Putin sa cíti ako víťaz na Ukrajine, čoskoro to môže byť realita, šokuje uznávaná expertka

  • Radila americkým prezidentom, teraz tvrdí, že Putin je na dobrej ceste, aby vyhral na Ukrajine
  • Stane sa tak, ak Kongres neschváli vojenskú pomoc pre Ukrajinu a otočí sa Kyjevu chrbtom
putin fiona
TASR/AP, Mikhail Tereshchenko. Flickr/Lennart Meri Conference. Arno Mikkor
  • Radila americkým prezidentom, teraz tvrdí, že Putin je na dobrej ceste, aby vyhral na Ukrajine
  • Stane sa tak, ak Kongres neschváli vojenskú pomoc pre Ukrajinu a otočí sa Kyjevu chrbtom

Vojna na Ukrajine sa blíži k druhému roku, no neistota z jej vývoja nemizne. Uznávaná expertka na Rusko a Európu Fiona Hillová predpovedá, že situácia u našich východných susedov sa čoskoro môže preklopiť a Putin bude vyhrávať, či už politicky alebo vojensky.

Hillová, ktorá v minulosti pracovala ako spravodajská analytička za prezidentov Georga Busha mladšieho, Baracka Obamu a neskôr radila Donaldovi Trumpovi, vidí hlavné nebezpečenstvo pre Ukrajinu, ak sa neschváli ďalšia vojenská pomoc pre Kyjev.

„Nachádzame sa v inflexnom bode, kde by sa to mohlo veľmi rýchlo prevrátiť, v skutočnosti počas týchto mesiacov – december a január –, do straty pre Ukrajinu,“ uviedla expertka v rozhovore pre Politico.

Časť republikánov odmieta vojenskú pomoc pre Ukrajinu, ďalší žiadajú najskôr vyriešiť problém na hraniciach v USA, kde migračná kríza naberá na obrátkach. Ukrajine sa ale kráti čas, pretože zákonodarcovia čoskoro odídu na vianočné prázdniny a Kongres nebude zasadať.

Hillová tvrdí, že množstvo zákonodarcov nie je proti pomoci Ukrajine, ale problém je v straníckej príslušnosti. Niektorí republikáni si spájajú schválenie vojenskej pomoci s bodmi pre prezidenta Joea Bidena.

„Ľudia (americkí zákonodarcovia) teraz nie sú schopní oddeliť ,výhru pre Bidena‘ od skutočného umožnenia víťazstva Ukrajine. Menej myslia na národnú bezpečnosť USA, európsku bezpečnosť, medzinárodnú bezpečnosť a zahraničnú politiku a oveľa viac na to, ako môžu Bidena ponížiť,“ povedala expertka.

Ukrajina teraz navyše čelí problému aj pri európskych spojencoch. Bývalá poradkyňa prezidenta uviedla Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Nemecko ako príklady, keď sa Ukrajina stala témou pre domácich politikov.

Slovensko a Maďarsko odmietajú vojenskú pomoc Ukrajine. Poľskí vodiči celé dni blokovali ukrajinské hraničné priechody. V Nemecku stúpajú preferencie krajne pravicovej stane Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá vystupuje proti vojenskej pomoci Kyjevu.

Vojnu na Ukrajine berie Putin ako judo, tvrdí Hillová 

Putin si zrejme vývoj situácie užíva a nevzdáva sa nádeje, že raz sa situácia preklopí v jeho prospech. Vojnu na Ukrajine vníma ako „judo“, ktorému sa ako mladík venoval. „Ak nevyhrá úplne prvý zápas, môže vyhrať druhý a stále sa posunúť k víťazstvu,“ uvádza Hillová.

Expertka si myslí, že Putin sa už teraz cíti ako víťaz a pripravuje si pôdu na medzinárodnej scéne. Plánuje si stretnutia s vodcami na Blízkom východe.

„Vidí, ako sa celé bojisko vojenskej, finančnej a politickej arény nakláňa v jeho prospech. Putin si skutočne myslí, že je na víťaznej strane,“ uvádza Hillová.

Na otázku, či Putin vyhráva, odpovedala expertka, že sa práve chystá vyhrať tým, že Ukrajine nebude poskytnutá vojenská pomoc.

„Sme v bode, kde je to na nás. Ak opustíme ihrisko, vyhrá. Jeho vypočítavosť je taká, že naša domáca politika a naše vlastné záujmy prevažujú nad všetkým a že už nemáme pocit národnej bezpečnosti ani našej úlohy v medzinárodných záležitostiach,“ vysvetlila.

Fiona Hill s Putinom
zdroj: Kremeľ. Fiona Hillová vľavo oproti Sergejovi Lavrovovi, na stretnutí americkej delegácie s prezidentom Vladimirom Putinom a jeho spolupracovníkmi.

Hillová tvrdí, že Putin sa takto bude chcieť zbaviť Spojených štátov ako globálneho svetového hráča a keby Washington opustil Ukrajinu, Kremeľ by získal pádne argumenty. To je tiež forma výhry.  

„Pre Putina je vojna na Ukrajine zástupnou vojnou proti Spojeným štátom s cieľom odstrániť Spojené štáty zo svetovej scény,“ uvádza Hillová.

Ako najväčší problém pre výhru na Ukrajine vidí Joea Bidena, ktorý mu podporou Kyjevu bráni dosiahnuť želaný výsledok. Putinovi by dobre padlo, keby sa do Bieleho domu vrátil Donald Trump, ktorý sa nielen vyhrážal opustením NATO, ale aj tým, že vojnu v Ukrajine by vyriešil do 24 hodín.

Ohrozený je aj svetový poriadok, varuje 

Ak by Washington naozaj opustil Ukrajinu, ostatní spojenci USA by si mohli klásť otázku, či sú naozaj v bezpečí a či sa za nich USA postaví, ak by k niečomu došlo.

Putin by mohol vravieť, že „Spojené štáty sú nespoľahlivým spojencom. Spojené štáty nie sú svetovým lídrom“, uvádza Hillová.

Európa, ale aj štáty, ako je Japonsko, Izrael, Taiwan či Južná Kórea, by museli hľadať iné bezpečnostné záruky, a vylúčené nie je ani nové jadrové zbrojenie.

Vladimir Putin
zdroj: TASR/AP, Gavriil Grigorov

Ruský prezident sa okrem toho snaží využiť aj situáciu na Blízkom východe, kde prešiel na stranu teroristov z Hamasu a kritizoval Izrael. Doteraz Putin nikdy nepodliehal antisemitským náladám, čo je v Rusku veľmi raritné a prisudzovalo sa to jeho detstvu v Petrohrade, kde v susedstve žili práve Židia.

V minulosti sa ruský prezident naopak pasoval do role bojovníka proti terorizmu. Ako jeden z prvých svetových lídrov odsúdil teroristické útoky na Svetové obchodné centrum a Pentagón a vyjadril podporu USA.

Dnes však Putin priamo spolupracuje so spojencom teroristov – Iránom. Hillová uvádza, že ak Putin vyhrá na Ukrajine, štáty ako Irán, Severná Kórea, ktoré dodávajú Kremľu zbrane, budú posilnené a Rusko ich zrejme obdaruje sofistikovanou technológiou.

Bez zisku z toho nevyjde ani Čína, ktorá Moskvu podporuje ekonomicky a morálne.

Zdroj: Politico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá