Zisky potravinárov na Slovensku sa nafúkli na takmer 300 miliónov eur

  • Zisky potravinárov sa zvýšili
  • Slováci si pritom za potraviny priplácajú pre infláciu
  • Zisk celého sektora je takmer 300 miliónov eur
pracovníčky potravinárskej výroby pri výrobe spišských párkov zisky potravinárov
Ilustračná snímka TASR/Svätopluk Písecký
  • Zisky potravinárov sa zvýšili
  • Slováci si pritom za potraviny priplácajú pre infláciu
  • Zisk celého sektora je takmer 300 miliónov eur

Poslanci pritom nedávno chceli uľahčiť potravinárom podnikanie. Odvodové zaťaženie pre zamestnávateľov v potravinárstve a v živočíšnej výrobe sa však zatiaľ dočasne nezníži. Sociálna poisťovňa totiž upozorňuje na to, že pravdepodobne ide o štátnu pomoc, ktorú musí Slovensku najprv schváliť Európska komisia. V tlačovej správe to uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Toto opatrenie schválil parlament koncom júna tohto roka na návrh poslancov za stranu Smer-SSD Richarda Takáča a exministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, keď za ich návrh hlasovalo 101 poslancov.

V súčasnosti nie je potrebné, aby potravinári kontaktovali Sociálnu poisťovňu. Informácie o ďalšom postupe Sociálna poisťovňa zverejní počas augusta.

Proces odvodovej úľavy bude možné zahájiť až po odsúhlasení schémy Európskou komisiou a jej zverejnení v Obchodnom vestníku,“ upozornil Kontúr.

O podmienkach poskytnutia štátnej pomoci Sociálna poisťovňa v spolupráci s Protimonopolným úradom SR a ministerstvom práce v týchto dňoch s Európskou komisiou intenzívne komunikuje. Od rozhodnutia komisie závisí postup, akým bude Sociálna poisťovňa povinná legislatívnu úpravu implementovať a aké podmienky budú musieť potravinári splniť.

Podozrenie, že novela zákona môže zavádzať štátnu pomoc, podľa hovorcu Sociálnej poisťovne bolo už v stanovisku ministerstva práce a sociálnych vecí, ako aj v zásadných pripomienkach Protimonopolného úradu SR, ktorý odporúčal legislatívnu novinku preveriť s Európskou komisiou. Sociálna poisťovňa preto začala po schválení novely hneď konať a komunikovať s Európskou komisiou.

Ak by sme tak neurobili a dodatočne by sa preukázalo, že Sociálna poisťovňa poskytuje nedovolenú štátnu pomoc, potravinárske subjekty by museli pomoc vrátiť, a to aj s úrokmi a penále,“ uviedol generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko.

Zdôraznil, že za správnu implementáciu novely zákona v praxi zodpovedá Sociálna poisťovňa a toto riziko eliminuje práve rokovaním s Európskou komisiou v záujme ochrany samotných potravinárov.

Podľa Európskej komisie je potrebné, aby Sociálna poisťovňa ako poskytovateľ tejto pomoci pripravila návrh schémy štátnej pomoci, ktorá určí podrobné pravidlá jej uplatňovania v praxi. Sociálna poisťovňa návrh schémy pripravuje. V súlade s platným procesom ho doručí Protimonopolnému úradu SR a ten Európskej komisii.

Až po schválení Európskou komisiou a uverejnením v Obchodnom vestníku bude môcť nové pravidlá premietnuť do svojich metodických postupov, úprav informačných systémov a samotnej rozhodovacej činnosti. Následne bude informovať dotknuté subjekty o postupe a možnosti uplatňovania odvodovej úľavy,“ uviedol Kontúr.

potraviny
zdroj: Unsplash/SIU, Emil Kalibradov

Sociálna poisťovňa podľa neho aktuálne robí všetko preto, aby Európskej komisii poskytla návrh schémy štátnej pomoci s potrebnou dokumentáciou čo najskôr.

Snaží sa nastaviť procesy štátnej pomoci čo najjednoduchšie, proklientsky a najrýchlejšie tak, aby dotknutí odvádzatelia poistného vôbec dostali pomoc vo forme odpustenia platenia časti odvodov čo najskôr a bol zachovaný samotný zámer a účel novely,“ dodal hovorca Sociálnej poisťovne.

Zamestnávateľom v potravinárstve a v živočíšnej výrobe malo od augusta dočasne klesnúť odvodové zaťaženie. Štát im odpustí časť sociálnych odvodov za ich zamestnancov.

Prvýkrát nemá zamestnávateľ platiť poistné za august tohto roka a naposledy za január budúceho roka. Zamestnávateľ bude v tomto období platiť iba poistné na úrazové poistenie a poistné na garančné poistenie. Naďalej však bude mať vykazovaciu povinnosť aj vo vzťahu k poistnému za zamestnávateľa.

Zamestnávateľ vo vymedzených odvetviach nebude pol roka platiť za zamestnanca poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné na financovanie podpory a poistenie do rezervného fondu solidarity.

Odvodová úľava na toto poistné sa vypočíta z vymeriavacieho základu za kalendárny mesiac najviac v sume 700 eur. Ide o sumu tohtoročnej minimálnej mzdy, pričom táto suma sa použije aj za január budúceho roka.

Zdroje: SITA, NACE

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá