4-členná rodina si nechala postaviť výnimočnú vilu. Deti tu majú vlastné poschodie aj strešnú oázu pokoja
- Výnimočný domov v srdci prírody
- Táto vila je miestom, kde majú deti svoje vlastné poschodie s rajom na streche
- Výnimočný domov v srdci prírody
- Táto vila je miestom, kde majú deti svoje vlastné poschodie s rajom na streche
4-členná rodina si nechala postaviť výnimočnú vilu. Deti tu majú vlastné poschodie aj s vlastnou strešnou záhradou
Sú budovy, ktoré nás zaujmú už na prvý pohľad, ktoré v nás vyvolajú pocity pokoja, a potom sú také, ktoré nás nechávajú chladnými alebo dokonca nepokojnými. Prečo je to tak?
Odpoveď často spočíva v architektúre a dizajne, ktorý má významný vplyv na našu psychiku a celkovú pohodu. Človek je od prírody tvorom, ktorý je citlivo naladený na svoje okolie. Forma, farba, textúra a vzor – všetky tieto prvky dokážu ovplyvniť, ako sa v danom priestore cítime.
Nie je to len otázkou estetiky. Vedecké štúdie opakovane ukázali, že prostredie, v ktorom žijeme a pracujeme, môže mať priamy vplyv na našu náladu, kognitívne funkcie a dokonca aj na naše fyzické zdravie.
Napríklad svetlý a vzdušný interiér môže povzbudiť našu náladu a zvýšiť produktivitu, zatiaľ čo temné a stiesnené prostredie môže viesť k pocitom úzkosti a stresu.
V súčasnej dobe, keď sme svedkami nárastu urbanizácie a života v husto obývaných mestách, je ešte dôležitejšie pochopiť, ako náš domov alebo pracovný priestor ovplyvňuje našu myseľ. Jedným zo spôsobov, ako priniesť určitý typ harmónie a rovnováhy do našich životov, je klásť dôraz využívanie prírodných materiálov.
A tak, keď premýšľame o tom, ako navrhnúť alebo prerobiť náš domov či pracovisko, mali by sme zvážiť význam architektúry, dizajnu a prírodných materiálov.
V konečnom dôsledku nejde len o estetické rozhodnutia, ale o voľby, ktoré môžu mať trvalý vplyv na kvalitu nášho života. Presne tak to bolo aj v prípade vily, ktorú zrealizovali skúsení architekti Kamila Holubcová a Antonín Holubec zo štúdia kaa-studio.
Ich výtvorom je nový dom postavený uprostred starej záhrady, ktorý sa otvára južnému slnku a nádherným výhľadom na kopce Brdského masívu. Je navrhnutý pre štvorčlennú rodinu so spoločenskými priestormi a zázemím rodičov na prízemí. Deti tu majú samostatné poschodie s vlastnou strešnou záhradou a spoločnou halou.
„Chceli sme, aby dom jemne zapadol medzi okolité domy pôvodnej zástavby a medzi stromami starej záhrady, aby dokázal využiť možnosti výhľadov a prírodných zdrojov a aby tepelne a ekonomicky dobre fungoval prirodzene, bez súčasných umelých pasívnych štandardov.“
Zadaním bolo navrhnúť dom pre štvorčlennú rodinu
Rodičia pohybujúci sa denne v umelých kancelárskych open-space priestoroch mali zásadnú túžbu po prírodných materiáloch a intimite. Detská časť bola požadovaná ľahko oddeliteľná od ostatných priestorov, výhľadovo pre dobu, keď deti odrastú.
Veľká pozornosť klienta bola kladená na hospodárnosť stavby a prevádzky domu, tienenie slnečných lúčov cez deň a svetelného znečistenia generovaného domom v noci. Bol tiež požadovaný vonkajší krytý priestor na celoročné sedenie a sušenie plodov a bylín.
„Parcela je situovaná neďaleko Prahy, na južnom svahu nad Berounkou s nádherným výhľadom na Brdský masív. Prístup na pozemok je z južnej strany, čo sa stalo dispozičnou výzvou. Na záhrade stála stará chata a vyrastené stromy – dole staré ovocné odrody, hore ihličnany a orech.“
V návrhu chceli využiť maximálnu povolenú zastaviteľnosť pozemku a väčšinu funkcií domu. Pre ľahký pohyb bolo cieľom sústrediť do prízemia (spoločenská a rodičovská časť), menšiu detskú časť dať zase nahor.
„Hlavnú hmotu domu sme maximálne natiahli medzi východnú a západnú hranicu, aby sme vytvorili čo najdlhšiu južnú fasádu – prehrievanie/vykurovanie domu slnkom vo vykurovacej sezóne. Letné slnko je naopak prirodzene tienené zapustením presklenej fasády (zápražím). Dom sme sa snažili na pozemku umiestniť čo najvyššie kvôli výhľadom do kraja.“
Maximálny ohľad sa bral aj na staré vyrastené stromy a to, aby bolo vo vile maximálne súkromie. To vygenerovalo polohu zhruba uprostred pozemku a vznik dvoch záhrad – južného slnečného ovocného sadu a severného tienistého lesíčka.
Prízemie domu je zo solídneho materiálu keramických tvárnic a je zastrešený betónovým stropom, ktorý mi navodzovať pocit bezpečia.
Strecha nad prízemím je koncipovaná ako záhrada – lúka s motýľmi. Na nej je umiestnená ľahká drevená búda/chata, ako miesto pre dospievajúce deti.
Prístup do domu je po vlnitej cestičke vedúcej z hlavnej komunikácie. Garáž je ponechaná dole, netieni výhľadom z obytnej časti. Za domom je aj záhradný domček so saunou, pristavaný k časti pôvodnej chaty.
„Dispozične je prízemie rozdelené na južnú spoločenskú a severnú súkromnú časť. Južný priestor má päť segmentov, jedným z nich je vstupná hala. Pozdĺž celej južnej steny je zapustené priedomie, priestor medzi vnútrom a vonkajškom. Na drevenom poschodí sú v krajoch dve detské izby so spoločnou strednou halou a výstupmi na strešnú záhradu. Kde sú najkrajšie výhľady.“
Zdroj: kaa-studio