Vinohradov na Slovensku ubúda, za kvalitným pohárom vína je riadna drina, píše Alexandra Murajdová

  • O klimatických zmenách sa veľa rozpráva. Robí sa už menej
  • Práca pôdou šľachtí, hovorí vinohradníčka z malokarpatskej oblasti
  • Športová hala nesie názov PKO, skratka ale znamená: Pellegrini, Kollár, Obický
Vinárstvo Pavelka a syn
Vinárstvo Pavelka a syn
  • O klimatických zmenách sa veľa rozpráva. Robí sa už menej
  • Práca pôdou šľachtí, hovorí vinohradníčka z malokarpatskej oblasti
  • Športová hala nesie názov PKO, skratka ale znamená: Pellegrini, Kollár, Obický

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Na klimatickom semafore svieti červená. Katastrofa je nezvratná, upozorňuje WMO
  • Katka nechala prácu na úrade a stala sa vinárkou: Chýba nám národná hrdosť a lokálpatriotizmus
  • Bizár, komické, papalášizmus: Športovú halu PKO nazvali po politikoch, Mesežnikov ich nešetril

Katastrofa je nezvratná

Vedci bijú na poplach roky. Zdalo by sa, že dnes už musí byť každému jasné, že treba zmeniť spôsob nášho života, ak chceme, aby ďalšie generácie obývali planétu Zem. Nájdu sa však aj takí, ktorí evidentné zmeny popierajú. Pozrieť sa pravde do očí je v tomto prípade mimoriadne náročné.

O klimatických zmenách sa veľa rozpráva, no robí sa málo a klíma reaguje. Svetová meteorologická organizácia (WMO) varuje, že štyri dôležité indikátory klimatickej zmeny sú na rekordných úrovniach.

Organizácia má jasného vinníka: Ide o dôsledky ľudskej činnosti. Ničíme ekosystémy, ktorých úlohou je okrem iného zabezpečiť aj prežitie samotného ľudstva.

Rekord sa nám „podarilo“ dosiahnuť v hladinách morí, pri teplotách oceánov, koncentrácii skleníkových plynov v atmosfére a v súvislosti so znečistením morí. Posledných sedem rokov bolo tiež najteplejších v histórii merania. Bude ešte teplejšie, konštatujú odborníci.

Za dopady klimatických zmien doplácame už dnes, a to doslova. Obrovským problémom boli vlani napríklad záplavy, pričom ide len o zrnko v problematike. Škody v provincii Henan v Číne dosiahli hodnotu 16,7 miliardy eur. Neobišli ani Európu, najmä jej západnú časť. V Nemecku škody spôsobené záplavami vyčíslili na takmer 19 miliárd eur. Došlo aj k početným stratám na životoch.

Viac o zisteniach WMO sa dočítaš v našom článku.

Biznis odkázaný na vypestovanú pôdu

Vinohradov na Slovensku v posledných desaťročiach ubúda, pôdy sa postupne zmocňujú developeri. Stále sa však nájdu vinohradníci, ktorí vinice uchovávajú, reštrukturalizujú, obnovujú a investujú do nich desaťtisíce eur.

Spracovať naozaj kvalitné víno, ktoré ocenia po celom svete, nie je v našich končinách jednoduché. Svoje o tom vie rodina Pavelkovcov, piata generácia vinohradníkov.

Čerstvý vzduch, príroda a dobré víno. Práca vo vinohradoch môže vyznieť priam snovo. V skutočnosti ide o celoročnú drinu, ktorá si vyžaduje 100 % nasadenie a know-how, ktoré sa dá získať len rokmi praxe.

Vinohrady treba obnovovať, dosádzať, vysádzať, strihať, priväzovať, striekať či chrániť pred divou zverou. Dôležité je tiež pripravovať nové odrody, revitalizovať staré, a nie vždy sa človek dočká predpokladaného výsledku, hovorí o rodinnej firme Katarína.

Katarína vyzdvihuje víno z ich vinohradov v malokarpatskej oblasti, ktoré je špeciálne určené ženám: „Víno, ktorého chuť evokuje vláčnosť a nehu, rozplýva sa v ústach a je voňavé, nazvala som ho ONA.“

Pri tvorbe tohto vína dostala možnosť vyhrať sa s ingredienciami a ukázať, čo všetko vie vytvoriť. Víno ONA dokonca aj balia ženy. Zákazníci si k vínu začali požadovať pár – ON a dostali ho.

Slováci, ktorých biznis je odkázaný na vypestovanú pôdu, sa zhodujú, že práca s pôdou šľachtí človeka. O to viac si to treba pripomínať v čase, keď vidíme, ako môže agresia v jednom štáte spôsobiť hladomor v inom. Viac o vinohradoch s bohatou históriou si viac prečítaš v našom článku.

Vinárstvo Pavelka a syn
zdroj: Vinárstvo Pavelka a syn

 

Pellegrini, Kollár, Obický

Bizarností nie je na slovenskej politickej scéne nikdy dosť, zhodli sa zrejme Pellegrini s Kollárom. Komické, bizarné a zosmiešňujúce, komentuje nedávne udalosti politológ Grigorij Mesežnikov.

Vo Vranove nad Topľou otvorili novú športovú halu, ktorá nesie v názve skratku PKO. Značný záujem vyvolalo už samotné osadenstvo, ktoré sa zúčastnilo na prestrihnutí pásky.

Bok po boku sa usmievala koalícia s opozíciou. Konkrétne ide o Petra Pellegriniho, ktorý šéfuje strane Hlas-SD, a súčasného predsedu národnej rady a šéfa Sme rodina Borisa Kollára.

Absurdnejšie, než ich stretnutie, je však niečo ukryté v samotnom a relatívne tradičnom názve PKO. Korzár prišiel s informáciou, že nejde o klasické pomenovanie parku kultúry a oddychu. Skrývať má mená Kollára a Pellegriniho.

Korzár píše, že Vranov park kultúry a oddychu nemá. Po novom však majú školskú halu s názvom Aréna PKO. Podľa média ide o skratku mien trojice politikov Petra Pellegriniho, Borisa Kollára a honorárneho konzula Ukrajiny a župného poslanca Stanislava Obického.

Toto je možno ešte horšie ako papalášizmus,“ komentuje okolnosti otvorenia športového stánku politológ Grigorij Mesežnikov. Odborník podčiarkol, že k podobnej iniciatíve sa prikročí v prípade, ak sa chcú v symbolickej rovine pripomenúť dôležité udalosti či významné mená dejín.

„Uliciam či nejakej inštitúcie sa vždy dávajú po skonaní mená konkrétnych ľudí… a títo ľudia žijú. Je to skrátka komické,“ krúti hlavou Mesežnikov.

Na otázku, či môže udalosť naznačovať prípadnú politickú spoluprácu v budúcnosti Mesežnikov povedal, že netreba predbiehať. Ak však vezmeme do úvahy to, ako sa dnes hlasuje v národnej rade, vylúčiť sa to nedá. Viac si prečítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: SIU, SIU, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá