4-členná rodina si nechala postaviť výnimočnú vilu. Deti tu majú vlastné poschodie aj strešnú oázu pokoja

  • Výnimočný domov v srdci prírody
  • Táto vila je miestom, kde majú deti svoje vlastné poschodie s rajom na streche
tím kaa-studio
tím kaa-studio, BoysPlayNice
  • Výnimočný domov v srdci prírody
  • Táto vila je miestom, kde majú deti svoje vlastné poschodie s rajom na streche

4-členná rodina si nechala postaviť výnimočnú vilu. Deti tu majú vlastné poschodie aj s vlastnou strešnou záhradou

Sú budovy, ktoré nás zaujmú už na prvý pohľad, ktoré v nás vyvolajú pocity pokoja, a potom sú také, ktoré nás nechávajú chladnými alebo dokonca nepokojnými. Prečo je to tak?

Odpoveď často spočíva v architektúre a dizajne, ktorý má významný vplyv na našu psychiku a celkovú pohodu. Človek je od prírody tvorom, ktorý je citlivo naladený na svoje okolie. Forma, farba, textúra a vzor – všetky tieto prvky dokážu ovplyvniť, ako sa v danom priestore cítime.

Nie je to len otázkou estetiky. Vedecké štúdie opakovane ukázali, že prostredie, v ktorom žijeme a pracujeme, môže mať priamy vplyv na našu náladu, kognitívne funkcie a dokonca aj na naše fyzické zdravie.

Napríklad svetlý a vzdušný interiér môže povzbudiť našu náladu a zvýšiť produktivitu, zatiaľ čo temné a stiesnené prostredie môže viesť k pocitom úzkosti a stresu.

Prečítajte si 7 užitočných tipov, ktoré vám pomôžu efektívne predať vašu nehnuteľnosť.
Reklama
Predať rýchlejšie
Reklama
Predať rýchlejšie
Portál Nehnuteľnosti.sk má v ponuke viac ako 80-tisíc nehnuteľností. Kľúčom k úspešnému predaju je správne vyplnený inzerát.

V súčasnej dobe, keď sme svedkami nárastu urbanizácie a života v husto obývaných mestách, je ešte dôležitejšie pochopiť, ako náš domov alebo pracovný priestor ovplyvňuje našu myseľ. Jedným zo spôsobov, ako priniesť určitý typ harmónie a rovnováhy do našich životov, je klásť dôraz využívanie prírodných materiálov.

A tak, keď premýšľame o tom, ako navrhnúť alebo prerobiť náš domov či pracovisko, mali by sme zvážiť význam architektúry, dizajnu a prírodných materiálov.

V konečnom dôsledku nejde len o estetické rozhodnutia, ale o voľby, ktoré môžu mať trvalý vplyv na kvalitu nášho života. Presne tak to bolo aj v prípade vily, ktorú zrealizovali skúsení architekti Kamila Holubcová a Antonín Holubec zo štúdia kaa-studio.

kaa-new-house-in-the-old-garden-boysplaynice-09
zdroj: BoysPlayNice

Ich výtvorom je nový dom postavený uprostred starej záhrady, ktorý sa otvára južnému slnku a nádherným výhľadom na kopce Brdského masívu. Je navrhnutý pre štvorčlennú rodinu so spoločenskými priestormi a zázemím rodičov na prízemí. Deti tu majú samostatné poschodie s vlastnou strešnou záhradou a spoločnou halou.

„Chceli sme, aby dom jemne zapadol medzi okolité domy pôvodnej zástavby a medzi stromami starej záhrady, aby dokázal využiť možnosti výhľadov a prírodných zdrojov a aby tepelne a ekonomicky dobre fungoval prirodzene, bez súčasných umelých pasívnych štandardov.“

zdroj: BoysPlayNice

Zadaním bolo navrhnúť dom pre štvorčlennú rodinu

Rodičia pohybujúci sa denne v umelých kancelárskych open-space priestoroch mali zásadnú túžbu po prírodných materiáloch a intimite. Detská časť bola požadovaná ľahko oddeliteľná od ostatných priestorov, výhľadovo pre dobu, keď deti odrastú.

Veľká pozornosť klienta bola kladená na hospodárnosť stavby a prevádzky domu, tienenie slnečných lúčov cez deň a svetelného znečistenia generovaného domom v noci. Bol tiež požadovaný vonkajší krytý priestor na celoročné sedenie a sušenie plodov a bylín.

kaa-new-house-in-the-old-garden-boysplaynice-19
zdroj: BoysPlayNice

„Parcela je situovaná neďaleko Prahy, na južnom svahu nad Berounkou s nádherným výhľadom na Brdský masív. Prístup na pozemok je z južnej strany, čo sa stalo dispozičnou výzvou. Na záhrade stála stará chata a vyrastené stromy – dole staré ovocné odrody, hore ihličnany a orech.“

V návrhu chceli využiť maximálnu povolenú zastaviteľnosť pozemku a väčšinu funkcií domu. Pre ľahký pohyb bolo cieľom sústrediť do prízemia (spoločenská a rodičovská časť), menšiu detskú časť dať zase nahor.

Vila v starej záhrade

„Hlavnú hmotu domu sme maximálne natiahli medzi východnú a západnú hranicu, aby sme vytvorili čo najdlhšiu južnú fasádu – prehrievanie/vykurovanie domu slnkom vo vykurovacej sezóne. Letné slnko je naopak prirodzene tienené zapustením presklenej fasády (zápražím). Dom sme sa snažili na pozemku umiestniť čo najvyššie kvôli výhľadom do kraja.“

kaa-new-house-in-the-old-garden-boysplaynice-12
zdroj: BoysPlayNice

Maximálny ohľad sa bral aj na staré vyrastené stromy a to, aby bolo vo vile maximálne súkromie. To vygenerovalo polohu zhruba uprostred pozemku a vznik dvoch záhrad – južného slnečného ovocného sadu a severného tienistého lesíčka.

Prízemie domu je zo solídneho materiálu keramických tvárnic a je zastrešený betónovým stropom, ktorý mi navodzovať pocit bezpečia.

kaa-new-house-in-the-old-garden-boysplaynice-22
zdroj: BoysPlayNice

Strecha nad prízemím je koncipovaná ako záhrada – lúka s motýľmi. Na nej je umiestnená ľahká drevená búda/chata, ako miesto pre dospievajúce deti.

Prístup do domu je po vlnitej cestičke vedúcej z hlavnej komunikácie. Garáž je ponechaná dole, netieni výhľadom z obytnej časti. Za domom je aj záhradný domček so saunou, pristavaný k časti pôvodnej chaty.

„Dispozične je prízemie rozdelené na južnú spoločenskú a severnú súkromnú časť. Južný priestor má päť segmentov, jedným z nich je vstupná hala. Pozdĺž celej južnej steny je zapustené priedomie, priestor medzi vnútrom a vonkajškom. Na drevenom poschodí sú v krajoch dve detské izby so spoločnou strednou halou a výstupmi na strešnú záhradu. Kde sú najkrajšie výhľady.“

Zdroj: kaa-studio

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá