Poplatok, ktorý platí takmer každý Slovák, definitívne skončí. Vydýchli si najmä veľké firmy

  • Veto prezidentky bolo prelomené
  • Poslanci odsúhlasili zrušenie neobľúbeného poplatku
  • Čo to znamená pre občanov a firmy?
parlament peniaze
Ilustračný obrázok Unsplash/Ibrahim Boran, TASR/Jaroslav Novák
  • Veto prezidentky bolo prelomené
  • Poslanci odsúhlasili zrušenie neobľúbeného poplatku
  • Čo to znamená pre občanov a firmy?

Koncesionárske poplatky slúžia na financovanie verejnoprávnej televízie a rozhlasu Slovenska (RTVS) a platia ich domácnosti, ale aj zamestnávatelia, ktorí majú v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu minimálne troch zamestnancov. Spomínaný poplatok podnikatelia platia za každého zo svojich zamestnancov, pričom nezáleží na tom, či je na pracovisku televízia vôbec používaná.

Do nevýhody sa teda dostali predovšetkým väčší zamestnávatelia.

„Za zrušenie koncesionárskych poplatkov Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) dlhodobo bojovala. Bola to totiž len ďalšia forma skrytého zdaňovania zamestnávateľov, administratívne náročná a neefektívna,“ skonštatoval v tlačovej správe Jozef Špirko, viceprezident RÚZ.

Zrušenie koncesionárskych poplatkov nadobudne účinnosť 1. júla 2023, aby mohlo ministerstvo kultúry zrealizovať potrebné súvisiace procesné a legislatívne kroky. Od prvého júlového dňa bude RTVS financovaná prostredníctvom finančného príspevku od štátu. 

Ten v tomto roku dosiahne výšku takmer 42 miliónov eur, ktorá by mala pokryť čiastku vybranú za šesť mesiacov platenia koncesionárskych poplatkov. Vďaka zmluve so štátom získa RTVS ďalších 23 miliónov eur a 8 miliónov bude slúžiť ako kompenzácia za ľudí oslobodených od platenia koncesií, ako sme ťa informovali v tomto článku.

Je nezávislosť RTVS ohrozená?

Po zrušení koncesionárskych poplatkov sa však otvára otázka nezávislosti RTVS. Hrozbu by teda mohlo predstavovať politické ovplyvňovanie média.

Ministerstvo kultúry SR na svojej stránke uvádza, že vedenie rezortu súhlasilo s návrhom SaS aj vzhľadom na to, že do zákona presadilo valorizačný mechanizmus, ktorý zabezpečí, že sa bude štátny príspevok pre televíziu a rozhlas Slovenska každoročne navyšovať.

„Veríme tak, že sa podarí zachovať verejnoprávny charakter tejto inštitúcie aj v ďalších rokoch bez ohľadu na to, kto bude pri moci,“ uviedol rezort kultúry na svojej webovej stránke. Ministerstvo kultúry je zároveň pripravené začiatkom roka 2023 predložiť analýzy, na základe ktorých rozpočet RTVS upravia a odstránia tak jej podfinancovanie, na ktoré dopláca niekoľko rokov.

Od roku 2003 sa totiž výška koncesionárskych poplatkov nemenila, bola na úrovni 4,64 eur mesačne. „Rovnako tak je vedenie rezortu kultúry rozhodnuté prísť s takým legislatívnym návrhom a systémom financovania, ktorý rozptýli možné obavy zo zasahovania politikov do fungovania RTVS,“ uvádza ešte ministerstvo.

Zdroje: SIU, Ministerstvo kultúry SR, Podnikajte.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá