Týždenne na ňu zomrie až 32 Slovákov. Lekári varujú pred zákernou chorobou, ktorá devastuje životy mladých

  • Marec je mesiacom povedomia o rakovine hrubého čreva a konečníka
  • Počet prípadov u mladých ľudí naďalej stúpa, výnimkou nie sú ani športovci
nemocnica, žena, pacientka
freepik, Startitup
  • Marec je mesiacom povedomia o rakovine hrubého čreva a konečníka
  • Počet prípadov u mladých ľudí naďalej stúpa, výnimkou nie sú ani športovci

Na kolorektálny karcinóm zomrie týždenne až 32 Slovákov. Každý rok pribudne viac ako 4 000 nových pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka, pričom polovica z nich na túto zákernú chorobu zomrie. Vyplýva to z údajov portálu NIE RAKOVINE.

Podľa prognóz by sa do roku 2030 mohol počet prípadov kolorektálneho karcinómu u osôb mladších ako 50 rokov takmer zdvojnásobiť a predpokladá sa, že tento typ rakoviny sa stane primárnou príčinou úmrtia ľudí vo veku 20 až 49 rokov.

Kolorektálny karcinóm postihuje aj športovcov

Ako informuje CNN, väčšina mladších pacientov s kolorektálnym karcinómom nemá túto chorobu v rodinnej anamnéze a neboli u nich zistené žiadne genetické predispozície.

Hoci sa zdá, že by hlavnou príčinou mohla byť nezdravá strava a obezita, mnoho mladých pacientov dodržiava vegetariánsku diétu; niektorí sú dokonca maratónci, čo je životný štýl, ktorý je obvykle spojený s vyššou mierou ochrany pred vznikom kolorektálneho karcinómu.

Dr. Robin Mendelsohn, gastroenterológ a spoluzakladateľ Centra pre kolorektálny a gastrointestinálny karcinóm u mladých ľudí v Memorial Sloan Kettering, naznačuje, že sa „v 50. a 60. rokoch 20. storočia stalo niečo“, čo spustilo súčasné prípady rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Predpokladá sa, že za týmto javom stojí kombinácia zmeny správania a environmentálnych faktorov. Výskum sa teraz sústreďuje na rôzne aspekty, vrátane veku rodičov v čase narodenia pacienta, spôsobu pôrodu (cisársky rez), dojčenia, používania antibiotík a dokonca aj expozície Wi-Fi signálom.

Mladým pacientom je často diagnostikované pokročilé štádium choroby, pretože nepodstupujú pravidelný skríning a môže trvať dlho, kým sa stanoví správna diagnóza po konzultácii s viacerými lekármi.

V prevencii stále zaostávame

V počiatočných fázach kolorektálneho karcinómu nemusia byť prítomné žiadne príznaky, ktoré by mohli pacienta podnietiť k vyhľadaniu lekárskej pomoci. „Preto je tak veľmi dôležité absolvovať TOKS, ktorý je v prípade pozitivity signálom na sériu ďalších odborných vyšetrení, medzi ktoré patrí v prvom rade kolonoskopia,“ vysvetľuje spoluzakladateľ o.z. NIE RAKOVINE Patrik Herman.

Test na okultné krvácanie v stolici (TOKS) je dostupný ako súčasť systematického skríningu poskytovaného zdravotnými poisťovňami, môže byť zakúpený v lekárni, alebo poskytnutý všeobecným lekárom počas preventívnej kontroly.

Problémom však je, že mnoho Slovákov nepokračuje v podstupovaní ďalších dôležitých diagnostických vyšetrení. „Účasť Slovákov na skríningu síce z roka na rok stúpa, ale väčšina pacientov absolvuje iba TOKS. Bohužiaľ, značný podiel z tých, ktorí majú tento test pozitívny, na odporúčanú kolonoskopiu nezájdu.“

„Podľa prieskumu Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS) ako hlavný dôvod prevláda strach z bolesti,“ hovorí prezident SGS prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. Z toho dôvodu spolu s organizáciou NIE RAKOVINE dlhodobo vyzýva k zavedeniu možnosti absolvovať kolonoskopiu v analgosedácii (alebo celkovej anestézii) bezplatne, ako súčasť jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

„V modernej Európe ide o štandard, Slovensko by nemalo zaostávať,“ uviedol. „Sme presvedčení, že preplácaním výkonu tzv. bezbolestnej kolonoskopie by pacienti nemali prirodzenú bariéru vyvolanú strachom podstúpiť takéto vyšetrenie.“

Zdroje: NIE RAKOVINE, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá