Významný míľnik: Vedcom sa podarilo upraviť bunky, začali produkovať inzulín

  • Vedcom sa podaril dôležitý objav
  • Pomôcť môže pri liečbe cukrovky
cukrovkacover
Ilustračný obrázok Unsplash/Matt C
  • Vedcom sa podaril dôležitý objav
  • Pomôcť môže pri liečbe cukrovky

Vedcom sa podarilo prísť na inovatívny objav, ktorý transformuje ľudské žalúdočné bunky na tkanivá, ktoré produkujú inzulín v reakcii na zvyšujúcu sa hladinu cukru v krvi, čo ponúka možnosť liečby chorôb, ako je diabetes 1. typu, píše portál Science alert.

Typickou reakciou na zvýšenú hladinu cukru v krvi je uvoľňovanie hormónu inzulínu z beta buniek pankreasu. U diabetikov dochádza k poškodeniu alebo degenerácii týchto tkanív, čo zhoršuje ich schopnosť transportovať glukózu do buniek na energiu.

Vedci z Weill Cornell Medicine v USA však pomocou experimentu odhalili, že transplantácia žalúdočných buniek vylučujúcich inzulín (GINS) zvrátila cukrovku u myší.

„Toto je štúdia potvrdzujúca koncepciu, ktorá nám dáva pevný základ pre vývoj liečby diabetu 1. typu a ťažkého diabetu 2. typu založenej na vlastných bunkách pacientov,“ povedal hlavný autor štúdie Joe Zhou, profesor regeneratívnej medicíny pre inštitúciu.

Dlhoročný cieľ

Zhou sa o tento cieľ usiluje už viac ako 15 rokov. Počas svojho raného postdoktorandského výskumu zistil, že vynútenou aktiváciou troch transkripčných faktorov, resp. proteínov, ktoré regulujú expresiu génov, možno normálne bunky pankreasu premeniť na bunky podobné beta-bunkám produkujúcim inzulín, čo následne vynútilo aktiváciu génov potrebných na vývoj normálnych beta-buniek, píše stránka Weill Cornell Medicine.

Spolu so svojím tímom v štúdii z roku 2016 opäť na myšiach dokázal, že určité kmeňové bunky v žalúdku, známe ako žalúdočné kmeňové bunky, sú tiež mimoriadne citlivé na túto techniku aktivácie troch faktorov.

Viacero vedcov sa už roky pokúša vytvoriť podobne úspešný experiment, no bez úspechu. No už spomínanému doktorovi zo Spojených štátov sa to podarilo. „Žalúdočné organoidy vylučujúce inzulín vykazovali reakciu na glukózu 10 dní po indukcii,“ uvádzajú výskumníci vo svojej správe. „Po transplantácii boli stabilné tak dlho, ako sme ich sledovali (6 mesiacov), vylučovali ľudský inzulín a zvrátili diabetes u myší.“

Prvé zmienky už v Egypte

Cukrovka je choroba s dlhou históriou. Už v starovekom Egypte sa zmieňujú texty o človeku so „sladkým močom“. V 2. storočí nášho letopočtu ju opísal grécky lekár Aretaios. Avšak až v 19. storočí sa začalo intenzívnejšie skúmať. V roku 1889 viedli Joseph von Mering a Oskar Minkowski výskum, ktorý odhalil spojenie medzi pankreasom a cukrovkou.

V priebehu 20. storočia sa objavilo viac informácií o typoch cukrovky, ako je typ 1 a typ 2, a ich rozdielnom riadení. V súčasnosti cukrovka postihuje milióny ľudí po celom svete a výskum stále pokračuje.

Vývoj nových liekov, monitorovacích zariadení a technológií na podporu ľudí s cukrovkou je neustále aktuálnou témou, s cieľom zlepšiť ich kvalitu života a prispieť k nádeji na získanie lieku, ktorý by ochorenie úplne vyliečil.

Zdroje: Science alert, Weill Cornell Medicine, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá