ty toto leto chystáš na lepšie spoznávanie zákutí našej krajiny
  • Inšpiráciou na tvoj výlet ti môžu byť aj tieto jedinečné miesta
Unikátny pohľad na najväčšieho európskeho cicavca v jeho prirodzenom prostredí ponúka Zubria zvernica v Topoľčiankach
TASR/Henrich Mišovič
  • Možno sa aj ty toto leto chystáš na lepšie spoznávanie zákutí našej krajiny
  • Inšpiráciou na tvoj výlet ti môžu byť aj tieto jedinečné miesta

Zubria obora

Len na jedinom mieste na Slovensku, v krásnych dubových lesoch južného Slovenska pri Topoľčiankach, máš možnosť na vlastné oči vidieť, prípadne si odfotiť, zubra európskeho – najväčšieho európskeho cicavca, „bratranca“ známejšieho amerického bizóna.

Zubor, ako najväčší európsky cicavec, dosahuje dĺžku 2,7 m a výšku 1,9 m. Býk môže dosiahnuť hmotnosť až 1 500 kilogramov a môže sa dožiť až 30 rokov. Párenie zubrov prebieha v mesiacoch august až september. Zubrica rodí prevažne jedno mláďa.

Podľa medzinárodnej dohody o chove zubra sú všetky zubry narodené na Slovensku pomenované menami, ktoré začínajú slabikou Si – napr. Sibirka, Sigmund, Sivko, Silan, Silvo.

 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Eva Lehocká Masaryková (@thingsbywitch)

Toto zviera bolo kedysi prirodzenou súčasťou európskych lesov. Dokonca ešte v 19. storočí ho bolo možné v prírode nájsť. O jeho výskyte aj na Slovensku svedčia niektoré miestne názvy: Zuberec, Zubrohlava, Zubrá a podobne.

V Červenom zozname ohrozených druhov je hodnotený ako zachránený druh a celosvetovo patrí k prísne chráneným zvieratám. Dnes sa chová najmä v Poľsku, ale aj iných chovných staniciach v celej Európe. 

Nitriansky hrad

Nitriansky hrad sa zaraďuje medzi najvýraznejšie dominanty Nitry. Bol postavený na vápencovom vrchu, ktorý z troch strán obteká meander rieky Nitra. Zaraďuje sa medzi národné kultúrne pamiatky a spolu s Horným mestom na južnom svahu hradného kopca bol vyhlásený za mestskú pamiatkovú rezerváciu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa FLYINGDRONE (@flyingdrone.sk)

Nitriansky hrad je najväčším stredovekým hradom na Slovensku, v čase svojho najväčšieho rozmachu mal rozmer 8,5 hektára. Nitriansky hrad sa skladá zo štyroch samostatných častí: katedrály, biskupského paláca, hospodárskych budov a vonkajšieho opevnenia s jedinou vstupnou bránou.

Rotunda sv. Juraja

Stavba bola postavená okolo roku 830 ako súčasť veľkomoravského osídlenia. Po zániku Veľkej Moravy tu vznikla osada železiarov. Pre ich potreby bola rotunda v prvej polovici 11. storočia opravená. Slúžila im až do 13. storočia, keď osada zaniká a presúva sa do polohy súčasnej obce Nitrianska Blatnica. Potom začala stavba chátrať a premenila sa na ruinu.

V prvej polovici 16. storočia bola blatnická Rotunda svätého Juraja znovu obnovená. Boli dostavané múry a nové zastrešenie. Súčasnú podobu dostala rotunda v období baroka. V roku 1777 bola vybudovaná murovaná tribúna. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Kováčik (@kovacikpeter)

K západnej strane lode pristavili vežu a z južnej strany pustovňu. V nej boli ubytovaní pustovníci, ktorí sa mali starať o kostolík a viedli aj školu, ktorej budovu postavili niekoľko desiatok metrov severne od rotundy.

Budova školy zo 17. storočia pri kostolíku slúžila svojmu účelu až do prvej polovice 19. storočia. Neskôr ju využívali ako horáreň, kým ju v roku 1962 nezbúrali. Posledný pustovník zomrel v roku 1802. Potom sa o stavbu starali veriaci z miestnej farnosti.

Hradisko Valy Bojná

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Arborétum Mlyňany SAV, Národný žrebčín "Topoľčianky" štátny podnik , SACR, Lesy Slovenskej republiky, hrady-zamky.sk, Slovenský cestovateľ, Turistický, Múzeum.sk, Gýmeš, vodnymlyn.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá